ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER SİLİFKE GEZİ PROGRAMINA KATILDI

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER SİLİFKE GEZİ PROGRAMINA KATILDI

SEHIT AILELERI VE GAZILER SILIFKE GEZI PROGRAMINA KATILDI

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER SİLİFKE GEZİ PROGRAMINA KATILDI

 

BÜYÜKŞEHİR, ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER İÇİN DÜZENLEDİĞİ GEZİ PROGRAMLARINI SÜRDÜRÜYOR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Şehit Aileleri ve Gazi Hizmetleri Şube Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen gezi etkinlikleri devam ediyor. Bu hafta Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesi üyeleri ile bir araya gelen Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği geziyle şehit aileleri,  gaziler ve yakınları Silifke’de bir araya geldi. İlk olarak Silifke Şehitliği’nde şehit mezarları ziyaret edildi ve Kur’an okundu. Şehitlik ziyaretinin ardından Ata mirası Gazi Çiftliği’ne giden misafirler, atölyelerden kütüphaneye kadar birçok imkana sahip çiftlik binasını gezdi ve Gazi Çiftliği ile ilgili belgesel izledi. Gazi Çiftliği’ndeki öğle yemeğinin ardından misafirler, Cennet-Cehennem’i gezdi.

Salman: “Gazilerimiz ve yakınları ile zaman geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz”

Sosyal Hizmetler Dairesi, Şehit Aileleri ve Gazi Hizmetleri Şube Müdürü Hasbi Salman, Türkiye’de ilk defa kurulan müdürlüğün çalışmalarının, Türkiye’ye örnek ve öncü olduğunu ifade ederek, “Daha önce Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehitler ve Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şubesi ile de yaptığımız program kapsamında, bugün de Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesi ile birlikteyiz. Silifke Şehitliği’ni ziyaret edip, Gazi Mustafa Atatürk’ün ilk kooperatif çalışmalarına öncülük ettiği Silifke Gazi Çiftliği’ne geçtik. Gazilerimiz ve yakınları ile bugün bu etkinlikte yer almaktan, onlarla birlikte olmaktan ve Büyükşehir Belediyemiz adına onlarla zaman geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Dönüm: “Aramızda çok kıymetli misafirlerimiz var”

Gazi Çiftliği Sorumlusu Hatice Okur Dönüm, Gazi Çiftliği’nin tarihi öneminden bahsederek, “Aramızda çok değerli misafirlerimiz var. Gazi Çiftliği’nde gaziler. İnanılmaz onur verici.  Bu bölgede, 96 yıl sonra Gazi Çiftliği’nde gazilerle buluşmanın ayrı bir keyfi var. Biz burada 1 yıldır hem kültürel, hem sosyal hayatla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Özellikle gençlerimize bu mirasımızı aktarıp köprü kuruyoruz. Bugün bu topraklarda, bu bayrağın altında özgürce yaşayabiliyorsak; Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve bugün burada bizi ziyaret eden gazilerimiz sayesindedir” dedi.

“Şehit olan kardeşlerimizi ziyaret, bizim için büyük gurur”

Mersin Muharip Gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Kemal Gülbihas, gezinin düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Kıbrıs Gazisi olarak bugünkü gezimizi düzenleyen, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Silifke Şehit Mezarlığı’nda şehitlerimize Kur’an okundu. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Kahraman gazilerimize ve geride kalanlara da uzun ömürler diliyoruz” derken, Gaziler Derneği Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fikri Kalkan, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Gazilerimizi bir araya getirmek, şehitlerimizin yanına getirmek, bir Fatiha okumak bile bizim için bir gururdur. Şimdiye kadar böyle bir şey olmamıştı. Bundan sonra inşallah bunun devamını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Buraya ilk defa geliyoruz, çok memnun kaldık”

Gazi Mehmet Kılıç ise, “Silifke Şehitliği’ni ilk kez ziyaret ettik. Bizim kardeşlerimiz orada yatıyor. Ruhları şad olsun. Başkanımız sayesinde, Gazi Çiftliği’ni de ziyaret ettik. Oraya da ilk defa gittik ve çok memnun kaldık” dedi.

Katılanlardan Sadık Özcan ise, gezi programı sayesinde özellikle Gazi Çiftliği’ni görmekten ve tarihi tekrar yaşamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

13405
Önceki Haber
13411
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.