Yerlikaya: Bize yan bakana düz bakmayacağız!

Yerlikaya: Bize yan bakana düz bakmayacağız!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 'Son yıldırıcı atıl bir duruma getirilinceye sincap durmayacağız, duraksamayacağız. Bize yan bakana kılıç de düz bakmayacağız. Hepsinin nefeslerini kesecek, hepsini adalete konfirmasyon edeceğiz' dedi.

Doğru haberin adresi.

Polis Akademisi Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Mezuniyet Töreni, Polis Akademisi’nin Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki yerleşkesinde gerçekleştirildi. Törene; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak ve yetkilendirilmiş bulunan bekçilerin aileleri katıldı. Törenle beraberce 1363 çarşı ve mahalle bekçisi, eğitimlerini tamamlayarak yetkilendirilmiş oldu.

Törende mütekellim Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, göreve başlamış olacak mezunların görevlerinin yararlı olmasını dileyerek, “Türkiye’de ‘bekçilik’ ismi altında değerlendirilen bu sistem, Avrupa’da ve dünyanın nice ayrımlı ülkesinde benzeşim amaçları haiz ve umumi anlamıyla asistan polislik rolü karşıcı organizasyon ve birimler biçiminde ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda, acemi ortak alıntı ve eğitim- tedrisat sistemi oluşturarak bel kemiği hukuk, mevzuat, demokratlık ve insanoğlu hakları, çarşı ve mahalle bekçileri düşüncesince karışma formül ve teknikleri, tabanca ve atış bilgisi kabilinden nice mevzuyu içeren 12 haftalık kullanışlı ve kuramsal pedagoji bilimi sistemine intikal yaptık. Ülkemizin tamamı şehirlerinde, gece- gün demeden, milletimizin canını ve malını koruyan, hayat ve güvenliğimiz düşüncesince devim bilimi tamamı kredi kuvvetlerimiz ve onlara müzahir ortak fariza örümcek bekçilerimizle, zeval ve başı yerde ile şimdi devim bilimi uğraş edilmektedir. Böylece çarşı ve mahalle bekçilerimiz, talih ile maşer ortada ortak güreşçi köprüsü rolü görerek, mahallelerimizin birer parçası durumuna gelmiştir” dedi.

‘BEKÇİLER, SOKAKTAKİ GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZDIR’

Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız ise çarşı ve mahalle bekçiliğinin şimdi sakıncasız ve erinçli şehirlerin inşasında ehemmiyetli ortak yere erbap bulunduğunu söyleyerek, “Nefesleriyle güvenin sesi bulunan bekçilerimiz; hemen asayişle ilgilenmiyor; mahalleliyi yakından tanıyıp onların sorunlarından bilgili olarak, uzattıkları iane eli, gösterdikleri ağababa şefkatiyle hemşehrilik bilincini ve kadim ortak anlayışı da yaşatıyorlar. Osmanlı’da ‘Ases’ adıyla çarşı ve mahallelerin güvenliğinin denyo edilmiş bulunduğu bekçiler, zaman de sokaktaki gözümüz kulağımızdır. Sizler, medeniyetimizin ortak mümessili şekilde zamanı ortak mesleği yürütme ediyorsunuz. Sizlerin, tehlikenin nereden gelebileceğini bilme yeteneği, vakalara seçim çerçevesinde ve devim bilimi biçimde karışma ika gücü ve bölgenizi iyice tanımanız sayesinde, en bel kemiği amme hizmeti bulunan düzenlilik hizmeti metin ortak biçimde işleyecektir” ifadelerini kullandı.

‘MAHALLERİMİZİ AYDINLATAN BİRER FENER OLACAKSINIZ’

Törende mütekellim İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da bakma şekilde değme ortak çarşının ve mahallenin güvenliğini Türkiye’nin huzuru şekilde gördüklerini belirterek, “Mahallelerimizin güvenliğine ayrı ortak dikkat gösteriyoruz. Sizler bugün, insanımızın hayat ve kredi ortamında geçinme hakkını destek edinmek düşüncesince kasem edeceksiniz. Hiçbir insanımız, şu ıpıssız sokaktan geçe ‘Başıma ortak bilinçlilik dirimlik mi?’ endişesi duymayacak. Sizler; mahallerimizi aydınlatan birer askı olacaksınız. Gecenin ortak yarısında, uzaklardan mevrut ortak düdük sesi, bizlere siz değerli üyelerimizin varlığını hissettirecek. Ve tamamımız anlayacağız ki bekçilerimiz vecibe başındadır. Varlığınız, sokaktaki kadem sesleriniz; suçun işlenmesini caydıracak, zeval olaylarının sayısını inşallah şimdi da azaltacaktır” dedi.

‘ASAYİŞİN GELECEĞİNİ ‘ÖNLEYİCİLİK’ KONSEPTİYLE KURGULUYORUZ’

Vatandaşların tamamı içtimai dirim sahalarında düzenlilik endişesi duymadan yaşayabilmesi düşüncesince çalışmaya bitmeme edeceklerini bildiren Yerlikaya, “Küresel ölçekte suçun miktarı ve çeşitliliğinde yaşanmış bulunan artışa karşı, inhibütör ortak iyilikle ve faziletkâr teknolojiyi kullanarak çalışmak, bu alandaki faaliyetlerimizin esasını oluşturuyor. Bölgemizde yaşanmış bulunan muvazenesizlik hasebiyle oluşan acemi düzenlilik tehditlerine rağmen, Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik kabilinden esaslı manşet teşkilatlarımız cihetiyle iç huzurumuzu hamdolsun fevk ölçüde koruyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı’nda asayişin geleceğini ‘önleyicilik’ konseptiyle kurguluyoruz. Bir taraftan zeval ve suçlunun takibinde kapasiteyi şimdi da artırıyor, öteki taraftan suçun oluşmasını beklemeden, caydırıcılığı esasi meydan bel kemiği ortak izleme izliyoruz. Jandarmamız, Sahil Güvenlik Komutanlığımız, Emniyet Genel Müdürlüğümüz; özet 600 bin mensubu ile İçişleri Bakanlığı ailemiz, daima beraberce bu maksat düşüncesince çalışıyoruz. Terör ve yıldırıcılık özellikle edinmek üzere, işitme tacirleriyle, site eşkıyalarıyla, siber suçlarla, kesintili göçmenlerle ve bunların organizatörleriyle, milletimizin hayat ve esenliğine kast fail tamamı hainler ve zeval odaklarıyla amansız ortak biçimde uğraş etmeye bitmeme edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın anlatım ettikleri gibi; sonuç yıldırıcı nötr bir duruma getirilinceye sincap durmayacağız, duraksamayacağız. Bize yan bakana tığ de düz bakmayacağız. Hepsinin nefeslerini kesecek, hepsini adalete tasdik edeceğiz” ifadelerini kullandı

İçişleri Bakanlığı’nın natürel afetlerde vatandaşların indinde bulunduğu gibi, dünya haricinde da insancasına iane düşüncesince seferber bulunduğunu bildiren Yerlikaya, “Dün, arkadaş ve ahi memleketimiz Libya’da meydana mevrut yığın felaketine; AFAD’ımızla, Jandarma ve Emniyet Teşkilatımızla, oradaki kardeşlerimize iane elimizi uzattık. 168 arama- istirdat personelimizi, 3 uçakla insancasına iane ve geri hizmet malzemeyi alana hemen irsal ettik. Dost ve ahi ülkemize, ortak defa şimdi eski olsun diyor, İçişleri Bakanlığı şekilde elimizden mevrut tamamı gayreti göstereceğimizi anlatım kılmak istiyorum” dedi.

‘HİÇBİR ZEHİR TACİRİNİN EVLATLARIMIZA MUSALLAT OLMASINA FIRSAT VERMEYECEĞİZ’

2023- 2024 eğitim- tedrisat yılının dün bakımından başladığını hatırlatan Yerlikaya, “Dün bakımından ziller çaldı. 20 milyonu hayli Çocuğumuz okullarına kavuştular. Evlatlarımız, bizim geleceğimiz. Okullarımızın önündeki tedbirlerimizi yoğunlaştırdık, servislerimizi de aşırı düzen bağı ortak biçimde denetliyoruz. Hiçbir işitme tacirinin, tek torbacının, evlatlarımıza musallat bulunmasına Allah’ın izniyle vesile vermeyeceğiz.Huzur ve esenliğimize kast edenlere menfez açtırmayacağız” dedi.

‘HUZURUMUZUN TEMİNATI OLDUNUZ’

Çarşı ve mahalle bekçilerinin asayişin sağlanması hesabına meydana getirdiği katkıyı rakamlarla değerlendiren Yerlikaya, “Türkiye genelinde fariza karşıcı 31 bin 50 bekçimiz çeşidinden bugüne sincap 18 bin 300 arakçılık vakasına karışma edildi. 2 bin 831 zayi çocuğumuz ailelerine tasdik edildi ve 7 bin 556 18 gözyaşı üstü zayi vatandaşımız aşırı şükür bulundu. Bu rakamlar, bekçilerimizin görevini gerçekten yaptığını, milletimizin güvenine müstahak bulunduğunu bizlere doğrulama ediyor. Ne bahtiyar ki sizler de bugün, huzurumuzun teminatı, manşet teşkilatımızın ortak halkası oldunuz. Hayırlı, kademli olsun” dedi.

Yerlikaya’nın konuşmasının peşi sıra yetkilendirilmiş bulunan 1363 çarşı ve mahalle bekçisi kasem etti ve peşi sıra mezuniyetlerini kutlulamak düşüncesince kep fırlattı.

24071
Önceki Haber
24073
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.