TARİHİ ULU ÇARŞI MEYDANI’NA YENİ BİR ‘GÜVERCİNEVİ’

TARİHİ ULU ÇARŞI MEYDANI’NA YENİ BİR ‘GÜVERCİNEVİ’

TARIHI ULU CARSI MEYDANI’NA YENI BIR ‘GUVERCINEVI’

TARİHİ ULU ÇARŞI MEYDANI’NA YENİ BİR ‘GÜVERCİNEVİ’
BÜYÜKŞEHİR’DEN KULÜBESİ ESKİYEN ESNAFA YENİ BİR ‘GÜVERCİNEVİ’

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ulu Çarşı Meydanı’nda 20 yıldır kuşyemi satan ve kulübesi eski olduğu için zor şartlarda çalışan esnaf Ayhan Ekici’ye yeni bir ‘Güvercinevi’ teslim etti.

Kent tarihinde önemli bir yere sahip ve sembolik bir mekan olan Ulu Çarşı Meydanı’nda 20 yıldır kuşyemi satan Ayhan Ekici, eskiyen kulübesi dolayısıyla hem yaz hem de kış aylarında zor şartlar altında çalışıyordu.

Büyükşehir ekipleri, eski ve atıl durumda olan kulübenin yerine, daha modern ve kullanışlı bir kulübe yaptı. ‘Güvencinevi’ adı verilen kulübe, kısa sürede yerine yerleştirildi. Yeni kulübesine kavuşan esnaf Ekici, artık yaz aylarında sıcaktan, kış aylarında da soğuktan korunacak.

Damar: “İmalatını kendi atölyemizde gerçekleştirdik”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi’nde görev yapan Mimar Zeynep Damar, Ulu Çarşı’da 20 yıldır kuşyemi satan esnafın kulübesini yenilediklerini belirterek, “Burada güvercinlere yem satışı yapan esnafımızın çok kötü şartlarda çalıştığını gördük. Kulübe için Etüt ve Projeler Dairesi tasarım ofisi olarak bir tasarım geliştirdik ve Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nda kendi atölyemizde imalatını tamamlayarak esnafımıza teslim ettik” ifadelerini kullandı.

Ekici: “Soğuktan, yağmurdan korunacağız”

20 yıldır aynı noktada kuşyemi satan Ayhan Ekici, zor şartlarda çalıştığı eski kulübesinin değiştirilmesinden oldukça memnun. Hem yaz aylarında, hem de kış aylarında sıkıntı yaşadığını ifade eden Ekici, “20 yıldır ben bu iş yapıyorum. Çocukluğum burada geçti. Allah bin kere razı olsun Vahap Başkanımızdan. Kendisine çok teşekkür ediyoruz, varlığı daim olsun. Bu kulübenin gelmesiyle, insan gibi yaşamayı hissettik. En azından kıştan, soğuktan, yağmurdan korunacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca Ulu Camimize, Ulu Çarşımıza çok güzel bir görsellik sağladı. Buraya gelen kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, çocuklarımıza ki; burası çocuk dünyası; çok güzel bir görsellik var. Daha sağlıklı, daha güzel olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

14141
Önceki Haber
14148
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.