MARMARİS TE DÜZENLENEN ÇALIŞTAY MESLEK ANLAMINDA ÖNEMLİ BİR ADIM OLARAK GÖRÜLDÜ

MARMARİS TE DÜZENLENEN ÇALIŞTAY MESLEK ANLAMINDA ÖNEMLİ BİR ADIM OLARAK GÖRÜLDÜ

MARMARİS TE DÜZENLENEN ÇALIŞTAY MESLEK ANLAMINDA ÖNEMLİ BİR ADIM OLARAK GÖRÜLDÜ

Marmaris’te düzenlenen Çalıştay meslek anlamında önemli bir adım olarak görüldü.
81 İl Cemiyet başkanının yanı sıra Tarsus’un da yer aldığı çalıştaya katılan Medya Mensupları Derneği, (MEDYAD) başkanı Okan Çalışkan, “Marmaris’ten umutlu dönüyoruz, ancak Tarsus gibi önemli bir kentin bu organizasyonlara ev sahipliği yapacak imkanları olmadığı için otel üzüntüsünü yaşıyorum” dedi.
KILIÇDAROĞLU, “KİŞİNİN GAZETECİ OLDUĞUNA DEVLET DEĞİL GAZETECİLER KARAR VERMELİ’
TGF GENEL BAŞKANI KARACA, “Örgütler birlikte hareket etmelidir”
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Marmaris Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Yerel Medya Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, “Anadolu basını yok oluyor Basın örgütleri birlikte hareket etmek. zorundadır.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Marmaris’te Yerel Medya Çalıştayında gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Kılıçdaroğlu, “Gazetecilik mesleğinin önemine en çok gazeteciler değer verirler. Dolayısıyla gazeteci dediğimiz kişilerin gazeteci olup olmadığına devlet değil, bu işi yapan kurumların karar vermesi lazım. Bunun da bağımsız bir kurul tarafından karar verilmesi gerekiyor. Basın İlan Kurumu’nun yeniden yapılanması lazım. Haberin arkasında durmak, sonuç alıncaya kadar o haberin arkasını bırakmamak doğru bir tutum değil mi acaba? Haberi yazıyoruz, önemli bir haber ama 3 gün sonra herkes unutuyor. O zaman farklı bir tablo çıkıyor ortaya. İktidar sahipleri alkış isterler ama en çok eleştiriye ihtiyaçları var. Hatalarını görmeleri açısından. Gazeteci, tarafsızlığını yani objektif olmayı yitirdiği andan itibaren saygınlık dediğimiz alan yara almaya başlıyor. Bunda hepimizin sorumluluğu var. Gazetecilikteki bozulmayı şuna bağlıyorum; eskiden gazeteciler halkın arasında otururlardı. Halkın sorunlarını gören, sorunları yaşayan alandan çıkıp tam tersine sorunu olmayan alanlarda oturmaya başladılar. Halkın sorunlarını değil, başkalarının sorunlarını dile getirmeye başladılar.” dedi.
“YEREL MEDYA ZOR ŞARTLARDA”
Basın İlan Kurumu’nun yeniden yapılanması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaoğlu, “Meslek örgütlerinin sayısının artırılması lazım. Gazetecilerin temsil sayısının artırılması gerekiyor. Gazete tirajlarının bağımsız denetim kurumları tarafından denetlenmesi, gerçek tirajların ortaya çıkarılması ve ona göre Basın İlan Kurumu’nun buralara kaynak aktarması gerekiyor. Bu aynı zamanda bir soygunun önlenmesi demektir. Basın İlan Kurumu’nun fiyat tarifeleri de siyasi iktidarın iki dudağı arasında. Bunun da değişmesi lazım. Bu konuda meslek kuruluşlarının devreye girmesi lazım. Objektif kurallar içerisinde bu fiyatların belirlenmesi lazım. Özellikle Basın İlan Kurumu’nun yerel medyaya pozitif ayrımcılık yapması lazım. Eğer pozitif ayrımcılık yapılmazsa, yerel medyanın çok daha zor koşullarda görev yaptığını biliyoruz, büyük sıkıntılar çektiğini biliyoruz. Bazen çalışanlarına ücret ödemekte zorluk çektiğini biliyoruz. Medyada sendikalaşma zorunlu olmalı. Bunu şunun için ifade ediyorum; medya çalışanı patronuna karşı da haberinin arkasında durma gücüne sahip olmalı. Sendikalaşma olmalı ama ücret sendikacılığı değil. Dolayısıyla gazeteci, yakaladığı haberi özgürce yazabilmeli. Patron, ‘Şu haberi yazma, bana kızarlar’ dediği zaman da, ‘Hayır ben bu haberi yazmalıyım’ diyebilmeli, gazete basabilmeli. Çünkü arkasında sendika olduğunu bilmeli.” dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) genel başkanı Yılmaz Karaca ise, yaptığı konuşmada,”Ben Anadolu’da 45 il dolaştım. Gördüğüm manzara şudur; Anadolu basını bitiyor, Anadolu basını yok oluyor. Bunu duyması gereken, bu sorunlara çözüm bulması gerek İletişim Daire Başkanlığı adeta yok. Çağrımızı yaptık, defalarca randevular istedik, sadece bize değil; hiçbir meslek örgütüne randevu dahi vermediler. Basın kartları verilmiyor, 1 yılda alması gerekenlere 2-3 yılda teslim ediliyor. sorunlarımızı dinleyen yok. Anadolu yanıyor” diye konuştu.

“RESMİ İLAN ALAN GAZETE SAYISI 1800’DEN 900’E DÜŞTÜ”

Son 6 yılda resmi ilan alan 1800 gazetenin 900’lere, 100 civarında uydu televizyonunun da 50’ye düştüğünü kaydeden Karaca, şöyle konuştu:
“Bir kısmı internete döndü, bir kısmı ekranlarını kararttı. Anadolu’da kurumlar çok büyük. Burada sendika başkanlarımız da var. Hepiniz biliyorsunuz, şu an söyleyeceğim sizlere hiçbiriniz şaşırmayacaksınız. Anadolu’da şu an asgari ücret alan gazete sayısı yüzde 50 yoktur. Bunu iddia ediyorum. Gazete sahibi çaresiz, televizyon sahibi çaresiz. Bir de internet furyası çıktı. Meslek dışında olup, 300-500 liraya alan satın alanlar, siyasetçiyi tehdit ediyor, Belediye Başkanı’nı tehdit ediyor. Bunun engellenmesi için TBMM’ye müracaat ettik. Teşekkür ederiz, CHP bu alanda soru önergeleri verdi. internet yasasının çıkartılmaması için büyük çaba sarf ediliyor. İnanılır gibi değil. Anadolu’dan bakıyoruz; İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, Anadolu basınının yok olması için elinden gelen çabayı gösteriyor. Neden? Gazetelerin birer abonesi var, TV ve radyoların bayramlarda kamudan aldığı ilanlar vardı bunlar tasarruf tedbirleri ile yok edildi.

“ANADOLU BASININI BİTİRMEYE, KÜÇÜLTMEYE, KENDİ EMİRLERİ ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bugün bir satırla belediyelerin ve kurumların kafasını karıştırarak Anadolu medyasına ilan vermesini engelliyorsun. Anadolu basınının en önemli gelir kaynağını kesiyorsun. Anadolu basınını bitirmeye, küçültmeye, kendi emirleri altına almaya çalışıyorlar. Bugün burada birçok konuyu gündeme getirip tartışacağız. Ben 3 ay içinde 45 ili gezerek birçok sorunu yüz yüze görüşerek tartıştım. Temenni ediyorum ki sorunlarımız bir an önce çözüme kavuşsun. Meslek örgütleri, kişisel hesapları bırakıp mutlaka ve mutlaka birlik beraberlik içinde olmalıdır. Hep birlikte illerimizde milletvekillerimizi de harekete geçirerek birlik beraberlik içerisinde bu sorunları çözmemiz lazım.”
2 gün sürecek çalıştayda, konuşmacılar; medyadaki sorunlara değindi, çözüm önerileri dile getirildi.

10308
Önceki Haber
10324
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.