’Siber güvenlik’ dersi de verilecek meslek lisesi Samsun’da eğitime başladı

’Siber güvenlik’ dersi de verilecek meslek lisesi Samsun’da eğitime başladı

Doğru haberin adresi.

Türkiye’de siber güvenlik, defans elektronik sistemleri, motorlu vesait teknolojileri, elektrikli vesait dalı kıl payı bölümlerin bulunmuş yer aldığı nadir liselerden bir tanesi bulunan OMÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi planlı törenle açıldı.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile mesleksel ve uygulayım eğitim teşrikimesai çerçevesinde temelleri atık OMÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atakum Körfez Mahallesi 5084. Sokak’ta açıldı. İlk yılında 120 öğrencinin eğitim alacağı okulda enformatik teknolojileri, yazılım geliştirme, siber güvenlik, elektrik-elektronik teknolojileri, defans canlılık sistemleri, motorlu vesait teknolojileri, elektrikli vesait dalı edinmek kıl payı 4 büro ve 4 dalda eğitim verilecek.

Türkiye Yüzyılı çerçevesinde dönemin ihtiyaçlarını giderecek derslerin ağırlıklı yer aldığı okulun açım töreni hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra Atakum Halk Eğitim Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi tanıtım gösterisi yaptı. Program, tören düzeni konuşmaları ile bitmeme etti.

Karagöz: “Okulda öğrenciyi baş döndürücü taraflı geliştiren ve yaşama hazırlamayı sağlayıcı ders çeşitliliği olanağı sunuldu”

Öğrencileri dört dörtlük kuvvetli efrat durumuna getirecek eğitimlerin verildiğine yer veren Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, “Günümüzde 21. asrın Türkiye Yüzyılı olması düşüncesince devletimizin gelişigüzel bölgede yerel ve ulusal atılımları kendisini göstermektedir. Eğitim dalında da türkiye baş döndürücü şişman planlar yaşama geçirmiştir. Gençlerin doğacak planlamalarını henüz şuurlu yapmalarını, eğitime erişimde dava yaşamaları gelmek amacıyla yatırımlar milletin hizmetine sunuldu. Bugün 54 okulda, 23 binin üstünde meslek lisesi talebesi mevcut Samsun’da OMÜ iş donanmasında eğitime süregelen OMÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de bu eğitim yatırımlarını henüz da güçlendiriyoruz. Öğrencilerimizin beden, zihin, ahlak, emanet ve ihtisas itibarıyla istikrarlı ve mıhlı şekilde; milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerleri yatkın efrat adına yetiştirilmesi, bilimsel nitelikli ve mesleksel yönden bilim ve istidatlarına layıkıyla tahsil görmelerinin gerçekleştirme edilmesi bakanlığımızın rüçhan hedefleri ortada toprak alıyor. Meslek liselerinde ilgi, yetenek ve kariyer hedeflerine layıkıyla eğitim alabilecekleri ders alternatifleri oluşturulmuştur. İklim değişikliği, mekân bilinci, sürdürülebilir ekincilik ve besin güvenliği, endişe becerisi, Türk camiasında eş kurumu ile meslek liselerinde Ahilik kültürü ve girişimcilik, fütüvvet kıl payı sağlam baş döndürücü bölgede zevahir kazandırmayı, benliklerini, kimliklerini, ulusal ve tinsel değerlerle güçlendirmeyi, cibilliyet gelişimine yardım sağlamayı hedefleyen, öğrenciyi baş döndürücü taraflı geliştiren ve yaşama hazırlamayı sağlayıcı ders çeşitliliği olanağı sunulmuştur” dedi.

Ağar: “Okulda dönemin gereklerine akla yatkın bölümler çözümleme edilerek açıldı”

İçinde bulunulan dönemin ihtiyaçlarına müteveccih bölümlerde ders verileceğinin altını çizen Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar, “Okulumuz OMÜ teşrikimesai içinde derinlemesine çevrim içinde planlanmış ve hepsi öğrencilerimizin uyanıklık ve kabiliyetleri doğrultusunda dönemin gereklerine akla yatkın bölümlerin çözümleme edilerek açıldığı esasen Samsunumuzun alana seslenme edecek hususi müşterek okulu niteliğinde. Bu çerçevede öğrencilerimiz hem bilimsel nitelikli yönü bulunan aynı zamanda mesleksel bilim ve maharet noktasında istekli, yetenekli öğrencilerin yer aldığı müşterek ekol yerinde eğitim-öğretimimize başlıyoruz. Bu doğrultuda üniversitemizin bilimsel nitelikli kadrosu, idareci kadrosu, uygulayım atölyeleri ve hepsi tesisat olanaklarıyla dobra müşterek ortaklaşa iş içinde eğitimimizi sürdüreceğiz. Okulumuzun açılışının ilkin Samsun edinmek üzere, ülkemize hayırlar getirmesini dilek ediyorum” sanarak konuştu.

Protokol konuşmalarının peşi sıra okulun açılışı Samsun Valisi Orhan Tavlı öncülüğünde yapılırken, tören düzeni üyeleri ve veliler derslikleri gezerek, okulu incelediler. Açılışa başkaca Samsun Garnizon Komutanı Gazi Tümgeneral Davut Ala, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik ve tören düzeni üyeleri ile veliler katıldı.

23833
Önceki Haber
23835
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.