Uzmanlardan Eris varyantı ile alakalı rahatlatan açıklama

Uzmanlardan Eris varyantı ile alakalı rahatlatan açıklama

Doğru haberin adresi.

İngiltere’de ortaya çıkan Covid-19’un acemi varyantı EG.5 (Eris) virüsü dünyada bazısı devletlerde yayılmaya ve paniğe münasebet olmaya başlarken, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den rahatlatan izah geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Eris varyantının Türkiye’de de görüldü açıklamasının arkası sıra değerlendirmede mevcut Özlü, “Eris varyantının Türkiye’de de görüldüğünü sayın icra vekili bildirdi. Tabi 2020-2021’de aşırı zahmetli eyyam geçirdik. Buna ilişkin namına sağlam aşırı insan rahatsız oluyor. Acaba baştan geriye mi döneceği, gene yasaklar, engellemeler art dirimsel mi? Maske leffetmek durumunda kalır mıyız sanarak diyerek soruyorlar. Öncelikle şurası anlatım edeyim hakeza nezdinde ümit yok. Böyle nezdinde obje olmayacak. Eski çağda değiliz artık” dedi.

“Virüs geçirdiği mutasyonlarla bundan sonra eskisi derece ciddi ve ölümsek hastalığa münasebet olmuyor”

Virüsün geçirdiği mutasyonlarla bundan sonra eskisi derece ciddi ve ölümsek hastalığa münasebet olmadığını kaydeden Özlü, “2020-2021’de aşırı zahmetli eyyam geçirdik. Buna ilişkin namına sağlam aşırı insan rahatsız oluyor. ’Acaba baştan geriye mi döneceği gene yasaklar, engellemeler art dirimsel mi? Maske leffetmek durumunda kalır mıyız?’ sanarak diyerek soruyorlar. Öncelikle şurası anlatım edeyim; hakeza nezdinde ümit yok, hakeza nezdinde obje olmayacak. Eski çağda değiliz artık. Köprülerin altından aşırı sular aktı. Bu müddet içerisinde virüs kendini değiştirdi. Virüs geçirdiği mutasyonlarla bundan sonra eskisi derece ciddi ve ölümsek hastalığa münasebet olmuyor. Daha ferah nezdinde dert yapıyor. Virüs bizimle yaşam sürmeyi öğrendi. Bizimle baş başa yaşıyor. Bu sabık müddet içerisinde tığ de esasen virüs ile baş başa yaşam sürmeyi öğrendik. Gerek rahatsızlığı geçirerek, lazım aşılanarak sosyal muafiyet iri miktarda oluştu. Dolayısıyla emektar günlere devir bahis konusu değil. Böyle nezdinde beklentim yok. Bu ümit de realist değil” ifadelerini kullandı.

“Dikkatli peyda etmek gerekiyor”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, herşeye karşın titiz olunması uyarısında da bulunarak “Dikkatli peyda etmek gerekiyor zira Eylül ayından itibaren Nisan’a Kuzey sıhhatsiz dünya vatanlarında Türkiye’de de bu teneffüs yolu viral enfeksiyonlarının sıklığı artıyor. Covid’te bundan sonra bunlardan nezdinde tanesi. Grip, itici algınlığı da ayrımsız biçimde var. Birazda okulların açılmasıyla bu arada kreşlerde, anaokullarında, ilkokullar ilkin peyda etmek az daha topu topu okullarda öğrenciler ortada çabuk nezdinde biçimde yayılıyor. Oradan da anne, babalara ve topluma yayılıyor. Bu anlamda benim önerim çocuk, genç, mütekâmil olsun ayırt etmez teneffüs yolu enfeksiyon belirtileri yayınlayan öksüren, aksıran, hapşıran, burnu akan, halsizlik, kırgınlık, geçit ağrısı az daha semptomları bulunan insanların topluma çıkmamaları, evde nezdinde hafta tatil etmeleri çıkarlarını izole etmeleri bunu yapabilirsek salgının toplumda yayılmasını önlemiş oluruz. En çarpıcı tedbir budur aslında. Kişi şayet topluma dolanmak zorundaysa o devir peçe kullanmasını öneririm. Ama marazlı insanların peçe kullanmasını öneririm. Sağlıklı insanların peçe kullanmasını gerektirecek nezdinde obje değil. Tabi birde süreğen hastalığını olanlar, 65 gözyaşı üstü olanlar bağışıklığı baskılanmış olanlarının bu sürede hoppadak Covid’ten değil öbür topu topu teneffüs yolu virüslerinden sakınmak düşüncesince herhangi nezdinde zamankinden şimdi titiz olmalarını öneririm” sanarak konuştu.

“Grip aşılarının tarihi geldi”

Grip aşılarının bundan sonra tarihi geldiğine ilgi çekici Özlü, açıklamalarını şu biçimde sürdürdü:

“Özellikle kapalı, kalabalık, havalandırılmayan bölgelerde aşırı saat geçirmemeleri gerekiyor. Mevcut aşılardan elde edilmiş bağışıklığın halen bu virüsler zarfında azda olsa de olsa korunmaya bitmeme etmiş olduğu düşünüyoruz. Ama acemi aşılarda şuanda istihsal başladı. Yakın sürede sanıyorum güncellenmiş mRNA aşıları tüketicilere girecek. Grip aşılarının da tarihi geldi. Sayın icra vekili o mevzuda da izah yaptı. 15 Eylül itibarı ile riziko gruplarına enflüanza aşısı yapılabilecek. Sadece dölleme değil söylediğim az daha sağlıklı, istikrarlı beslenme, kaliteli, tam müddet hab uyuma, hareket, ferah nakit alımı aşırı ehemmiyet sunma ediyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi düşüncesince süreğen hastalıklarımız var ise onların kontrolünü de güzel yapmamız lazım. Endişe edecek nezdinde gestalt olmadığını gene anlatmak isterim.”

24584
Önceki Haber
24586
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.