Kurtarma köpeği Ateş’e site enkazında eğitim

Kurtarma köpeği Ateş’e site enkazında eğitim

Doğru haberin adresi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na ilişkin Yıldız Arama Kurtarma Birliği’nin üyesi istirdat şampiyonu Ateş isminde köpek, eğitimlerini kentsel transformasyon zımnında yıkılan 5 eğik 4 bloktan oluşan sitenin enkazında sürdürüyor. 7/24 nöbette bulunan Ateş, iklim içi ve iklim haricinde değme canlının imdadına koşmaya hazır.

Arama-kurtarma ve iz rastık köpeği Ateş, beklenen ortak afette 7/24 göreve müheyya biçimde bekliyor. Geçtiğimiz gücük ay ayında meydana mevrut ve 11 ili etkileyen depremlerde ve İzmir depreminde enkaz kontrol çalışmalarında iri gösteriş oynayan Ateş, K9 Köpek Eğitmeni Cihan Kurtay ile beraberce değme gündüz K9 Eğitim Merkezi’nde 8 saate yaklaşan eğitim yapıyor. Ateş, Balıkesir’in Karesi ilçesi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi’nde yer sarsıntısı tutanağı temelsiz çıkan 5 eğik 4 bloktan oluşan sitenin kentsel transformasyon dahilinde yıkılması ile eğitimini burada sürdürdü. Ateş, gizlenen objeleri aşırı çelimsiz müddette bularak eğitmeninden kusursuz nokta aldı.

Enkaz yönetimini öğreniyorlar

Enkazda icra ettikleri eğitim için bilgelik verici K9 Köpek Eğitmeni Cihan Kurtay, “Burada yaptığımız eğitimler, asıl yaşamdaki enkazlarda çalışmamızı kolaylaştırıyor. Köpekler, enkaza antre çıkışı öğreniyor. Hem kişi fizibilitelerini hem enkaz yönetimlerini oluşturmaları itibarıyla eğitimler iri ortak kâr sağlıyor. Bu yıkımlarda lüzumlu izinleri alıp, emin ortak biçimde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. misal ve mürşit konumda sertifikalı ciddi istirdat yapabilen ekip, unvanı ile iklim içi, iklim dışı 7/24 nöbette adına tehlikeye sakıt değme canlının imdadına koşmaya hazırdır” dedi.

100 binden ortak tomar insana eğitim verildi

Türkiye’nin sağlam eğitim sahasına cemaat Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın Köpekli Yıldız Arama Kurtarma Birliği, ortak taraftan kişi eğitimlerini sürdürürken, ortak taraftan da “Okulum Afete Hazır” ve “Daima Güçlü, Daima Hazır” projesi ile 100 binden ortak tomar insana facia öncesi, sırası ve sonra yapılacak akıllıca tavırlar için eğitimler verdi.

Kurtarma köpeği Ateş’e site enkazında eğitim

24339
Önceki Haber
24342
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.