Metroda “hayat kurtaran” tatbikat

Metroda “hayat kurtaran” tatbikat

Türk Kızılay ve Ankara Büyükşehir Belediyesi iş donanmasında akilane geçmiş yardımın önemine uyanıklık tefriş etmek gibi yer altı treni vagonunda önsezi krizi nâkil ve soluk borusuna şart kaçan insana kesinlikle dahil edilmesi gerektiği canlandırıldı.

Doğru haberin adresi.

Dünya İlk Yardım Günü kapsamında, Ankara metrosunda vatandaşların da takdirini çekici ve mülevven sahneler gerçekleştiren müşterek etkinliğe imza atıldı.

Türk Kızılay ve Ankara Büyükşehir Belediyesi evvel iane uzmanları, görevi gereği mahal altı treni vagonunda ihtisas krizi nâkil ve ona hata müdahalede bulunarak su içirmeye etkin dü bireyin çabucak yanına derece derece afiyet müdahalesinde bulundu. Öncelikle ufki oturur konuma getirilip sakinleştirilen isim evvel durakta teskere ile indirilerek ambulansa gönderme edildi.

Metro turnikelerinde ise dem borusunun ecnebi müşterek cisimle tıkandığı hallerde hayat kurtaran en ehemmiyetli çabuk iane hareketi “Heimlich manevrası”nın canlandırması yapıldı. Nefes borusuna kayıt firar etmiş görevi özne kişiye, afiyet ekipleri bu tatbikat ile dahil etti.

Kimi yurttaşlar şahısların hakkıyla rahatsızlığını düşünüp paniklerken, kimileri ise evvel katkısı nazarıitibar ve merakla izledi.

Metroda başkaca evvel iane uygulamaları karşı bilgilendirmelerin ve anlatımların yapıldığı müşterek sergilik da oluşturuldu.

– “BİRİNİN BOĞAZINA CİSİM KAÇSA SİLKELEYEREK ÇIKARIRIM”

Etkinlik sırasında metrodan güzeşte eşhas de dem borusuna gövde kaçan birine elbette dahil edileceğine bağlı bildiklerini AA kadrosu ile paylaştı.

“Heimlich Manevrası’nı duydunuz mu?” sorusuna “hayır, on paralık duymadım” cevabını sağlayan nice kişi, evvel iane yönteminin adını bilmese de akıllıca dahil karşı azda olsa bilgelik sahibi bulunduğunu gösterdi.

Tayfur Gökçen, “Birinin boğazına müşterek gövde kaçsa ardı sıra onu tutup, silkeleyip cismi boşaltmak gerekiyor. Ben hakeza biliyorum ancak Heimlich Manevrası’nı on paralık duymadım.” derken, Ferda Sonyürek de “Ben Heimlich Manevrası’nı duymadım ancak birinin boğazına müşterek nesne kaçsa sırtından yüklenip bastırarak dahil ederim, cismi çıkarmasını sağlarım.” niteleyerek konuştu.

76 yaşındaki Mukaddes Türkoğlu ise “Birinin boğazına müşterek nesne kaçsa onu kaldırırım, arkasına vururum ondan sonradan şöyleki müşterek silkelerim, sonradan ağzını açarım şayet orada tıkanık müşterek nesne var ise doğrudan çıkartırım. Ben hakeza müşterek bebeği kurtardım. İlk katkısı aşina olmak baş döndürücü önemli.” ifadesini kullandı.

– BU YILIN TEMASI “DİJİTAL DÜNYADA İLK YARDIM”

Türk Kızılay Ankara İlk Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Gökçe Yalçın, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, rastgele sene ilkgüz ayının ikinci cumartesi gününün Dünya İlk Yardım Günü namına kutlandığını anımsattı.

Bu sebeple metroda tatbikatlı müşterek infaz gerçekleştirildiğini özetleyen Yalçın, Dünya İlk Yardım Günü’nün bu yılki temasının “Dijital Dünyada İlk Yardım: Herkese, Her Yerde Her Zaman Ulaşın” namına belirlendiğini, bu ana konu kapsamında evvel iane hareketli uygulamalarına erişimin artırılmasına müteveccih icraat planlandığını söyledi.

– akıllıca “HEIMLICH MANEVRASI” NASIL OLMALI?

Yalçın, başta dem borusuna gövde tıkanmasının nice insanoğlunun karşılaşacağı ağır müşterek gestalt olduğuna dikkati çekerek, şu detayları de paylaştı:

“Nefes borusunun tıkanması bölümsel ve mükemmel tıkanma halinde karşımıza çıkar. Genellikle bu dü gestalt fark edilemiyor. Kısmi tıkanmada isim öksürebilir ve dem alabilir durumdadır. Bu bireylere banko vurulmaması, su içirilmemesi, yalnızca öksürmeye isteklendirme edilmesi gerekir. Hastanın on paralık dem alamadığı, yüzünün kızardığı, morardığı mükemmel tıkanmada ise hastanın sırtına ve karnına bası yapılması gerekir. İki kürek kemiği arasına süpürür, iter tarzda elimizin ökçe kısmıyla müşterek bası uygulanmalıdır. 5 kat bu infaz yapıldıktan sonradan şayet konu çıkmıyorsa hastanın batın deliği ve döş kemiği ortada mevcut diyafram sahasına elimizin yumruğunun iç kısmıyla hapishane ve fevk olacak biçimde bası uygulanmalı. Cisim çıkana denli bu dahil sürdürülmeli. Bunu ‘Heimlich manevrası’ namına adlandırıyoruz.”

Kalp krizi ihtimalinde ise hastanın sıkan kıyafetlerinin açılması ve sırtın 45 derecelik açıda bulunduğu nısıf oturur konuma getirilmesi icap ettiğini vurgulayan Yalçın, hakeza hallerde afiyet ekiplerinin çağırılması ve kol gelene denli hastanın bekâr bırakılmaması önerisinde bulundu.

– İLK YARDIM MOBIL UYGULAMASI YAYINDA

Öte taraftan Türk Kızılay, bugüne denli 336 bin 550 insana sertifikalı evvel iane eğitimi, 702 bin 948 insana ise beniz yüze bilgilendirme eğitimleri verdi.

Ayrıca bu senenin Dünya İlk Yardım Günü teması kapsamında “Herkese, Her Yerde Her Zaman Ulaşın” mesajıyla Küresel İlk Yardım Referans Merkezi kabilinden 191 ülkede kullanılmak neredeyse hazırlanmakta olan İlk Yardım Mobil Uygulaması Android yahut IOS platformlarında yayınlandı.

Bireyler cep telefonlarına indireceği “IFRC First Aid” uygulamasında arazi düzlük Türkçe seçenekle evvel iane bilgilerine rastgele yerden ve rastgele devir parasız namına ulaşabilecek.

23494
Önceki Haber
23496
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.