MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIM PROJESİ İLE KADINLAR DA AİLELER DE KAZANIYORy

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIM PROJESİ İLE KADINLAR DA AİLELER DE KAZANIYORy

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIM PROJESİ İLE KADINLAR DA AİLELER DE KAZANIYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIM PROJESİ İLE KADINLAR DA AİLELER DE KAZANIYOR

AĞILI YANAN VE HAYVANLARI TELEF OLAN TESLİME ERSOY’A BÜYÜKŞEHİR’İN PROJESİ UMUT OLDU

TESLİME ERSOY: “BU PROJE SAYESİNDE ÇOCUKLARIM OKUYACAK”

BÜYÜKŞEHİR SAYESİNDE KEÇİLERİNE KAVUŞAN ŞERİFE SABANCILAR: “BU PROJE İLE KÖYÜMDE YAŞAMA İMKÂNI BULDUM”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” ile tarımın ve üretimin ana aktörü olan kadınların da hayatı değişiyor. Büyükşehir’in projesi, Erdemli’de yaşayan ve tek geçim kaynağı olan hayvanlarını ağıl yangınında kaybeden Teslime Ersoy’un umudu oldu. Gülnar’ın Kuskan Mahallesi’nden Şerife Sabancılar ise şehir merkezinden sonra umudu yeniden köyünde buldu ve Büyükşehir’in desteği ile hayata tutundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden koyunlarını teslim alan ve gözü gibi bakan Teslime Ersoy,

“İnşallah bu proje sayesinde ailecek kalkınacağız, çocuklarım okuyacak”

dedi. Şerife Sabancılar da

“Bu proje sayesinde bize köye yerleşme imkanı doğdu. Hayvancılık bizim umudumuz olacak”

ifadelerine yer verdi.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIM PROJESİ İLE KADINLAR DA AİLELER DE KAZANIYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIM PROJESİ İLE KADINLAR DA AİLELER DE KAZANIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” ile tarımın ve üretimin ana aktörü kadınların da hayatı değişiyor. Büyükşehir Belediyesi, proje ile 27’si kadın olmak üzere toplam 60 üreticiye 1500 küçükbaş hayvan desteğinde bulundu. Geçim sıkıntısı yüzünden köyünden ayrılan ancak umudu yeniden köyünde bulan Gülnar’lı Şerife Sabancılar’ın da, Erdemli’de yaşayan ve tek geçim kaynağı olan ağılı yandığı için hayvanları telef olan Teslime Ersoy’un da umudu Büyükşehir oldu. Büyükşehir’den koyunlarını teslim alan Teslime Sabancılar 5 çocuğunun geleceğini inşa edeceği kazanç kapısına yeniden kavuşurken, keçilerine kavuşan Şerife Sabancılar ise doğduğu topraklara yeniden dönme olanağı buldu.

Hayvanları yangında telef oldu, Büyükşehir yenilerini yerine koydu

Erdemli’nin Sarıkaya Mahallesi’nde yaşayan ve geçimini hayvancılıkla sağlayan Teslime Ersoy’un ağılı kısa süre önce çıkan yangında kül olmuştu. Teslime Ersoy’un 5 çocuğuna iyi bir gelecek verebilmek ve eğitim masraflarını karşılamak için tek umudu olan hayvanları da yangında telef olmuştu. Tüm geçim kaynağını kaybeden Ersoy, Büyükşehir’in projesi ile yeniden hayata tutundu. Ersoy, Büyükşehir’in projesine başvurdu ve kaybettiği hayvanlarının yerine yenilerini koydu.

Teslime Ersoy:

“Bu proje sayesinde çocuklarım okuyacak”

Bu proje sayesinde çocuklarını okutacağını ifade eden Teslime Ersoy, projenin kendilerine umut olduğunu belirterek,

“Ağılım yanmıştı. Kuzularım, koyunlarım yandı. Hayvanlar yanınca biz çok acı çektik. Büyükşehir’in ekipleri Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi için köye geldiğinde müracaat ettik, çıktı. Muhtarımızla birlikte geldiler, ağılımıza baktılar. 10 koyunumuz vardı, 25 koyun verdiler, 35’e çıktı. İnşallah daha da ilerleyeceğiz. Maddi kazancımızda artış olacak. Çocuklarıma destek olacak. 5 çocuğum var, 3 tanesi okuyor. Bir tanesi daha 2 yaşında. Vahap Seçer Başkanımız’a çok teşekkür ediyorum. Bize umut oldu. Allah razı olsun. İnşallah bu proje sayesinde ailecek kalkınacağız, çocuklarım okuyacak”

dedi.

Şerife Sabancılar:

“Bu proje ile köyümde yaşama imkânı buldum”

Projeyi kayınpederi Hamza Sabancılar’dan öğrendiğini ve başvurduğunu, ancak hiç ümitli olmadığını ifade eden Gülnar’lı Şerife Sabancılar, köyünde gelir getiren bir işi olmadığı için köyünün dışında yevmiyeli işlerde çalıştıklarını söyledi. Tek hayalinin yeniden köyünde yaşamak olduğunu söyleyen Sabancılar, az sayıda keçisini ise var olan altınını satarak aldığını söyledi. Büyükşehir’in kendisine umut olduğunu ifade eden Sabancılar,

“Projeye başvurdum. Çıktığını duyduğumda çok sevindim. Bu proje bize çıkınca köye yerleşme imkanı doğdu. Bu hayvancılık bizim umudumuz olacak. Şehre gittiğimizde yerimiz yurdumuz yok, geçim zorlaşıyor. Bu projeyi duyunca çocuğuma umut olsun, çocuğumu okutabilir miyim düşüncesiyle başvurduk. Bu keçilerle geçimimizi sağlayıp, köyde yaşamaya devam edeceğiz. Köyümü çok seviyorum. Bu proje ile köyümde yaşama imkanı buldum”

dedi.

“Bir ev yaptırıp, oğlumu okutmak istiyorum”

Kendisine verilen hayvanlardan kazandığı para ile ev yaptırıp, çocuğunu okutmak istediğini söyleyen Sabancılar,

“Bizim şu anki evimiz toprak. Bu projeden para kazandığımızda ilk önce bir ev yaptırmak istiyoruz. Bir ev yaptırıp, oğlumu okutup sonra da onun evini yaptırıp onun da hayatını güzel bir yola sokmaya çalışacağım. Ben hayvanları çok seviyorum. En büyük hayalim ömrümün hayvanlarla geçip gitmesi. Çobancılığı devam ettireceğim, çok seviyorum”

diye konuştu.

Şerife Sabancıların kayınpederi Hamza Sabancılar ve eşi Hasan Sabancılar da proje için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

1204
Önceki Haber
1214
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.