TARSUSLULAR SİZİNLE GURUR DUYUYORUM

TARSUSLULAR SİZİNLE GURUR DUYUYORUM

TARSUSLULAR SIZINLE GURUR DUYUYORUM

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün iki önemli sözüne mazhar olan Tarsus’un bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan;

“ Yol göstericimiz, izinden hiç ayrılmadığımız Atatürk’ümüz “Tarsuslular sizinle gurur duyuyorum” ve “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın”

sözlerini burada söylemiştir. Tarsuslular vatan savunmasının en zor dönemlerinde birlik olmakla, mücadele etmekle tarihe isimlerini yazdırıp Atamızın gönlünde taht kurmuştur. Atamız, o zor dönemlerde taviz vermeden işgal güçlerine karşı kıt imkânlarla mücadele ederek düşmanı topraklarımızdan kovan vatan sevdalısı hemşerilerimi “ Tarsuslular sizinle gurur duyuyorum” diyerek en güzel şekilde onurlandırmıştır. Bu gurur hepimizindir ben de bir Tarsuslu olarak, Tarsus Belediye Başkanı olarak tüm hemşerilerimle gurur duyuyorum. Bugün Atamızın Tarsus’a gelişinin 98. yıldönümünü kutladık. Milli Mücadele döneminde Fransız işgal kuvvetlerine karşı büyük bir direnişle karşı koyan kahraman Çukurovalıları görebilmek için güney illerine geziye çıkmaya karar veren Atamız Tarsus’a ilk defa 17 Mart 1923’te gelerek bizleri şereflendirmiştir. 12 Mart 1923 gecesi trenle Ankara’dan hareket eden Gazi Mustafa Kemal ve beraberindekiler önce Adana, Mersin sonra da Tarsus’u şereflendirmişlerdir. Atamız istasyondan şehre yürürken Kara Fatma lakaplı Adile Hala ayaklarına kapanarak sevgisini

“Bastığın toprağa kurban olayım paşam” sözleriyle dile getirmiş, Aziz Atatürk’te onu yerden kaldırırken “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” ifadesi ile Türk kadınına ne kadar değer verdiğini şehrimizde tüm dünyaya göstermiştir. 19 Mart sabahı ayrılırken de “Tarsuslular, sizleri ve Tarsus’u hayatım boyunca gönlümde taşıyacağım sözü de bizim için ayrı bir onurdur. İşte bu vesile ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize gelişini bir kez dahakutluyor, O’nun bizlere bıraktığı emanetlere sonsuza kadar sahip çıkacağımızı bir kez daha yineliyoruz”

dedi.

5068
Önceki Haber
5076
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.