NASA DAN YANGINLA İLGİLİ EN YENİ UYDU GÖRÜNTÜLERİ

NASA DAN YANGINLA İLGİLİ EN YENİ UYDU GÖRÜNTÜLERİ

NASA DAN YANGINLA İLGİLİ EN YENİ UYDU GÖRÜNTÜLERİ

Son günlerde ülkemizin dört bir yanından duyduğumuz orman yangını haberleri gündemden düşmüyor. Gelişmeleri yakından takip ettiğimiz bu günlerde en çarpıcı verilerden biri NASA’dan geldi. Yurdun pek çok bölgesinde patlak veren orman yangınları, NASA’nın uydu görüntülerine yansıdı.

Türkiye’deki orman yangınları maalesef devam ediyor Şiddetli bir sıcak hava dalgasının ve aylarca süren kuru havanın ortasında Türkiye, son yılların en kötü orman yangınlarından bazılarıyla karşı karşıya. Son yedi gün içinde, Türkiye’nin 30 ilinde 130’dan fazla orman yangını çıktı. Yangınların çoğu Akdeniz ve Ege Denizi kıyılarında, birkaçı da Antalya, Muğla ve Marmaris çevresindeki tatil bölgelerinde çıktı. 31 Temmuz 2021’de Landsat 8’deki Operasyonel Arazi Görüntüleyici (OLI) , Alanya ve Manavgat sahili yakınlarındaki yangınların doğal renkli görüntülerini almıştı. Avrupa Orman Yangını Bilgi Servisi‘nin bildirdiğine göre, bu yıl Türkiye’de yandı aşkın 136.000 hektar ormanlık alan yandı. Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel-3 uydusu da 30 Temmuz’daki yangınların görüntüsünü aldı.3 Ağustos itibariyle, Türkiye genelinde en az dokuz orman yangını devam ediyordu. Orta Çözünürlük Görüntüleme Spektroradyometresi, NASA’nın üzerinde (MODIS) Aqua uydusu Antalya ve Marmaris yakınlarındaki geniş bir doğal renkli görüntüsünü kaydetti.Yangınlar hala kuvvetli rüzgarlar, 40 derecenin üzerindeki hava sıcaklıkları ve düşük nem ile besleniyor.

8996
Önceki Haber
9005
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.