Yemeklerinize sarımsak katmanın 7 faydası

Yemeklerinize sarımsak katmanın 7 faydası

Yemeklerinize sarımsak katmanın 7 faydası

Sarımsak allium ailesine aittir. Allium; soğan, yeşil soğan, pırasa ve arpacık soğanı içeren bir bitki sınıfını ifade eder. Allisin ve organosülfür bileşikleri gibi fitokimyasallar (bitki bileşikleri) içerirler. Bu fitokimyasallar, bitkinin kalp sağlığı, bağışıklığı destekleme, antienflamatuvar ve beslenme özelliklerini belirler.

Sarımsak, çiğ olduğunda acı ve pişirildiğinde tatlı olan benzersiz, keskin bir tada sahiptir. Kurutulduğunda ve toz haline getirildiğinde, acı çiğ lezzetini kaybeder, bu da onu yemekleri baharatlamak için mükemmel hale getirir.

Sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmekten yüksek tansiyonu ve kalp hastalığını azaltmaya kadar değişen sağlık yararları için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

Bugün modern bilim, sarımsak tüketmenin sağlık yararlarını ortaya koymaktadır. İşte sarımsağı yemeğinizdeki sihirli bileşen olarak eklemenin bazı önemli avantajları.

TANSİYONU DÜŞÜRMEYE YARDIMCI OLUR

Günde birkaç diş sarımsak tüketmek, kalp sağlığı için iyi olabilir. Sarımsak, kan damarlarını genişleten ve ACE (anjiyotensin dönüştürücü enzim) aktivitesini engelleyen nitrik oksit sentezini uyarır. ACE inhibitörleri, damarların gevşemesine yardımcı olur. Bu potansiyel olarak sağlıklı kan akışını ve tansiyonun düzenlenmesini destekleyebilir. Üzerinde çalışılan 12 denemede ve 550’den fazla hipertansiyonlu bireyde, üç ay boyunca düzenli olarak sarımsak tüketmenin, sistolik kan basıncını (büyük tansiyon) yaklaşık 4 puan ve diyastolik kan basıncını (küçük tansiyon) 2 puan düşürdüğü saptanmıştır. Bu, tansiyon ilaçlarının etkisine benzer şekildedir.

Felç, kalp krizi ve kardiyovasküler hastalıklar, dünyadaki tüm ölümlerin en büyük suçlularıdır. Yüksek tansiyon, bu hastalıkların en önemli tetikleyicilerinden biridir ve araştırmalar ve insan çalışmaları, sarımsak tüketiminin insanlarda kan basıncını normalleştirme üzerinde kayda değer bir etkisi olduğunu doğrulamaktadır.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEYE YARDIMCI OLUR

Sarımsağın kalp için bir başka yararı kolesterol seviyelerini iyileştirilmesidir. Nasıl mı? Sarımsak, vücutta kolesterol üretimini azaltmaya yardımcı olabilir. Sarımsak alımı ve kolesterol seviyeleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için daha çok araştırma gerekli ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalar, sarımsak tüketmenin toplam kolesterolü ve özellikle LDL kolesterolü (kötü) düşürmede etkili olduğunu gösteriyor. LDL kolesterol düzeyleri kalp hastalığı için risk faktörüdür.

Araştırmalara göre sarımsakta bulunan allisin adlı bileşik, kötü kolesterolün oksitlenmesini durdurarak kolesterol seviyelerinde düşüşe neden olur ve kalp sağlığını iyileştirir.

PIHTILAŞMAYI AZALTIR

Sarımsağın kalbe faydalarından biri daha: Pıhtıyı azaltabilir. Sarımsaktaki (ve soğandaki) bileşiklerin trombositlerimizin ‘yapışkanlığını’ azalttığı ve pıhtılaşmayı önleyici özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bunlar, plak oluşumunun damarların sertleşmesine ve daralmasına yol açtığı bir süreç olan ateroskleroza karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ateroskleroz, kalp krizi ve felce neden olabilecek kan pıhtılaşması riskini artırır. Elbette, damarlarınızı korumak için aldığınız tek koruyucu önlem sarımsak yemek olmamalıdır. Kalp sağlığına uygun bir beslenme planı izlemeniz, bol miktarda egzersiz yapmanız, aşırı kilo ve sigaradan kaçınmanız gerekir.

İLTİHABI AZALTMAYA YARDIMCI OLUR

Kronik inflamasyon (vücuttaki iltihaplanma) kalp hastalığı, diyabet , kanser ve artrit gibi kronik hastalıkların arkasındaki tetikleyicidir. Sarımsak, bazı iltihaplı proteinlerin aktivitesini engellemeye yardımcı olabilir. İnflamatuar otoimmün hastalığı olan 70 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günde 1.000 miligram sarımsak takviyesi alan grupta daha düşük enflamatuar belirteçler, daha az ağrı, yorgunluk ve daha az hassas eklem görüldü.

BAĞIŞIKLIĞI GELİŞTİREBİLİR

İçinde bulunduğumuz koronavirüs salgının da etkisiyle bağışıklık sisteminin önemini her geçen gün daha fazla anlıyoruz. İşte akşam yemeğinize sarımsak eklemeniz için farklı bir neden: Sarımsak, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudunuzun hastalığı tedavi etmesinde veya önlemesinde birkaç şekilde rol oynayabilir. Birincisi, sarımsaktaki allisin, antibakteriyel özellikler sağlar. Bilim adamları ayrıca sarımsağın iki şekilde işe yarayabilecek antiviral özelliklere sahip olduğuna inanıyor. Sarımsağın, virüslerin hücrelere girişini engelleyerek ve bağışıklık tepkisini güçlendirerek potansiyel işgalcilerle etkili bir şekilde savaştığı biliniyor. Ayrıca sarımsak, vücudunuzdaki toksinlere karşı savaşmak için harikadır. Sarımsakta bulunan kükürt bileşiğinin, organlarınızı hasara neden olan ağır metal toksisitesinden korumada önemli bir rol oynadığı görülmüştür..

Sonuç olarak; sarımsaklar genel olarak sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir.

CİLT SAĞLIĞINI DESTEKLER

Sağlıklı ve parlak cilt, hepimizin arzuladığı bir şeydir. Sarımsak, cilt sağlığınız üzerinde de sihirli bir şekilde çalışır. Araştırmacılar tarafından sarımsağın sivilceleri önlediği ve sivilce izlerini hafiflettiği gözlemlenmiştir. Uçuklar, kızarıklıklar, sedef hastalığı ve kabarcıklar, sarımsak suyunun uygulanmasıyla iyileşebilir. Ayrıca cildinizi zararlı UV ışınlarından korur ve erken yaşlanmayı önler.

SİNDİRİME YARDIMCI OLUR

Düzenli olarak çiğ sarımsak tüketildiğinde sindirim sorunları düzelebilir. Sarımsağın günlük diyete dahil edilmesi kabızlığı önleyecek ve ayrıca bağırsağa fayda sağlayarak şiddetli iltihap problemini azaltacaktır. Dahası, insan çalışmaları, çiğ sarımsak tüketiminin bağırsaktaki zararlı mikroorganizmaları temizlediğini gerçeği doğruladı. Zararlı mikroorganizmaların yok olması, iyi ve kötü bakteri dengesini koruyarak, bağırsak ve sindirim sağlığınızı artıracaktır.

SARIMSAĞI MUTFAKTA KULLANMAK İÇİN İPUÇLARI

Sarımsak çiğ olarak kullanılabildiği gibi yemeklere katılabilir ve farklı pişirme yöntemlerine göre değişen güçlü bir tada ve aromaya sahiptir. En çok soğanla sotelenen sarımsak, yumuşak ve tatlı olana kadar kavrulur, tostun üzerine süürlebilir, yağlara katılır, baharat karışımlarında kullanılır, sarımsaklı yemek sosları yapılabilir ve salata soslarında çiğ olarak tüketilebilir. Sarımsağı pişirmek, güçlü acı tadını yumuşatır.

1 diş (3 gram) sarımsak; 4 kalori, 0.19 gram protein, 0.99 gram karbonhidrat, 0.01 gram yağ, 0.1 gram lif, 12 miligram potasyum, 5 miligram fosfor, 5 miligram kalsiyum, 1 miligram magnezyum ve 0.9 miligram C vitamini içerir.

Sarımsak nasıl seçilir ve saklanır?

Sert ve çürüme belirtileri olmayan sarımsakları arayın. Yumuşak veya süngerimsi görünümlü sarımsakları almayın. Raf ömrünü uzatmak için, tek tek dişleri çıkarırken bile sarımsak başını sağlam tutun. Önceden soyulmuş sarımsak, raf ömrünü kısaltacaktır. Sarımsakları kuru alanlarda oda sıcaklığında ve ışıktan uzakta saklayın. Sarımsağınızın bozulduğunu gösteren işaretler, dişlerin ortasında sarı ve yeşil filizler şeklşnde görülebilir.

Ellerden sarımsak kokusu nasıl çıkarılır?

Sarımsağı güçlü ve lezzetli kılan içeriği, dokunduktan günler sonra bile ellerinizde keskin bir sarımsak kokusu bırakabilir. Mutfak için harika olsa da pazartesi sabahı bir toplantıya girerken elinizde kalması o kadar da harika değildir. Sarımsak kokusundan kurtulmak için ellerinizi karbonatla temizleyebilir veya elinizi yıkarken sirke deneyebilirsiniz. Çaresizseniz, domates suyu da işe yarayabilir.

Sarımsakları yakmadan sote etmenin 2 yolu

– Sarımsak ve yağı soğuk bir tavada, sarımsak hafifçe köpürene kadar birlikte ısıtın. Sarımsakları yavaşça karıştırın ve yumuşayıncaya kadar pişirin, ardından sarımsağın fazla pişmesini önlemek için diğer malzemelerinizi ekleyin.

– Orta ateşte pişirmenin ortasında tavaya sarımsak ekleyin, böylece sıcak tavada onu yumuşatmak için başka sebzeler olacaktır.

6842
Önceki Haber
6847
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.