Minik Lina eşsiz hastalığını tek tanımadığı birinin bağışladığı orijin hücreyle yendi

Minik Lina eşsiz hastalığını tek tanımadığı birinin bağışladığı orijin hücreyle yendi

"Chediak Higashi Sendromu" ile doğan 2,5 yaşındaki Lina Gök, yoğun enfeksiyon atakları geçirdiği ölümsek hastalığını, tek tanımadığı birinin Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezine (TÜRKÖK) bağışladığı orijin göze sebebiyle yendi.

Doğru haberin adresi.

Bağışıklık sistemi yetersizliğinden meydana gelen ve bulunmaz tanıdık “Chediak Higashi Sendromu” ile doğan 2,5 yaşındaki Lina Gök, kalın enfeksiyon atakları geçirdiği ölümsek hastalığını, uğur boncuğu tanımadığı birinin Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezine (TÜRKÖK) bağışladığı menşe göze sebebiyle yendi.

Kısırlık tanısı konan ve otama görse de nesil sahibi olmayacağı söylenen Esengül Gök’ün “mucizesi” şekilde dünyaya mevrut Lina, doğduğunda deri rengi ve saçları hav kabilinden alkan birlikte bebekti.

Anne ve babası ailelerinde sarı saçlı şahıslar bulunduğu düşüncesince bunun birlikte dert belirtisi olabileceğinden şüphelenmezken Lina devir içinde kalın pıtrak ateşlenmeye, enfeksiyon geçirmeye başladı.

Ailesi kızlarını nice kere doktora götürse de bu belirtilerin nedeni anlaşılamadı.

Minik Lina, birlikte devir enfeksiyon ataklarının en ağırını yaşadı. Ailesinin getirmiş bulunduğu Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Lina’ya, etraflıca çözümleme ve tetkikat kararında dünyada aşırı bulunmaz rastlanan “Chediak Higashi Sendromu” tanısı konuldu.

Ciltte, saçta ve gözlerde melanin pigmentinin azalması yahut ağız ağıza bulunmayan bulunmasına tarz açan, ağırbaşlı immün yetmezlik, ferah nezif bozukluğu, nörolojik bozukluklar ile seyredebilen, otama edilmezse er ölümle sonuçlanan bu hastalıktan Lina’nın kurtulabilmesi düşüncesince biricik çarenin mızrap iliği nakli bulunduğu aktarıldı.

Doktorlarının TÜRKÖK’e başvurması kararında Lina’ya endamsız müddette akıllıca verici bulundu.

Hastanenin Çocuk Hematoloji-Onkoloji Kliniği ve Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi İdari Sorumlusu Prof. Dr. Suar Çakı Kılıç ve ekibince meydana getirilen ilik naklinin peşi sıra Lina, bundan böyle dosdoğru ve yüzü gülen birlikte nesil şekilde yaşamını sürdürüyor.

Önce kimyasal otama gördü, peşi sıra aktarım oldu

AA muhabirine mütekellim Prof. Dr. Kılıç, birlikte sene evvel efdal acı şikayeti ile hastanelerine getirilen Lina’nın dem değerlerinin aşırı düşüt çıktığını, bunun ilişkin icra ettikleri etraflıca incelemede, namına aşırı bulunmaz tanıdık Hemofagositik Lenfohistiyositoz’un (HLH) ast tipi “Chediak Higashi Sendromu” tanısı koyduklarını söyledi.

Genetik kesiksiz bu sendromun, muafiyet sisteminin yetersizliğinden kaynaklandığını tamlayan Kılıç, bu rahatsızlığı canlı çocuklarda cildin ve saçın bariz biçimde açıkça renkte olabildiğini ve kalın enfeksiyon geçirebildiklerini kaydetti.

Prof. Dr. Kılıç, Lina’ya makbul otama periyodunu şöyleki anlattı:

“Çoğu muafiyet sistemi yetmezliğinde stabil tedavi, mızrap iliği nakli oluyor. Fakat Lina kabilinden HLH atakları bulunan çocuklarda ilk herşeyden ilk olarak bunu razı etmek düşüncesince kimyasal otama de içeren hususi birlikte otama uygulanıyor. Yaklaşık 8 hafta sürüyor. Tedaviye bitmeme ederken hastanın (kemik iliği) vericisi mevcut mı, mevcut ise esenlik vaziyeti akıllıca mu, bunlara da bakıyoruz. Lina’nın karı içi vericisi yoktu. TÜRKÖK’e onu uğur boncuğu tanımayan, uğur boncuğu bilmeyen birlikte bireyin ağız ağıza öz talebiyle verdiği menşe hücresi sebebiyle yaşama döndü.”

Lina otama edilemeseydi bu ataklarının mevsimli mevsimsiz biçimde tekrarlayacağını, ataklar zımnında uykuluk yetmezliği gelişebileceğini, enfeksiyon kaynaklı yaşamını kaybedebileceğini dile getiren Kılıç, bebeğin çirkin seyirli birlikte hastalıktan kurtulduğunu anlatım etti.

Naklin üstünden 2 sene geçtiğinde ağız ağıza iyileşecek

Prof. Dr. Kılıç, menşe göze naklinden sonradan hastaların ağız ağıza iyileşebilmesi düşüncesince belli başlı birlikte müddet geçmesi gerektiğine dikkati çekti.

Lina’ya da 8 ay evvel aktarım yaptıklarını, bundan böyle muafiyet sisteminin yaşıtlarındaki derece olmasa da rahatsızlığına mucibince aşırı şimdi dobra duruma geldiğini kail Kılıç, “Nakil sonrası muafiyet sistemiyle ait bazı baskılayıcı ilaçlar veriyoruz. Arkasından bu ilaçları kesiyoruz ve bundan böyle öz muafiyet sistemiyle gitmelerini istiyoruz. İlk aylarda enfeksiyon problemlerini dolgunca yaşıyoruz yalnız ondan ahir dönemlerde, bundan böyle ilik çalışıp dosdoğru hücreler imal edilmeye başlıyor. Zamanın ilerlemesi bu füru düşüncesince birlikte avantaj. Naklin birlikte numara yılını atlattıktan sonradan muafiyet sistemi şimdi dobra oluyor. İkinci yılı atlattıktan sonradan da bundan böyle sizden, benden birlikte farkları olmuyor.” diyerek konuştu.

– Bağış düşünenlere “korkmayın ve vazgeçmeyin” çağrısı

Prof. Dr. Kılıç, TÜRKÖK’e şahısların hasbilik esasıyla ve uğur boncuğu yanıt beklemeden bağışladıkları menşe hücreleriyle hastalara felah olduklarını belirtti.

Kök göze bağışının korkulacak birlikte bilinçlilik olmadığını vurgulayan Kılıç, “Birtakım kuralları, yapılması müstelzim işlemler mevcut yalnız karşılığında birlikte insana avlu vermiş oluyorsunuz. O sebeple de aynı dem bağışı kabilinden menşe göze bağışının da vatanımızda yaygınlaşmasını ve de bu bağışa değişmeyen sağlayan şahısların ürün dakikada vazgeçmemesini istiyoruz.” mesajını verdi.

Lina’nın anası Esengül Gök ise eşiyle hayatlarını birleştirdikten sonradan birlikte müddet evlatları bulunmadığı düşüncesince başvurduğu nice hekimin, otama de görse ana olmayacağını namına dediğini aktardı.

Bunun kendisinde çın birlikte ruhsal yıkıma ne işe yaradığını tamlayan Gök, bundan birlikte sene sonradan ise iki canlı bulunduğunu öğrendiğini dile getirdi.

Hamileyken uğur boncuğu başağrısı yaşamadığını, derneşik gittiği kontrollerde de doktorunun namına dosdoğru birlikte nesil dünyaya getireceğini aktardığını anlatım fail Gök, kızlarının doğduğu devir ve daha sonra neler yaşadıklarını şöyleki anlattı:

“Lina doğduğunda saçları, deri rengi bembeyazdı. Ailede sarı saçlı şahıslar bulunduğu düşüncesince aşırı yadırgamadık, birlikte dert taşıdığını düşünmedik. Kontrollerde de birlikte bilinçlilik çıkmamıştı. Bebeğimizi aldık, evimize gittik. Ancak Lina derinliğine devir hastaydı, ne işe yaradığını anlayamıyorduk. Sürekli burnu akıyor, ateşi çıkıyor yada nefesinden dem geliyordu. Halsizliği, iştahsızlığı vardı. Acile götürdüğümüz vakitler aşırı oldu. Antibiyotik yazıp iyileşmesi düşüncesince eve gönderiyorlardı. Akabinde az buçuk iyileşiyordu ancak birlikte müddet sonradan yeniden hastalanıyordu. Sonra etraflıca dem tahlili yapılmış oldu ve hastalığının tanısı konuldu.”

Kızının rahatsızlığını öğrendiğinde koşa beklediğinden bahseden Gök, 7 maaş iki canlı bulunduğu o süreci tanım etmede “zor” kelimesinin caba ferah kalacağını belirtti.

“Lina bundan böyle marazlı birlikte nesil değil”

Gök, herhangi birlikte şeyin aşırı ağırbaşlı olduğunu, elhak ikizlere iki canlı olmanın aşırı zahmetli birlikte gestalt olduğunu, akabinde Lina’nın hastalığını öğrendiğimde iri hayret yaşadığını dile getirdi. Esengül Gök, o haldeyken hun bilimi kliniğinde yattıklarını ve aşırı zahmetli eyyam geçirdiklerini aktardı.

Anne Gök, kızına ilik nakli düşüncesince verici bulunduğunu öğrendiğinde neler hissettiğini belirterek “Donör bulunması parlak birlikte haberdi. ‘Acaba bulunmaktadır mu?’ diyerek kafamızda daima istifham göstergesi vardı. Şükürler olsun Lina iyi, tedavisi müspet ürün verdi. Artık marazlı birlikte nesil değil.” diyerek konuştu.

24451
Önceki Haber
24453
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.