Merdiven altı estetik uygulamalara “sıkı denetim” çağrısı

Merdiven altı estetik uygulamalara “sıkı denetim” çağrısı

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğinden Prof. Dr. Ersoy Konaş, "sertifikalı estetik kursu" ismi altında yasa dışı eğitimler düzenlendiğini belirterek, bu mevzuda düzen bağı birlikte denetleme mekanizması oluşturulması çağrısında bulundu.

Doğru haberin adresi.

Ankara

Derneğin Bilimsel İşler Sorumlusu Konaş, AA muhabirine, sonuç yıllarda derece derece artan, dirimlik risklere etken ihtimalî “merdiven altı” estetik uygulamalar, gayrisıhhi mahsulat ve bu mevzuda alınmasını bekledikleri önlemlere bağlı açıklamalarda bulundu.

Cerrahi uygulamalara için düzen bağı birlikte denetleme mekanizması yürütüldüğünü fakat başta cerrahi sıfır estetik işlemlerin olgun sıfır kişilerce birlikte aşırı yerde gerçekleştirildiğini özetleyen Konaş, “Cerrahi sıfır estetik işlemler bu yıllarda maatteessüf güzellik salonları ayrıca evlerde, derinti odalarında güçlü yapılıyor. Dolgu, botoks, mezoterapi, ip-askı ile beniz germe kabilinden uygulamalar olgun sıfır kişilerce gerçekleştiriliyor.” dedi.

Estetik işlemleri ika yetkisinin plastik cerrahlar, dermatologlar ve eskiden hudutlu sayıda sunulan medikal estetik sertifikalı hekimlerde olduğuna dikkati çekici Konaş, laflarını şöyleki sürdürdü:

“Yetkin sıfır kişilerce meydana getirilen estetik uygulamalar ağır afiyet problemlerine kez açabiliyor. Dudaklarında sorunlar yaşayanlardan rüyet yetisini kaybedenlere, enfeksiyon zımnında nesiç kayıpları yaşayanlara denli ağır sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Estetik uygulamalar etkinliği, yetkinliği bulunan uzmanlarca yapıldığında güçlü istenmeyen durum riski bulunurken, birlikte bölümü afiyet mensubu güçlü sıfır bireylere bu işlemleri yaptırmak şişman birlikte risk. Geçmişte birlikte kaportacının güçlü estetik prosedür yaparken yakalandığını biliyoruz.”

“Tetanos” belirtileri gösterenler oldu

Estetik uygulamalarda geçer not verim ve malzemelerle ait de hastalıkların yaşandığını özetleyen Konaş, “Merdiven altı dediğimiz yerlerde geçer not malzemenin içinde ne bulunduğu de ehemmiyetli birlikte sorun. Özellikle sonuç yıllarda ülkemize ne bulunduğu muhtemelen sıfır bazısı ürünlerin, toksinlerin, preparatların gayrikanuni yollarla girdiğini biliyoruz. Bu kimse ürünlerin, materyallerin kullanımından kaynaklı kazıklı humma kabilinden belirtiler, yutkunamama, başını tutamama, teneffüs problemleri ortaya çıkanlar ayrıca hayatını kaybedenler oldu.” niteleyerek konuştu.

“Güzellik merkezlerine denetleme uygulanmalı”

Prof. Dr. Konaş, hekimlerin muayenehanesine giren ve çıkan topu topu mamüllerin “UTS” ile izleme edildiğine ayraç ederek, “Zaten muayenehaneler meydana getirilen işlemler dair aşırı düzen bağı denetleniyor. Ancak estetik uygulamalar bu yıllarda bazısı güzellik merkezlerinde, olgun sıfır kişilerce yapılıyor. Ne efsus ki kimin, ne ürünle, nite birlikte prosedür meydana getirdiği da izlenemiyor. Bu bundan sonra ağır birlikte el sağlığı sorunu biçimine geldi.” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın merdiven altı uygulamalara için denetimlerin artırılacağı, bu kimse işlemlere katiyen izin edilmeyeceğine bağlı açıklamalarının aşırı ehemmiyetli bulunduğunu vurgulayan Konaş, şöyleki bitmeme etti:

“Bu çeşit uygulamalara için aşırı çalışan birlikte denetleme mekanizması oluşturulması gerekiyor. Özellikle toplumsal medyada daima ‘sertifikalı estetik kursu’ kabilinden ilanlarla karşılaşıyoruz. Bunları elden çıkışlı kurumlara yakınma ediyoruz. Ancak bu sistemin az buçuk henüz güçlü olması lazım. Çünkü bu kimse merdiven altı uygulamaları azaltmanın esas yolu kanun dışı eğitimleri engellemek.

Bir de başta güzellik merkezleri Sağlık Bakanlığının denetleme dalının dışındaki yerler. Sağlık kuruluşları, muayenehaneler, poliklinikler, tababet merkezleri kabilinden bölgeler Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılıyor ve buralardaki denetlemeleri doğrusu Bakanlık gerçekten yapıyor. Bu noktada birlikte mesele yok. Asıl mesele belediyeler çeşidinden ruhsatlandırılmış güzellik merkezlerinde estetik uygulamaların yapılması. Bu mevzuda da müstelzim tensikat yapılmalı, düzen bağı birlikte denetleme mekanizması uygulanmalı.”

Derneğin şikayette bulunduğu, mesele açmış bulunduğu yüzlerce yer, kanuncu sıfır çörek bulunduğunu aktaran Konaş, çoğu kez yakınma kararı muhatap bulunamaması, uygulamayı yapanların sonraları o adreste olmaması kabilinden sorunların ortaya çıktığını anlattı.

Prof. Dr. Ersoy Konaş, “Tüm yurttaşlar gittikleri içtima güzel, fazla görünümüne aldanmadan işlemi özne ferdin kesinlikle yetkinliğini sorgulamalı.” dedi.

Sosyal medyadaki tanıtımlara sınırlama getiren düzenlemeler

Sağlıkla ait camianın hata ve aldatıcı biçimde yönlendirilmesine hastalık olacak yayınlar ve toplumsal iletişim araçları paylaşımlarına ehemmiyetli yaptırımlar getiren “Sağlık Hizmetlerinde Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik”e bağlı de değerlendirmelerde mevcut Konaş, temmuzda piyasaya sürülen bu düzenlemelerle merdiven altı uygulamaların ve bunların reklamlarının önüne geçmenin de amaçlandığını tabir etti.

Kişilerin “öncesi/sonrası” şeklindeki görüntülerinin hekimler çeşidinden toplumsal medyada paylaşılmasının yasaklandığını da anımsatan Konaş, bunun pratikte bazısı sorunlara kez açabildiğini, başta afiyet turizmi açısından teessürat oluşturduğunu vurguladı.

Konaş, “Plastik cerrahların meydana getirdiği işlemlerin evveliyat ve sonrasını göstermesi hastaları haberdar etmek açısından aşırı önemli. Elbette eksiksiz bunları etik sınırlarda, ahlaki normlara uygun, şike unsurlarını ağız ağıza sıfırlayarak yapmamız lazım. Yani erek kullanıcılarını ameliyata teşvik etmek değil, insanlara ameliyatın etkinliğini afaki birlikte biçimde göstermek, kullanıcılarını haberdar etmek olmalı. Bu anlamda düzenlemeyle ait çerçevenin henüz açık belirlenmesi icap ettiğini düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

23958
Önceki Haber
23960
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.