GELENEKSEL TARSUS EVLERİ

GELENEKSEL TARSUS EVLERİ

GELENEKSEL TARSUS EVLERI

“GELENEKSEL TARSUS EVLERİ”

KİTABI YAYINLANDI

Aratos Dergisi yeni kitaplar yayınlayarak yoluna devam ediyor. Aratos Yayınları son olarak “Geleneksel Tarsus Evleri”adıyla yeni bir kitap daha yayınladı.

“Geleneksel Tarsus Evleri” kitabı pek çoğu Aratos dergisinde yayınlanmış makalelerden ve Kent Sempozyumunda sunulan bildirilerden derlenmiş bir çalışma.

“Geleneksel Tarsus Evleri” kitabında, Tarsus’un tarihi evlerini hem nostaljik hem de tarihi, mimarisi, teknik özellikleriyle ele alan yazılar yer alıyor.

Yapılan açıklamaya göre, kitapta yer alan yazı konuları ve yazarları şunlar; Geleneksel Tarsus Evleri (Uğur Pişmanlık),Şahmeran Sokağı (Ayşe Kilimci), Tarsus’ta Yapılaşma ve Mimarlık (Füsun Ünlüdoğan), Gelenekten Geleceğe Tarsus Evleri(Kadir Şen), Tarsus’un Geleneksel Mimarisinin Baştacı Kapıların Taş Süslemeleri (Hüseyin Adıbelli), Yaşayan, Hisseden, Konuşan, Hissettiren Evler… (Ayşe Butcher), Eski Anadolu Kentleri, Tarsus ve Modernlerin Damgalarını Vurdukları “Beton Çağı” (Ahmet Ünal), Sosyal, Ekonomik, Kültürel ve Teknolojik Değişimlerin Geleneksel Tarsus Evlerinde Malzeme Kullanımına Etkisi (Rukiye Tüter/F. Duygu Saban), Tarihi Çevrede Yeni Yapı Tasarımının Kullanıcı Algısına Etkisi: Tarsus Örneği (Burcu Yıldız/Duygu Saban/Kübra Kaplan), Geleneksel Tarsus Evlerine Bakış (Esin Erkoç), Tarsus Eski Evleri ve Sokaklarında İnsan Sıcaklığı (Uğur Pişmanlık), Tarsus’un Merkezinde Yeni Bir Kimliğe Doğru: Tarsus Tarihi Ticaret Merkezi (Tolga Ünlü).

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, “Geleneksel Tarsus Evleri” kitabına yazdığı “Kent bilinci ve tarih bilinci olmadan kültürel varlıkların korunamaz” başlıklı sunuş yazısında Tarihi evleri dile getirdi.

4742
Önceki Haber
4752
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.