Yanlış meydana getirilen rejimler organ yetmezliğine bozukluk olabiliyor

Yanlış meydana getirilen rejimler organ yetmezliğine bozukluk olabiliyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Pınar Sökülmez Kaya, hata meydana getirilen diyetlerin örgen yetmezliğine illet olabileceğini söyledi.

Doğru haberin adresi.

Samsun

OMÜ’den meydana getirilen bağlanmış açıklamada, Prof. Dr. Kaya, her insanın diyet yapması gerekmediğini belirtti. Sağlıklı tagaddi ve bu beslenmeyi alışkınlık durumuna getirmenin önemine ayraç fail Kaya, “Herhangi müşterek keyif sorunumuz olmadan dosdoğru tagaddi alışkanlığı iktisap etmek düşüncesince ilk önce gıda çeşitliliğini arttırmamız gerekiyor. Maruz kalınan nice hastalığın temelinde istikrarsız tagaddi var, bu da obeziteye ve malnütrisyona (aşırı zayıflık) illet oluyor.” dedi.

“Gün bünyesinde susuz kalmamaya ehemmiyet vermeliyiz”

Sebze, semere ve döşenmemiş baklagiller kabilinden gıdalarla geniş kızarmak icap ettiğini vurgulayan Kaya, “Uzun ve sonsuz kıtlık periyotlarından kaçınmalı ve gıda çeşitliliğini artırmalıyız. Kahve ve çay tüketimine ilgi etmeliyiz. Gün bünyesinde susuz kalmamaya ehemmiyet vermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kaya, şöyleki bitmeme etti:

“Hızlı kilogram hasretmek yoluna çıtırbom beslendiğimizde maruz kilolar olağandan arka alınıyor. ‘Saat 20.00’den sonradan kemirmek yemeyin’ deniliyor. Bu gidiş gün etkin erat düşüncesince akla yatkın olurken vardiyalı etkin erat düşüncesince akla yatkın olmayabilir. Diyet, ferdin alışkanlıklarına, etrafına ve emek hasretmek saatlerine layıkıyla ayarlanmalı. Gün süresince almamız müstelzim ısın miktarına ilgi etmeliyiz. İdeal ağırlık, ferdin kendini en dobra hissettiği ve keyif sorunları yaşamadığı ağırlıktır. Çok eneze kızarmak da aşırı büyük kızarmak derece kazalı olabilir. Başkalarına tavsiye edilen rejimler size uymayabilir. Her besinin ilavesi vücutta yağ namına hazne edilir.”

Yanlış meydana getirilen diyetin vücuda arka dönüşü kazalı olabilir

Yetersiz beslenmenin ilgi eksikliği, giriş dönmesi ve halsizlik kabilinden keyif problemlerine illet olacağını anlatım fail Kaya, şunları kaydetti:

“Vücudun dosdoğru çalışabilmesi düşüncesince lazım enerjiyi alması gerekiyor. Sürekli bağan kalorili besinler tüketilirse organların devir süresince emek harcaması yavaşlar ayrıca örgen yetmezliğiyle gönül rahatlığı karşıya kalabiliriz. Demir açısından varlıklı bulunan hitit tam tüketmezsek kansızlık (kansızlık) rahatsızlığı ve B12 vitamin eksikliği ile gönül rahatlığı karşıya kalabiliriz. Günlük alışkanlığımıza layıkıyla 2-3 öğün, mümkünse açıklık öğünlerle az az, kesif pıtrak nemalanmak gerekiyor. Her öğünde gıda çeşitliliğine hizmet göstermeliyiz.”

“Çay ve kahvehane tüketmek, su tükettiğimiz anlamına gelmez”

Prof. Dr. Pınar Sökülmez Kaya, “Böbrek yetmezliğiniz, uykuluk hastalığınız ve akciğerinizde ödem olmadan aldığımız ısın derece da su tüketmelisiniz. Sağlıklı erat düşüncesince su miktarı 2000-2500 ısın / 2000-2500 mililitre suya balya gelir. Çay ve kahvehane tüketmek, su tükettiğimiz anlamına gelmez.” değerlendirmesinde bulundu.

23446
Önceki Haber
23448
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.