Uzun süre hareketsiz kalmanın zararları: Hareketsizlik sonucu oluşan hastalıklar!

Uzun süre hareketsiz kalmanın zararları: Hareketsizlik sonucu oluşan hastalıklar!

Hareketsiz dirim seçimi bu günlerde sağlam baş döndürücü hastalığa bap aralayan ve ayrıca er ahiret yolculuğu riskini meydana getiren vaziyetlerden biri. Sadece yeteri kadar antrenman yapmadığı düşüncesince ölümsek hastalık riskinde artma gözlemlenen 1.4 milyardan bir tomar büyük bulunuyor. Peki, derinlemesine süre hareketsiz kalırsak ne olur?

Doğru haberin adresi.

Gündelik hayatımızda lazım masa başı ahacık çalışıyor oluşumuz, lazım haset genellikle evlerde geçiriyor oluşumuz ve toplumsal çevremizin az oluşu üzere etkenler hasebiyle vücudumuzu yeteri kadar hareket ettiremiyoruz. Hareketsizlik biçimine alışan bünyede görülebilecek bazı hastalıklar mevcut. Sizler de günce yaşantınızda yeteri kadar hareket ettiğinizi düşünmüyorsanız haberimizi okumaya bitmeme edebilirsiniz…

HAREKETSİZ YAŞAMIN ZARARLARI

Hareketsizlik insanoğlu bedeninde istenmeyen bazı menfi etkilere etmen olur. Tüm bu sebeplere ilişkin namına ahiret yolculuğu riski yükselir. Kalp soy rahatsızlıklarına ilişkin ölümlerde, dokunmabana ve metabolik hastalık riskini (diyabet, hipertansiyon) artırır.

Kas kadit sistemi rahatsızlıkları (eklem ağrısı, mızrap erimesi), çöküntü ve kognitif ehliyetsizlik bunlara kip namına verilebilir. Uzun mütemadi hareketsiz dirim uykusuzluk ve hab bozuklukları gelişim göstermesi ile de ilişkilendirebilir.

HAREKETSİZLİK SONUCU OLUŞAN HASTALIKLAR

Diyabet

Hareketsiz hayatın çabucak yayılmış bir vaziyete getirmiş bulunduğu dü ehemmiyetli sorun; insülin direnci ve diyabet. Yapılan tetkikat Tip 2 şeker rahatsızlığı riskinin hareketsiz kişilerde, hareket biçiminde bulunan şahıslara layıkıyla yüzdelik 112 hâlâ faziletli bulunduğunu gösteriyor. Günde 1500 adımdan hâlâ az yürüyen, ısın tüketimine özen etmeyen ve levent boylu süre oturan bireylerde insülin direnci hâlâ kesif rastlanıyor.

Hipertansiyon ve koku yağlarındaki bozukluklar

Türkiye’deki ölümlerin en şişman nedenlerinin başlangıcında his ve hun dolaşımı rahatsızlıkları (iskemik his rahatsızlığı ve inmeler) ve dokunmabana geliyor. Hareketsiz kalma koku basıncı değişikliklerine hastalık bulunduğu üzere kolesterin ve insülin duyarlılığındaki değişime de kez açıyor. Bu cins hastalıklardan kaçınmanın birlikte numara adımı ise dimdik tagaddi ve cıvıl cıvıl hayatı alışkınlık edinme.

Obezite

Hareketsiz geçirilen sürenin yüzdelik 10 artmasıyla belirti etrafı ölçümlerinde 3.1 cm artma bulunduğunu yayınlayan icraat mevcut. Yürüme yahut ayakta eğlenme üzere dümdüz aktivitelerde güçlü erke harcanıyor; bu tip az kurda erke harcaması “egzersiz dışı etkinlik termogenezi” namına adlandırılıyor. Bu tip erke tüketimini güçlü kilogram almaya gönül rahatlığı savaşmaya araştırma görevlisi olabiliyor. Oturma yahut yatma üzere az enerjili aktivitelerin süresinin artarak çoğalması idman dışı etkinlik ile yakılan kalorileri sınırlandırıyor. Araştırmalar, obez kişilerin, sayı farkı birlikte bireye nazaran günde 2 sayaç hâlâ birlikte tomar oturduğunu gösteriyor.

Kas ve kadit sistemi hastalıkları

Hareketsiz yaşam; mafsal ağrıları, mızrap erimesi ve vakfe bozukluğuna hastalık olabiliyor. Hareket etmemek kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu da azaltıyor. 50 gözyaşı boyun hanımlarda hareketsiz geçirilen devir diliminin hesabına günde minimum 30 dakika bol fiziki etkinlik gerçekleştirmek fay teşekkül riskini yüzdelik 12 azaltıyor. Günlük 10 sayaç ve üstünde hareketsiz devir geçirenlerde diz ve mafsal ağrısı gözlemleniyor. Uzun mütemadi oturarak idman mecburiyetinde artan insanlarda ise vakfe bozuklukları, beden ve mesuliyet ağrısı gelişiyor.

Kanser

Hareketsiz geçirilen devir zarfının uzunluğu umumi dokunmabana riskini yüzdelik 20 artırdığı biliniyor. Uzun mütemadi oturmanın rahim, mebiz ve kestanecik kanseri riskini artırdığı, başta hanımlarda kansere ilişkin ölümlere gözdağı unsuru oluşturduğu biliniyor.

Kırılganlık ve muafiyet direnci

Kırılganlık (zayıflık), bünyenin hastalıklara gönül rahatlığı hâlâ savunmasız bir vaziyete gelmesi hali namına tanımlanıyor. Kırılganlığa etmen bulunan çoklu faktörlerin ortada cansızlık evvel sıralarda arazi alıyor. Direncin az olma durumu,  kişinin hastalık yahut yaralanmalarda iyileşme-toparlanma yetisini azaltıyor. Günlük hayatlarında hâlâ levent boylu süre oturan bireylerin ati yaşlarda hâlâ az mukavim olma olasılıkları muhtemel. Günlük habitat süresinin kısalması ile kırılganlık evolüsyon riskinin de önüne geçilebilir.

20-30 dakikada birlikte ayağa kalkın

Uzun mütemadi oturmanın afiyet düşüncesince gelişigüzel manada dokuncalı bulunduğunu söyleyebiliriz. Masa başlangıcında idman mecburiyetinde artan kişiler, en azından 20- 30 dakikada birlikte derneşik endamsız aralıklarla ayağa kalkmalı yahut yürümelidir. Ofis ortamında yahut etrafında iş dostlarıyla endamsız mesafeli yürümeler alışkınlık biçimine getirilmeli. 

Düzenli hareket, dimdik tagaddi ve birinci sınıf uyku, insanoğlu yaşamının eğer olmazsa olmazlarındandır. Yaşam standardını ve dirim süresini hâlâ dimdik etmek düşüncesince bunlara evleviyet özgülemek aşırı önemli. Hareket biçiminde olmayı hayatımızdaki alışkanlıklardan birisi biçimine getirirsek bulunan sağlığımızı korumuş oluruz.

23973
Önceki Haber
23975
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.