TARSUSUN ATALIK TOHUMLARI İZMİR TOPRAKLARINDA

TARSUSUN ATALIK TOHUMLARI İZMİR TOPRAKLARINDA

TARSUSUN ATALIK TOHUMLARI İZMİR TOPRAKLARINDA

TARSUS’UN ATALIK TOHUMLARI İZMİR TOPRAKLARINDA

-TARSUS BELEDİYESİ İLE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARASINDA ORTAK ÇALIŞMA KARARI ALINDI

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan Ata Tohumu, Miras ve Halk Market projelerini masaya yatırmak ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Tohum Merkezi ve Halkın Bakkalı projelerini yerinde incelemek için İzmir’e gitti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret eden Bozdoğan yanında götürdüğü atalık tohumlardan bamya, sumak, nohut, kunduru buğdayı, toparlak mısır, köz barbunya, karakılçık buğdayı ve susamı Başkan Tunç Soyer’e verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Haluk Bozdoğan’a atalık kavılca buğdayı, biberlik domates, börülce ve kavun tohumu hediye etti.

Tarsus Belediyesi’nin üreticiden tüketiciye aracısız ve komisyonsuz bir şekilde ürünleri aktardığı Halk Market projesinin bir benzeri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Halkın Bakkalı projesini yerinde inceleyen Başkan Bozdoğan, Tarsus’ta 120 kadın üyesi bulunan üretici kooperatifinin ürünlerinin de İzmir’deki Halkın Bakkalı aracılığıyla satışının yapılmasını önerdi.

 

BOZDOĞAN: “VATANDAŞIN LEHİNE SONUÇLANACAK HER TÜRLÜ PROJEDE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

 

Yerli ve milli tarımı geliştirmek, organik ve sağlıklı ata tohumlarını ülke tarımına kazandırmak için üstün çaba harcadıklarını dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,

“Ata Tohumu Miras projesi kapsamında ülkemizde kapsamlı araştırmalar yapıyoruz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun ata tohumu konusunda bizimle işbirliği yapmak isteyen olursa onlarla işbirliği yapmaya hazırız. Bu vesileyle ata tohumu projemiz kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bağlantı kurduk onların da bu tarz girişimlerinin olduğunu fark ettik ve bu çalışmaları yerinde incelemek ve geliştirmek için İzmir’e gittik. Ayrıca küçük üreticiyi desteklemek ve dar gelirli vatandaşlarımıza ekonomik, güvenilir ve sağlıklı ürünler sunmak için geliştirdiğimiz Halk Market projemizin bir benzerini de İzmir Büyükşehir Belediyesi de yürütüyor. İzmir’in Halkın Bakkalı projesini de yerinde inceledik. Ürün çeşitliliği ve gelişlim konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Bundan sonra Halk Market ve Ata Tohumu projelerimizde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yürüterek karşılıklı gelişimi sağlamayı hedefliyoruz. Vatandaşın lehine sonuçlanacak her türlü projede işbirliği yapmaya hazırız. Misafirperverliğinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’e teşekkür ederim”

dedi.

 

SOYER:  “EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ ATA TOHUMLARIMIZDIR”

 

Ata tohumlarının yaygınlaştırılması için işbirliğine hazır olduklarını dile getiren İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer de

“Milli ve yerli tarımı geliştirmek için yapılacak çalışmalar arasında en büyük zenginliğimiz ata tohumlarımızdır. Bunun üzerine kafa yormak ve bunları topluma iyi anlatmak, yaygınlaştırmak lazım. Ata tohumu projesiyle kırsal kalkınma desteklenerek köy hayatı daha cazip hale getirilip köyden kente zorunlu göç olayına çare bulunabilir. Köy yaşamının gelişmesiyle beraber ters göç olayına yani kentten köye göç olaylarına vesile olunabilir. Bu girişimlerle beraber köy ve şehir hayatında gelişim anlamında ekonomik ve sosyolojik denge sağlanmış olur”

dedi.

5755
Önceki Haber
5749
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.