Osmanlı’nın gündelik yaşamı bu müzede sergileniyor

Osmanlı’nın gündelik yaşamı bu müzede sergileniyor

Doğru haberin adresi.

Osmanlı’nın zamanı dokusunu yaşatma gayesiyle Kocaeli’nin Kartepe Belediyesi çeşidinden mensur edilen ‘Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’ ilçenin evvel müzesi olma ayrıcalığı taşıyor. Müze içerisinde barındırdığı ayrışık eserlerle ziyaretçileri zamanı müşterek geziye çıkarıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ortaklaşa iş ile hizmete apiko bir duruma mevrut ve ilçenin evvel müzesi bulunan Kartepe hususi Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi, Derbent Mahallesi’nde arazi meydan ve Sultan II. Abdülhamid Han çeşidinden 1899 senesinde meydana getirilen Hikmetiye Camii’nin karşısında bulunuyor. Osmanlı’da günce kendisine geçer not sofra, para, sikke, çul ve kahvehane kültürü kabilinden ögeleri içerisinde barındıran müze, dede sporları düşüncesince geçer not aletler, silahlar ve hançerlerle görenleri zamanı müşterek geziye çıkartıyor. Ayrıca müzeyi görüşme edenler antre bölümünde mevcut tablodaki ağaca inç basarak izleriyle anı bırakıyor.

“Tarihimiz bizi bugüne getiren gerçeğimiz”

Müze açılışında mütekellim Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, “Kültür ve gün turizmi noktasında eksiklerimiz bulunduğunu biliyorduk bu aşamada Derbent Mahallesi’nde mevcut ve Sultan II. Abdülhamid Han devrinde yaptırılan zamanı Hikmetiye Camii’nin dört dörtlük karşısında müşterek müze çalışmamız var. Kültür Bakanlığı’mızın yardımıyla bu müzenin ahit açılışını gerçekleştirdik. Bu manada hakkıyla baş döndürücü görkemli ve heyecanlıyız. Tarihimiz bizi bugüne getiren gerçeğimiz. Osmanlı’da, Cumhuriyet’te, Abdülhamid Han’da, Mustafa Kemal Atatürk’te bizim baş döndürücü ehemmiyetli değerlerimiz. Dolayısıyla Osmanlı’da günce yaşantıyı özümleme ederek müzemizde vatandaşları tarihle buluşturmak, onlara takdim etmek bizim düşüncesince önemliydi. Gelişen gezim alanında müşterek destinasyon kurmak bizim düşüncesince baş döndürücü önemli. Bu çerçevede Kartepe’ye evvel müzesini kazandırmış olduk” dedi.

“Kartepe’mizin tarihini yansıtmaya çalışıyoruz”

Osmanlı’da şahısların günce hayatındaki rastgele noktadan asar bulunduğunu tamlayan Kocaman, “Yaklaşık 160 im bulunuyor. Osmanlı’da müşterek insanoğlunun müşterek günde yiyecek kültüründen, içmece kültüründen, kahvehane kültüründen, elbise kültüründen, yanına almış olduğu silahlarından, sayaç ve aksesuarlarından, o gün meydana getirdiği sporuna dair, yanına almış olduğu parasına müteallik açık yelpazede im mevcut. Çok butik müşterek müze. Bu çerçevede bakanlığımızın, İl Kültür Müdürlüğü’müzün bizlere baş döndürücü giranbaha desteği var. Bölgemizde canlı insanlarımızın ellerinde baş döndürücü giranbaha zamanı asar var. Bunları yastıklarının altında saklıyorlar. Bunları bizlere yahut devletin kurumlarına denyo ederek, müze defterine yük ederek bundan ihtimal de asırlar sonraları kimin çeşidinden bağışlandığı da defterlerde gözükecek biçimde müzemize bağışlanması bizim düşüncesince baş döndürücü kıymetli. Çünkü Kartepe’mizin tarihini yansıtmaya çalışıyoruz. Bu manada da yurttaşlarımızın zamanı eserlerini bağışlamalarını duyurmuş olalım” niteleyerek konuştu.

23470
Önceki Haber
23473
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.