Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri, 54 ildeki 180 keyif tesisinde yaşlılar düşüncesince kapılarını açtı

Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri, 54 ildeki 180 keyif tesisinde yaşlılar düşüncesince kapılarını açtı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de geçmiş kez 80 yaş ve üstü şahısların kendilerinden mesul hekime dengesiz edileceği Sağlıklı Yaş Alma Merkezlerini (YAŞAM) 54 ilde, 180 afiyet tesisinde hizmete sundu.

Doğru haberin adresi.

Ankara

AA muhabirinin edinmiş olduğu bilgilere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla güzeşte aylarda piyasaya çıkan tamim doğrultusunda mekanizma ve uygulamaları mahsus bulunan YAŞAM’lar diyar genelinde hizmete alınıyor.

İlk olma hususi durumunu haiz merkezler halihazırda Türkiye’nin 54 ilinde, 180 afiyet tesisinde 80 yaş ve üzerindeki kişiler düşüncesince bakım sunmaya başladı. Merkezlerin endamsız müddette 81 ilde yaygınlaştırılması, başkaca ortak ahir evrede 65 yaş üstü şahıslara bakım verecek halde kapsamlarının genişletilmesi planlanıyor.

Merkezlerle yaşlıların afiyet hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması, desteklenmesi, tıbbi izlemlerinin yapılması başkaca gerektiğinde engin afiyet hizmeti ile kontrol ve müşavirlik hizmeti verilmesi amaçlanıyor.

204 meydan kadrosu yaşlılar düşüncesince ev ziyaretlerine başladı

Hekim, hemşire, yaşlı afiyet bakım mensubu ve tıbbi sekreterlerin fariza almış olduğu YAŞAM’lar, yaşlıların evinde yahut durumunda afiyet ihtiyaçlarının belirlenmesi ve buna akıllıca tıbbi bakım planlarının oluşturulmasında da deli dolu gösteriş üstleniyor.

Bu kapsamda yaşlı kişiler, durumlarına layıkıyla evde görüşme yöntemiyle değerlendiriliyor, fizyoterapist, fizik tedavisi ve rehabilitasyona müteveccih istimara ve değerlendirmeleri ile gerekseme duyduğu otama programı hazırlanıyor.

Bakanlık bu çerçevede şu anne denli 204 meydan kadrosu oluştururken, bu ekiplerde 137 bilirkişi hekim, 119 düz tabip doktor görevlendirildi.

Pansuman, enjeksiyon, sonda değişim yapmak kabil gereksinimleri da karşılanan yaşlıların gerekseme duyduğu poliklinik randevularının alınması, gerektiğinde evden hastaneye, hastaneden eve nakillerinin yapılması da YAŞAM’ların sunmuş olduğu hizmetler ortada toprak alıyor.

Uzaktan afiyet hizmeti YAŞAM’larla devreye girecek

Öte taraftan Bakanlık, yaşlıların birtakım hallerde hastaneye gelmesine lüzum kalmadan bakım alabilmesi düşüncesince “Telemedicine” yerine bilinen engin afiyet hizmetini de geçmiş yerine YAŞAM’larda başlatacak.

Böylelikle ilkin takipli ve süreğen hastalar düşüncesince engin deyiş ve yol yazdırabilme kolaylığı sağlanacak.

Telemedicine sisteminin YAŞAM’ların peşi sıra fasile hekimlikleri ve hastanelerdeki poliklinik süreçlerinde de yaşama geçirilmesi planlanıyor.

24242
Önceki Haber
24244
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.