Prof. Dr. Burhanettin Duran: Yabancı karşıtlığı adı altında İslami değerler hedef alınıyor

Prof. Dr. Burhanettin Duran: Yabancı karşıtlığı adı altında İslami değerler hedef alınıyor

Prof. Dr. Burhanettin Duran “Yabancı karşıtlığı adı altında İslami değerleri hedef alan, içeride sosyal kutuplaşmayı artıran, dışarıda ise Türkiye’nin ciddi özerklik arayışlarını engellemeye etkin ortak kampanya uydurma konusudur.' dedi.

Doğru haberin adresi.

“Yabancı Düşmanlığının Uluslararası Öğrencilere Etkisi” başlıklı çalıştayın açılışında mütekellim SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran ecnebi düşmanlığının bu zamanlarda izlemsel müşterek soruna dönüştüğünü ve içeride sosyal kutuplaşmayı artıran, dışarıda ise Türkiye’nin bulaşık sahasını sınırlandırmaya etkin müşterek kampanya yürütüldüğünü vurguladı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) koordinatörlüğünde 15 Eylül 2023 tarihinde İstanbul’da “Yabancı Düşmanlığının Uluslararası Öğrencilere Etkisi” başlıklı müşterek çalıştay düzenlendi. Öğretim üyeleri, üniversitelerin arsıulusal ofis/merkez yetkilileri, arsıulusal öğrenciler, ilişik amme kurumları ve STK’lardan kırkın üstünde davetlilerin katılmış olduğu çalıştay SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Çağrı Erhan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın konuşmalarıyla başladı.

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran çalıştayın açma konuşmasında ecnebi karşıtlığının Türkiye’nin izlemsel özerklik arayışına aksi tesirleri bulunduğunu şöyleki anlatım etti: “Yabancı karşıtlığı adı altında İslami değerleri hedef alan, içeride sosyal kutuplaşmayı artıran, dışarıda ise Türkiye’nin izlemsel özerklik arayışlarını engellemeye etkin müşterek kampanya yalan konusudur. Bugün gelinen noktada, bu kampanyaya karşı ağır müşterek savaşım yürütülmesi gerektiği açıkça ortadadır. Bugün düzenlediğimiz çalıştayın da bu mücadeleye müşterek ulama sunmasını dilek ediyoruz.”

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran bundan sonradan Türkiye’den izinli bulunan arsıulusal öğrencilerin dünyanın değme durumunda ve ehemmiyetli mevkilerde bulunduklarını, bunun müşterek kuvvet bulunduğunu ve bu güçlükle azalmaması düşüncesince ecnebi kini ile savaşım edilmesi icap ettiğini ise şöyleki belirtti: “Bir bakıyoruz, müşterek ülkenin bakanı Türkiye mezunu, apayrı müşterek ülkenin yukarı dozaj diplomatı Türkiye mezunu, müşterek apayrı ülkenin askeri görevlisi Türkiye mezunu yahut müşterek apayrı ülkenin en ehemmiyetli iş insanı Türkiye mezunu. Bu durum, Türkiye düşüncesince eder biçilmez müşterek olanak ve güç. Ancak bu imkânı ortadan kaldırabilecek ve gücü elimizden alabilecek müşterek illet bulunan ecnebi kini ile savaşım edilmesi gerekiyor. İşte bugün düzenlediğimiz çalıştayda Türkiye’nin elindeki ehemmiyetli olanak ve güçlükle heba olmaması hesabına nelerin yapılabileceğine ilişkin düşün alışverişinde bulunan olmak istiyoruz. Bu nedenle, çalıştayın baş döndürücü ehemmiyetli müşterek işleve erbap bulunduğunu düşünüyoruz. Çalıştay’a iştirak sağlayıp görüşlerini bildirme edecek bulunan baş döndürücü giranbaha katılımcıları şimdiden baş döndürücü teşekkürname ediyorum.”

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ise böylesine ehemmiyetli müşterek mevzunun gündeme getirilmesine önderlik fail Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’na (SETA) teşekkürname ettikten sonradan ayrımlı coğrafyalardan ve kültürlerden mevrut şahıslara karşı alay, tezyif, küçümseme, tiksinme ve husumet üzere medeniyetimizle ve zamanı tecrübelerimizle uyuşmayan davranışların, değme anlamda ülkemize dokunca vereceğini vurguladı.

YÖK olarak, uluslararasılaşma mevzusuna değme devir merkezi müşterek ehemmiyet verdiklerini kail Prof. Dr. Özvar, bu mevzuyla ilişik bulunan hali görmek ve gereksinimleri tespit buyurmak bunun şeklinde çalıştaylar ve toplantılar düzenlediklerini belirtti.

Yükseköğretim Kurulu olarak, Türkiye’de tahsil gören hepsi öğrencileri bakmak ile görevli olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Erol Özvar konuşmasına şunları ekledi: “Bu öğrencilerin yaşamış olduğu yahut taayyüş ihtimali bulunan değme çeşitli problemi değerlendirmek, eş güdümlü buyurmak ve üniversitelere tavsiyelerde bulunarak müşterek siyaset ve ruzname peydahlamak bizim en ehemmiyetli önceliklerimizden biridir. Bu çalıştay, arsıulusal öğrencilerin memleketimizdeki pedagoji bilimi deneyimlerini hâlâ da zenginleştirmek ve onları toplumumuza hâlâ müşterek tomar bütünleşmiş buyurmak açısından ehemmiyetli müşterek adımdır.”

YÖK olarak, arsıulusal öğrencilerin Türkiye’de çıkarlarını evlerinde üzere hissetmelerini gelmek düşüncesince derin efor sarfiyat ettiklerini ve bu çabalara kararlılıkla bitmeme ettiklerini kail Prof. Dr. Erol Özvar, “Uluslararası öğrencilerin ülkemizin kültürel çeşitliliğine ve bilimsel nitelikli zenginliğine ulama sağlayacağına bulunan inancımızı sürdürerek, bu emekleri hâlâ da ileriye çekmek düşüncesince beraberce çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tüm yükseköğretim kurumlarımızın ve mehabetli fahri insanlarımızın, ecnebi düşmanlığına karşı evren genelinde sağlam müşterek durum sergilemeye bitmeme edeceğine bulunan bitmeyen inancımızı vurgulamak isterim. Bu çalıştay vesilesiyle hepsi katılımcılara müşterek defa hâlâ latifçe geldiniz diyor, doğurgan müşterek güruh olmasını dilek ediyorum.” dedi.

İstanbul Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan ise arsıulusal öğrenciler ile ilişik Türkiye şekilde bazı kılavuz gemisi teessürat yaşandığını fakat zamanla, bu cins toplantılarda alınacak veriler ile bunların üstesinden gelineceğini düşündüğünü belirttikten sonradan laflarına şunları ekledi: “Ortada aksettirildiği üzere mektepli düşmanlığı, yabancıları hedef kabul etme hali yok. Hele Almanya gibi, Hollanda üzere günindi devletleri ile mukayese edildiğinde münferit kimi hadisat haricinde Türkiye’de ecnebi öğrencileri hedef meydan sınıfta, kampüste ayrımcılığa uzanan müşterek vaka yaşanmış değil. Fakat maatteessüf kimi münferit vakalar büyütülüyor.”

24625
Önceki Haber
24627
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.