Yunanistan sahipsiz hayvan sayısının artmasının önüne kısırlaştırmayla geçiyor

Yunanistan sahipsiz hayvan sayısının artmasının önüne kısırlaştırmayla geçiyor

Yunanistan'da sahipsiz hayvanların bakımı ve ihtiyaçları, 2021'de çıkan ortak kanunla belediyelerin sorumluluğuna verildi fakat fahri şirketler da bu hayvanlara "sahip çıkmaya" bitmeme ediyor.

Doğru haberin adresi.

Atina

Yunanistan sahipsiz hayvan sayısının artmasının önüne kısırlaştırmayla geçiyor

“Avrupa’da sahipsiz hayvanlar” başlıklı dosya haberinin üçüncü bölümünde AA muhabirleri, Türkiye’de gündemden düşmeyen sahipsiz hayvanlarla ilgilendiren Yunanistan’daki uygulamaları ve kanuncu düzenlemeyi derledi.

İspanya’da beniz binlercesi vazgeçme edilmekte fakat sokakta sahipsiz kapik yokFransa’da gelişigüzel sene 100 bin sahipsiz hayvan sokaklardan toplanıyor

Belediyeler çıkmaz hayvanlarının kısırlaştırılmasından sorumlu

Yunanistan’da hukuklar gereği sahipsiz hayvanların belediyelerce toplanıp, muktezi telkih ve tedavileri yapıldıktan sonraları kısırlaştırılarak ortak müddet barınakta sahiplendirilmeyi beklemesi gerekiyor. Sahiplendirilemeyen hayvanlar esasen tabii sahalarına arka bırakılıyor.


Fotoğraf: Costas Baltas/AA

AA muhabirine mütekellim Atina Belediyesinin Hayvanlardan Sorumlu Danışmanı Serafina Avramidu, 2021’de meclisten çıkan yerli hayvanların korunmasına müteallik kanunun sahipsiz hayvanlara müteallik aşırı sayıda uygulamayı içerdiğini, yasayla sahipsiz hayvanların sorumluluğunun İçişleri Bakanlığına müteallik adına belediyelere verildiğini söyledi.

Tüm hayvanlar yük dibine alınacak

Avramidu, toy yasayla belediyelere sahipsiz hayvanlar düşüncesince mevki bütçesinden ayrılan payın da artırıldığına dikkati çekerek “Yasanın ortak bambaşka yeniliği ise yerli hayvanlar düşüncesince mahiyet kaydı oluşturulacak olması. Elektronik sistemde gelişigüzel hayvanın kâffesi detayları yük altında olacak. Her ortak yerli hayvanın zat sayısal afiyet karnesi olacak. Hayvanın kâffesi afiyet detayları buraya kaydedilecek. Tüm sahipsiz hayvanlar, hayvansever cemiyetler ve veterinerlerde yük dibine alınacak.” dedi.

Tüm hayvanlar kısırlaştırılacak ve DNA kaydı alınacak

Yeni yasayla evlerdeki hayvanların da kısırlaştırılmasının mecburi olacağını tamlayan Avramidu, bu hayvanların yavrularının ki kabilinden sahiplenileceğinin bildirilmesi koşuluyla elden ortak defa yavrulamalarına müsaade verileceğini kaydetti.

Avramidu “Bir DNA veri formu oluşturulacak. Hayvan malikleri yerli hayvanlarının DNA bilgilerini bu biçim kaydettirecek. Bu görev düşüncesince ortak seferliğine anlaşılan 150 ekü ödeyecek. Sokağa atılan kapik yahut pisik yavrusu bulunduğunda DNA’sından kıyas yapılacak, bu hayvanı kimin sokağa attığı belirlenecek ve atan insanoğlu servet cezası alacak.” diye konuştu.

Hayvanseverlerin belediyeyi arayarak sahipsiz çıkmaz hayvanları kendisince ihbariye yapabileceği kabilinden kendilerinin de bu hayvanları barınaklara getirebileceğini kaydeden Avramidu, şöyleki bitmeme etti:

“Bize getirmeden geçmiş karakola derece derece sahipsiz ortak hayvan bulduklarını resmi adına bildirme etmeleri gerekiyor ki kılıç de tamlanan toprak ve vakte mucibince bölgedeki alıcı kayıtlarına bakıp o hayvanı kimin sokağa attığını bulalım.”

Sağlık işlemleri ve kısırlaştırmadan sonraları hayvanlar sokağa bırakılıyor

Avramidu, belediyenin barınağındaki köpeklerin baytar kontrolünden geçilerek aşılarının yapıldığını, parazitlerinin temizlenip kısırlaştırıldığını, arkası sıra da çıpır takıldığını aktardı.

Kedilerin de belediyelerce kısırlaştırıldığını kail Avramidu, “Yasa bunu öngörüyor. Sokaktan ortak hayvan alıyoruz. Tüm afiyet işlemlerinden geçirip sonraları hayvanı bulduğumuz yere bırakıyoruz. Hem kediler aynı sürede köpekler düşüncesince bu geçerli.” dedi.

Avramidu, yasaya mucibince barınaktaki köpeklerin sahiplendirilmek düşüncesince 3 ay bekletildiğini belirterek Atina Belediyesinin zat inisiyatifiyle sokakta yaşam sürmeyi başaramayacak köpekleri barınakta tuttuğunu kaydetti.

Kedilerin ise afiyet işlemlerinden geçirilip kısırlaştırıldıktan sonraları bulundukları yere bırakıldığını anlatım fail Avramidu, elden afiyet hali sokakta yaşamaya müsait sıfır kedileri barınakta tuttuklarını belirtti.

Hayvansever cemiyetler hasbilik prensibiyle çalışıyor

Yunanistan Hayvanseverler Federasyonu Başkanı İrini Molfesi, 2021’de çıkan çıkmaz hayvanlarına müteallik yasayla sahipsiz hayvanların ağız ağıza belediyelerin sorumluluğuna geçtiğini ve fakat belediyelerin istemesi şeklinde hayvansever derneklerle işbirliğinin bahis konusu bulunduğunu söyledi.

Molfesi, hayvansever derneklerin mevki fonlarından faydalanmadığını belirterek bu derneklerin zat olanakları ve gönüllülerin işbirliğiyle görev verdiğini anlatım etti.

Ülkede sahipsiz hayvan sayısı başta taşrada aşırı fazla

Yunanistan’da sahipsiz hayvan sayısının aşırı faziletli olduğuna dikkati çekici Molfesi, bu hayvanların sayılarına müteallik resmi ortak verinin olan olmadığını ve bu bölgede devletin daha ortak tadat yapmadığını bildirdi.

Molfesi, başta taşradaki sahipsiz kapik sayısının aşırı ortak tomar bulunduğunu vurgulayarak “Avcılar maatteessüf hayvanlarını katiyen kısırlaştırmıyor zira kısırlaştırırlarsa hayvanın dobra ortak av köpeği olmayacağını düşünüyorlar. Aynı sürede bu köpekleri çoğaltıp harcamak da istiyorlar. Bu iri ortak sorun. Yunanistan’daki barınaklarda olan köpeklerin yarısından dahası av yahut sürücü köpeği.” dedi.

Ülkedeki pisik sayısını kestirim etmenin üstelik belkili olmadığının altını çizen Molfesi, kedilerin bakımının şimdi aşırı mahallelerdeki gönüllülerce üstlenildiğini anlatım etti.

Ülkedeki sahipsiz hayvanlar sahiplendirilerek ülke dışına gönderiliyor

Molfesi, Yunanistan’daki hayvansever derneklerin ülke dışındaki derneklerle ortaklık yaptığını belirterek “Yabancı cemiyetler buradaki hayvanların rehabilite edilmesi ve kısırlaştırılmasına, arkası sıra da ülke haricinde sahiplenilmelerine dayanak noktası oluyor.” diye konuştu.

Başta Almanya kazanmak neredeyse Hollanda ve Danimarka kabilinden sahiplendirilecek hayvan sayısının ehliyetsiz bulunduğu devletlere Yunanistan’dan sahipsiz hayvan gönderildiğini kaydeden Molfesi, buğulu ve budaklı hayvanların ülke dışından hayvanseverler kabilinden şimdi aşırı sahiplenildiğini anlatım etti.

Molfesi, gönüllülerin sokaklardan hayvanları topladığını, barınaklarda da başta sokakta biricik başına ölüm kalım becerisi az hayvanlara evleviyet verildiğini belirtti.

Hayvanseverler de hayvanların kısırlaştırılması gerektiğine inanıyor

Kısırlaştırıp, muktezi afiyet işlemlerinden geçirilen hayvanların ortak genel ağ sitesinde kâffesi nitelikleri ile sıralandığını anlatım fail Molfesi, “Çözüm hayvan sayılarının arama altında tutulması. Bu sebeple kısırlaştırılmaya ağırbaşlılık verilmeli. Vatandaşlar hayvanlarının çoğalmaması icap ettiğini anlamalı.” değerlendirmesini yaptı.

Molfesi, sokaktaki hayvanların üremesi kadar, yerli hayvanların yavrularının sokağa atılmasının da sokaktaki sahipsiz hayvan sayısını artırdığına nazarıitibar çekti.

“Saldırgan kapik sürülerinin önderi uzaklaştırılmalı”

Sahipsiz köpeklerin derinti şeklinde gezip etrafa saldırmış bulunduğu durumlarda, derinti önderi köpeğin uzaklaştırılmasını hal adına öneren Molfesi, yerli hayvan satışlarının da engellenmesi icap ettiğini vurguladı.

Molfesi, mevki kurumları ve belediyelerin hal dair ehliyetsiz kaldığını savunarak mevki organlarının hayvansever derneklere dayanak noktası olarak, onların deneyim ve insanoğlu gücünden faydalanmasının da hastalıkların çözülmesinde yarayışlı olabileceğini kaydetti.

24126
Önceki Haber
24128
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.