Türk plastik sektörü Avrupa’da ikinci, dünyada altıncı sırada

Türk plastik sektörü Avrupa’da ikinci, dünyada altıncı sırada

Doğru haberin adresi.

Türkiye Plastik Sektör İzleme Raporuna mucibince 2022 senesinde plastik ve plastik mamulleri sektörü üretimin 2023 senesinde müşterek geçmiş yıla nazaran hacim bazında yüzdelik 2,5 artacağı bedel bazında ise yüzdelik 11,1 azalacağı ve 10,8 milyon titrem ve 39,3 bilyon dolar adına gerçekleşeceği kestirim ediliyor. Sektör eriştiği istihsal kapasitesiyle Avrupa’da ikinciliğe, dünyada ise altıncı sıraya yükseldi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın Türkiye Plastik Sektör İzleme Raporuna göre, üretimin 2023 senesinde müşterek geçmiş yıla nazaran hacim bazında yüzdelik 2,5 artacağı bedel bazında ise yüzdelik 11,1 azalacağı ve 10,8 milyon titrem ve 39,3 bilyon dolar adına gerçekleşeceği kestirim ediliyor. Sektör eriştiği istihsal kapasitesiyle Avrupa’da ikinciliğe, dünyada ise altıncılığa yükseldi. 2022 senesinde plastik ve plastik mamulleri sektörü 10 Milyar dolarlık ihracatla, toplanmış kimyasal maddeler sektörü zarfında yüzdelik 30,3 payla müşterek numara dış satımcı sektör konumunu korudu. 10 milyon tona benzeyen toplanmış üretimi, 33 bilyon dolar civarındaki cirosu, 10 bilyon dolara benzeyen aracısız ihracatı ile plastik dalının yurt ekonomisine sağlamış olduğu ulama değişik artıyor.

“Katma kıymeti faziletkâr ürünlere yönelmeliyiz”

Üretim artarken değerin düşmesini değerlendiren Özemek Plastik Türkiye Bölge Satış Müdürü Necati Yağmur, hammaddenin çoğunun ithal olması nedeniyle maliyetlerin yükseldiğini, ülkemizin hâlâ aşkın ilişik kalburüstü faziletkâr inovatif ürünlere envestisman yapması gerekliliğini vurguladı. Özemek Plastik adına 55 ülkeye dış satım yaptıklarını tamlayan Yağmur, yenilikçi ürünlere meydana getirilen yatırımların Türk plastik sektörü açısından önemine uyanıklık çekerek “Sektörün gelişimi açısından ilişik kıymeti hâlâ faziletkâr mahsulat üretmeliyiz diye stor kap sistemlerine ağırbaşlı boyutta envestisman yaptıklarına aksan yaptı. Stor kap sistemleri hassaten mutfak, ofis, karavan ve havza kadar namüsait bölgelerde delici müşterek çözüm. Ayrıca ufki ve amudi emek özgülemek seçeneği olduğu için topu topu namüsait mekanlarda fazladan tasarruf piyasası sağlamaktadır şu demek oluyor ki müşterek nevi kullanıldığı rastgele yerde hayat alanlarını tutum müşterek biçimde genişletiyor. İşte bu janr kalıp girişimlere, hayatı kolaylaştıran hayır ürünlere yönelmekte üstünlük bulunduğunu düşünüyoruz” dedi.

PVC talebi artıyor

Tüm sanayilerde münteşir müşterek biçimde geçer not PVC ürünlerine alakanın akıbet zamanlarda hâlâ aşkın arttığını kaydeden Yağmur, “Kullanım ve infaz kolaylığı sunan stor kap sistemleri, PVC köşe bantları, PVC profiller, ahşap kapılar düşüncesince sandık fitilleri benzer ürünler, inşaat, sanayi, mobilya, otomotiv, cazibe ilkin nice bölgede en ehemmiyetli ihtiyaç. PVC ürünlerinin plastik sektörü içerisindeki alışveriş oranı yükseliyor, PVC sektörü aceleci müşterek nema kaydetti ve geleceği parlak. E-ticaretin gelişimi ile beraberce stor kap sistemleri, PVC köşe bandı, profiller, ahşap bap sandık fitilleri ve aksesuarlarına hâlâ hazırlop ulaşılmasını gelmek ve daima kalan PVC verim isteklerine hâlâ aceleci karşılık özgülemek düşüncesince online satı kanalımız a1pvcmarket.com’u 6 sene geçmiş kurduk. Tesislerimizde ürettiğimiz mamüllerin ARGE çalışmalarını ve mukteza topu topu testleri öz laboratuvarlarımızda tamamlıyoruz. PVC yanay sektöründe ilkleri başaran ve sabah yeli deposu bulunan müşterek bellik adına plastik sektörüne ve Türk ekonomisine ulama sağlamaya bitmeme edeceğiz” biçiminde konuştu.

Türk plastik sektörü Avrupa’da ikinci, dünyada altıncı sırada

24531
Önceki Haber
24533
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.