Prostat kanseri erken teşhis edilebilir ve önlenebilir

Prostat kanseri erken teşhis edilebilir ve önlenebilir

Doğru haberin adresi.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, kestanecik kanserinin erken teşhis edilebilir ve önlenebilir ortak keyif problemi bulunduğunu belirterek, “İleri gözyaşı ve hata tagaddi ile riziko artmaktadır” dedi.

15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Günü’yle ait matbuat açıklaması fail Prof. Dr. Bilge, “Kanserli olguların kestirmece üçte ikisini rical oluşturmaktadır. Dünyada ve vatanımızda beylerde akciğer kanserinden sonradan ikinci en kalın tanıdık kanser kestanecik kanseridir. Toplumda farkındalık oluşturmak, dosdoğru yaşantı davranışları kazandırmak, tarama programlarına katılarak erken tanısı beklenir kılabilmek maksadı ile 15 Eylül, Dünya Prostat Kanseri Günü adına belirlenmiştir” dedi.

Prostat bezini gerçekleştiren hücrelerin kontrolsüz bölünmesi kararı kestanecik kanserinin gelişebileceğini tamlayan Bilge, “Prostat, eş tenasül sisteminin parçası bulunan ortak ifraz bezidir. Kalın bağırsağın akıbet kısmının uğrunda ve mesanenin altında yerleşmiştir. İdrar şeklini fırdolayı sarar. Sağlıklı kestanecik bezi ergenlerde kestirmece ortak koz büyüklüğündedir. Yaşlanma ile baş başa gelişme eğilimindedir. Prostat bezini gerçekleştiren hücrelerin kontrolsüz bölünmesi kararı kestanecik kanseri gelişebilir. Bu kanser hücreleri giderek prostatı ayrılma yazar özellikle kemikler edinmek az daha bambaşka organlara yayılabilir. Prostat kanserinin buğulu beylerde henüz kalın görülür. Ailesinde kestanecik kanseri bulunan beylerde görülme ihtimali henüz yüksektir” şeklinde konuştu.

“İleri gözyaşı ve hata tagaddi ile riziko artmaktadır”

Prostat kanserinin stabil nedeninin bilinmediğini aktaran Prof. Dr. Uğur Bilge, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“İleri gözyaşı ve hata tagaddi ile riziko artmaktadır. Erken etapta tek belirtke vermeyen kestanecik kanseri, kanser dokusu büyüdükçe kalın idrara çıkma, geceleyin idrara kalkma, ekşimik ekşimik hacet yapma, hacet yaparken zorlanma ve dert hissetme, hunriz hacet ve hunriz dikel az daha şikâyetlere sefer açabilir. Bu şikâyetlerin olması kestanecik kanseri bulunduğunu göstermez lakin ortak karine olabilir. Bu yakınmalardan minimum birisi olduğunda, bevliye (bevliye) uzmanına başvurulmalıdır.”

Prostat kanseri riskini dökmek için, dosdoğru tagaddi ve fiziki aktivitenin ehemmiyetli bulunduğunu dile getiren Eskişehir İl Sağlık Müdürü, “50’li yaşlardan itibaren rutin kontroller düşüncesince bevliye hekimine başvurulmalı, başkaca yukarıda muazzez şikâyetlerden minimum birisinin bulunan olması şeklinde behemehâl hekime başvurulması gereklidir. Halkımıza dört başı mamur kanserlerde bulunduğu az daha kestanecik kanserinde de erken teşhisin avlu kurtaracağını hatırlatırım” ifadelerini kullandı.

Prostat kanseri erken teşhis edilebilir ve önlenebilir

24294
Önceki Haber
24300
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.