Prof. Dr. Ceyhan: Bulaşı engellemezsek yeni varyantlarla pandemi devam edebilir

Prof. Dr. Ceyhan: Bulaşı engellemezsek yeni varyantlarla pandemi devam edebilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Eris varyantının ağırbaşlı maraz ika ayrıcalığı olmadığını, hastalığı önlemenin yolunun aşı ve hastaları izole kılmak bulunduğunu söyledi. Ceyhan, Eğer varyantın bulaşmasını engellemezsek, derinlemesine müddet yeni varyantlarla pandemi devam edebilir dedi.

Doğru haberin adresi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye’de 9 insanlarda görüldüğünü açıkladı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, haftalardır Eris varyantının Türkiye’de bulunduğunu dediğini belirterek, “Bu varyantın Türkiye’de bulunmaması beklenen değildi. Bütün dünyada 50’nin üstünde diyar sesletim etmiş, öteki devletler de arama etmediği düşüncesince görmüyordu. Türkiye’de de tanılama kriterleri salgının başlangıcında Covid-19’un ağır seyrettiği çağda saptandığı düşüncesince kriterlere uyan olay aşırı azdı. O nedenden dolayı de az dayanıklı bakılıyordu. Siz virüsü az bulunca varyant analizini de az yapabiliyorsunuz. Yoksa 9 insanlarda değil, aşırı henüz yüksektir. Bütün dünyada artıyor. Örneğin, ABD Birleşik Devletleri’nde dört başı mamur Covid-19 vakalarının yüzdelik 17’si, İngiltere’de yüzdelik 20’si Eris varyantına bağlı. Türkiye’de de onlara yaklaşan miktarda bu sonuç vakaların arttığı çağda birlikte miktar bulunduğunu kestirim geçirmek tekaüt değil” diyerek konuştu.

Eris varyantı zımnında telaşlanmaya icap olmadığını tabir fail Ceyhan, “Eris varyantının birlikte niteliği yok. Daha ağırbaşlı birlikte dert yapmıyor. Ancak henüz çabuk bulaşıyor. Daha eski varyantlardan henüz bulaşıcı. Buna müteveccih önlemler katılması lazım. Özellikle riziko grubundaki insanlar, yani 65 yaşın üstündeki insanlar, süreğen örgen hastalığı bulunan ve bağışıklığı baskılayıcı derman kullananlarda ağırbaşlı seyredebilir. Ölümlere de sefer açabiliyor. Özellikle o grupları koruyan önlemler katılması lazım” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan: Bulaşı engellemezsek yeni varyantlarla pandemi devam edebilir

‘HASTALIK BELİRTİSİ OLAN TURİSTLERE TEST YAPILMALI’

Hastalığın artma nedenlerine de aksan önleyen Ceyhan, “Okullar açılıyor. İnsanlar ayrımsız anda tatilden dönerek büro ve ofislerde gizli ortamlarda kalabalıklar oluşturuyor. Birbirine henüz aşırı bulaştırıyor. Ona ilişkin birlikte artma henüz eski senelerde da gördük. Şimdi de görüyoruz. Devletin riziko grubunda bulunan insanoğlu düşüncesince aşısı eksikse aşı realizasyon etmesi gerekmektedir. RNA aşılarının çalışan bulunduğunu biliyoruz. Eris varyantının aşırı koyu görüldüğü ve değişik arttığı devletlere baktığınız devir İngiltere 1’inci sırada, onu ABD ve dört başı mamur Batı Avrupa devletleri izlem ediyor. Bu devletler Türkiye’ye koyu gezmen gönderiyor. Geldiklerinde dert belirtisi olanlara imtihan yapıp, imtihan fazlalık çıkarsa varyant analizi gerçekleştirmek durumundasınız. Okullarda da önlemlerin katılması gerekmektedir. Örneğin, çantada dezenfektan taşıma, evlatların kuma el temasında bulunmuş olduğu limon bahçesi trabzanları, bap kolları kadar bölgelerin günce namına temizlenmesi gerekir” diyerek konuştu.

‘BULAŞI KESMEK ZORUNDASINIZ’

Ceyhan, en ehemmiyetli önlemin ferdî önlemler olduğuna nazarıitibar çekerek, “Riskli kadro önemlidir. Onlarda ağırbaşlı seyredip, ölüme sefer açabiliyor. Eskisi kadar okulların kapatılması kadar bağlam şu anda bahis konusu değil. Bu bulaşı birlikte halde boğazlamak durumundayız. Her gelişen varyant geniş seyretmeyebilir. Birdenbire karşımıza henüz ağırbaşlı seyreden ve henüz aşırı bulaşıcı birlikte varyant çıkabilir. O devir aşırı tekaüt halde kalırız. Bizim korktuğumuz henüz ağırbaşlı seyreden birlikte varyantın gelişmesi. Bu da ağız ağıza rast ile bulunan birlikte şey. Her an olabilir. Bunu önlemenin en can alıcı yolu, aşı yaparak, pestil bulunan müşterilerini izole ederek virüsün etrafa bulaşmasını boğazlamak durumundayız. Eğer varyantın bulaşmasını engellemezsek, derinliğine müddet yeni varyantlarla pandemi devam edebilir” dedi. 

Prof. Dr. Ceyhan: Bulaşı engellemezsek yeni varyantlarla pandemi devam edebilir

24479
Önceki Haber
24483
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.