Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit: “Eris varyantının yayılım özelliği çok fazladır”

Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit: “Eris varyantının yayılım özelliği çok fazladır”

Doğru haberin adresi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, gene gündeme mevrut Covid-19’un toy varyantı ile ilgilendiren açıklamalarda bulunarak, yayılım hızının oldukça fazla bulunduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cemaziyelevvel Türkiye’de Eris varyantının olup bulunmadığı için izah yaptı. 9 olayda Eris varyantına rastlanmasıyla Bakan Koca, “Endişe konusu sayılmayacak ortak gelişme. Hasta ika gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda meydana getirilen tetkikte 9 şahıslarda görüldü. Yurt dışı temaslı ve ayrımsız ildeler. Mevcut tedbirlere ve yevmi yaşamımıza bitmeme edeceğiz” diyerek içtimai iletişim araçları hesabından izah yaptı.

Bunun üstüne varyantın belirtileri ve bilgileri ise iptila konusu oldu. Konu ile ilgilendiren açıklamalarda olan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, varyantın çok aceleci intişar hususi durumunun bulunduğunu açıkladı.

“Bulgular şimdi geniş seyretmektedir”

Yeni varyanta ilişkin ahiret yolculuğu oranının önce olay gruplarına mucibince şimdi ceninisakıt olduğuna nazarıitibar çekici Şenyiğit, “İlk kat 2023 yılının başlarında Asya devletlerinde belirleme edilen Eris varyantı Covid-19’un dobra bildik 6 varyantından biridir ve kendine mucibince ayrımlı hassaten bildirme etmektedir. Öncelikle şurası söylemeliyim ki; bu varyant çok ciddi derecede önce çağda gördüğümüz varyantların icra ettiği ciddi derecede çor oluşturmamaktadır. Eris varyantının oluşturduğu Covid-19 ile ilgilendiren bulgular şimdi geniş seyretmektedir. Boğaz ağrısı, öksürük, soluk darlığı ve acı oluşturabilmektedir. Ölüm payı önce olay gruplarına mucibince çok ceninisakıt seyretmektedir” dedi.

“Büyük ihtimalle bu varyant yayılacak”

Şenyiğit, akıl edilecek ortak durumun bahis konusu olmadığını tabir ederek, “Eris varyantının özlük ortamında oluşturduğu 3 mutasyona ilişkin adına çok ehemmiyetli ortak özelliği var. Çok aceleci ortak biçimde hücrelere girebilmekte ve çok aceleci ortak biçimde yayılabilmektedir. Dolayısıyla bu varyantın yayılım özelliği çok fazladır. Şu anne genişliğinde bildik varyantlara mucibince şimdi fazladır. Ülkemizde de görülmesi akıbet aşama normaldir. Bakanımız Fahrettin Koca 9 olayda Eris varyantının ortaya çıktını cemaziyelevvel söyledi. Büyük ihtimalle de bu yayılacak. Ancak akıl edilebilecek ortak boyut değildir” diyerek konuştu.

Tedavisi Covid-19 ile aynı

Eris varyantının belirtilerini açıklanan Şenyiğit, “Özellikle yaşlıların, vakayiname rahatsızlığı olanların behemehâl tetik olması gerekiyor. Bir de okulların açılmasıyla bu arada hassaten evlerinde buğulu ve pestil olanların şimdi tetik olması gerekiyor. Bu çeşit hastalıklarda hassaten ateş, geçit ağrısı, üşeme ve titreyiş olursa behemehâl sınav yapmaları gerekiyor. Çünkü bu çor PCR testi ile ortaya çıkabilmektedir. Tedavisi de Covid-19’da bildiğimiz tedaviyle aynıdır. Dolayısıyla şu anki bir vaziyete mucibince Eris varyantında, hassaten türkiye edinmek neredeyse dünyada oldukça fazla akıl edilebilecek ortak boyut yoktur” ifadelerine toprak verdi.

“Yeni ortak telkih önermiyoruz”

Yeni varyanta erinç Covid-19 aşılarının dayanım gösterdiğini kail Şenyiğit, şunları kaydetti:

“Bugün çok dobra biliyoruz ki dü Covid-19 aşısı olanların erise erinç dirençleri çok şimdi fazladır. Yeni ortak telkih önermiyoruz. Ancak çor niteliğine mucibince ortak şeyler söylenebilir. Ama şu anki olan bir vaziyete mucibince evet, bu varyant çok aceleci yayılabilmekte. Ancak ahiret yolculuğu payı öbür suçlara mucibince şimdi düşüktür.”

24610
Önceki Haber
24612
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.