Kurban eti kaç günde tüketilmeli? Kurban eti dondurucuda nasıl saklanır?

Kurban eti kaç günde tüketilmeli? Kurban eti dondurucuda nasıl saklanır?

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle baş başa et eğin ve hıfız işlemleri de gündemde yerini aldı. Uzmanlar, toy doğranan efsanevi etinin doğrudan namına dondurulmasının insanoğlu sağlığı açısından yıldırma oluşturduğunu ortaya koydu. Peki, kurban eti kaç günde tüketilir?

Doğru haberin adresi.

İnsanlarda tanıdık rahatsızlıkların yüzdelik 61’i hayvani besinlerden meydana geliyor. Kurban Bayramı’nda Türkiye’nin ciharıyek yanı et eğin işlemleri ile uğraşacakken uzmanlardan etin saklanmasına müteveccih uyarma geldi. Taze maktu efsanevi etinin doğrudan dolaba konulması dahilinde insanoğlu sağlığına gözdağı oluşturabilecek ortamı da müheyya etmiş oluyoruz. Peki, kurban eti ne denli müddette tüketilmeli?

KURBAN ETİNDE HİJYENE DİKKAT!

Hayvansal menşeli gıdaların insanoğlu sağlığı açısından taşımış olduğu riskin %90’ı cezaevi önüne alındığında, hayvanların kesimi öncesinde mıhlı olmaları ve baytar doktor kontrolü altında bulunmaları önemlidir. Hayvanlardan kaynaklanabilecek tehlikelerin azaltılması yahut ortadan kaldırılması için, hayvanların yetiştirilmesi, taşınması, satışı ve kesimi esnasında baytar hekimlerin denetimi gereklidir.

Veteriner doktor kontrolü haricinde gerçekleşen kesimler, bulaşan ve müstevli efsanevi hastalıklarının intişar riskini artırır ve bu hayvanlardan elde edilmiş etler insanoğlu sağlığı düşüncesince ağır riskler oluşturur. Kurbanlık efsanevi satışlarının çoğunluğu efsanevi pazarlarında yahut kurbanlık adanmış noktalarında gerçekleşir. Bu yerlerde çarpıcı baytar doktor denetimleri yapılması, efsanevi sağlığı ve el sağlığı açısından riskleri şişman seviyede azaltacaktır.

KURBAN KESİM YERİ ÖNEMLİ!

Kesim işlemleri güzel ortak ortamda gerçekleştirilmeli ve eğin noktayı daim temizlenmelidir. Kesimi oluşturan bireyin mıhlı ve ak pak olması önemlidir, şayet elinde çökelek yahut çıban var ise güzel ellik kullanmalıdır. Bıçaklar derneşik aralıklarla temizlenmeli ve sakat nesiç yahut organları keserken bıçaklar dezenfekte edilmelidir. Hayvanların tutulması yahut asılması esnasında kazaen ortak işkenceye yahut eziyete verilen kalmamaları gerekmektedir.

İç organlar, hayvanın kesilmesinden doğrudan sonradan çıkarılmalıdır. Yutak boşaltılmalı, mide-bağırsak, öd kesesi, hacet kesesi ve tenasül organları çıkarılmalı, memeler karkastan uzaklaştırılmalıdır. Kesim esnasında içki yahut bumbar içerisinde ne olduğu kabilinden maddelerin ortama bulaşması engellenmelidir. Sakatatlar ak pak ortak biçimde çıkarılmalı ve makul ortak biçimde imha edilmelidir. Kurban atıkları her ortak biçimde çevreye atılmamalı, çıkmaz hayvanlarının erişemeyeceği yoğun çukurlara gömülmelidir. Bu icraat mekân temizliği ve el sağlığı açısından ince önemlidir.

KURBAN ETİ NASIL DİNLENDİRİLİR?

Kurban etlerinin mıhlı ortak biçimde korunum edilebilmesi için, parçalar biçiminde ak pak kaplara konulmalı ve önceki gündüz görmeyen serin ortak yerde 5-6 zaman süresince dondurulmadan bekletilmelidir. Et ve et ürünleri, bakterilerin çabucak çoğalabileceği makul ortak ortamdır. Özellikle ülküsel şartlarda ortak bakteri, 12 zaman süresince 16 milyara denli çoğalabilir. Bu nedenle, bağan seviyede ortak bakteri yüküne cemaat bulunan etin güzel ortak biçimde korunmaması durumunda, ortak tün derhal sonra insanoğlu sağlığı açısından şişman ortak ziyan oluşturabileceği açıktır. Kurban etleri, parçalar biçiminde ak pak kaplara yerleştirilmeli ve önceki gündüz görmeyen serin ortak ortamda 5-6 saati geçmeyecek biçimde bekletilerek etin sıcaklığının düşmesi sağlandıktan sonradan buzdolabına konulmalıdır.

Kurbanlık etler, hâlâ eğin sıcaklığında iken buzdolabına, torba süresince yahut iklim almayacak biçimde şişman parçalar biçiminde fevk üstüne üstlük konulmamalıdır. Buzdolabının sıcaklığı, etin iç kısımlarını yeteri kadar soğutmak düşüncesince tam olmayabilir. Bu nedenle, etin iklim almayan bölgelerinde aşırı çelimsiz müddette bozulma, çirkin infisah ve ayrıca yeşillenme kabilinden mesail görülebilir. Bu çeşit bölgelerdeki et banko tüketilmemeli ve atılmalıdır. Kurbanlık etin direniş süresi, eğin kalitesine ve et parçalarının ebatlarına ilişkin namına ayrım gösterir, fakat alışılagelen soğutucu koşullarında çoğu kez 5-6 gün namına ikrar edilir. Kıyma kabilinden öğütülmüş etlerde bu müddet çoğu kez 3 gün namına uygulanır. Daha levent boylu periyodik hıfız düşünülüyorsa, etler yoğun dondurucuda sıfırın altında 18 derecede korunum edilmelidir.

24647
Önceki Haber
24649
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.