KAZANLI’YA KAZANDIRILAN ATATÜRK BÜSTÜ’NÜN AÇILIŞI TÖRENLE GERÇEKLEŞTİ

KAZANLI’YA KAZANDIRILAN ATATÜRK BÜSTÜ’NÜN AÇILIŞI TÖRENLE GERÇEKLEŞTİ

KAZANLI’YA KAZANDIRILAN ATATÜRK BÜSTÜ’NÜN AÇILIŞI TÖRENLE GERÇEKLEŞTİ

KAZANLI’YA KAZANDIRILAN ATATÜRK BÜSTÜ’NÜN AÇILIŞI TÖRENLE GERÇEKLEŞTİ

* Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ebediyete irtihalinin 82’inci yılında, Akdeniz Belediye’nce düzenlenen törenle anıldı. Gün içerisinde, Akdeniz Belediyesi tarafından Kazanlı’ya kazandırılan Atatürk Büstünün açılışı da törenle gerçekleşti.

“10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası” nedeniyle; Akdeniz Belediye merkez binası önünde, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma törenine, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve personeller ile zabıta memurları katıldı. Saatler 09.05’i gösterdiği anda siren sesi eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve bayraklar yarıya indirildi.

Kazanlı’ya kazandırılan Atatürk Heykeli törenle açıldı

Akdeniz Belediyesi tarafından; gün nedeniyle ayrıca, Kazanlı Cumhuriyet Mahallesi’nde yaptırılan Atatürk Büstü’de törenle açıldı. Törene Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri, birim müdürleri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende minik çocuklar, Atatürk’e duydukları özlemi dile getirdikleri şiirler okudu.

Başkan Gültak;

“1938; son değil, sonsuzluğa giden bir tarihtir”

Büstün açılışı öncesi konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak;

 

10 Kasım’ın, Türk Milleti için önemli bir gün olduğuna işaret ederek; “Çünkü 1938 bir son değil. 1938; sonsuzluğa doğru giden bir tarih. İmkânsızlıklar içinde Samsun’a doğru yola çıkan Atamız, aslında şunu biliyordu; İmkânsızlık diye bir şey yok! İnandıktan sonra her şeyi başarabileceğine inanıyordu. Ve O, tüm bu imkânsızlıklar içinde yola çıktı, Anadolu’yu dolaştı. Arkadaşlarıyla birlikte dünya tarihine geçecek bir zafere imza attı. Her tarafımızı sarmış olan işgal orduları, bu coğrafyamızı parçalamaya çalışırken, O; bir güneş gibi ülkesine doğarak, arkadaşlarıyla birlikte Genç Cumhuriyeti kurdu”

diye konuştu.

“Bu millet, birliğini, kardeşliğini ve ayrılmaz olduğunu her zaman gösterdi”

Sözlerini; “Artık Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yaklaşıyoruz” diyerek sürdüren Başkan Gültak, şöyle devam etti;

“Daha nice yüzyıllarca gidecek bir cumhuriyet bu. Bunu 15 Temmuz’da gördük. FETÖ terör örgütüne karşı, aziz milletimizin cumhuriyeti için nasıl sokaklara döküldüğünü, tankların önüne nasıl yattığını, uçaklara ve jetlere nasıl direnmeye çalıştığını gördük. PKK’ya karşı yıllardır verilen bu mücadelede, milletimizin nasıl birlik olduğunu gördük. Dolayısıyla bizim Cumhuriyetimiz, tarihi çok geçmişlere dayanıyor.

 

Bu topraklar, bize atalarımız tarafından verildi. Tabi ki Cumhuriyetimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk kurdu. Cumhuriyeti devam ettirecek olan, mahşer gününe kadar bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti’ni var edecek olan da bu toprakların çocuklarıdır. O, bize emanet etti. Bu emaneti en iyi şekilde taşımamız gerekiyor. Muasır medeniyetler doğrultusunda kararlılıkla çalışmamız ve gelişmemiz, büyümemiz gerekiyor. Kardeşliğimizi, barışımızı ve sevgimizi sürekli kılmamız gerekiyor.”

Muhtar Koca; “Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü saygı ve özlemle anıyoruz”

Kazanlı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı İbrahim Koca, katılımcıları selamlamasının ardından; “Milletimizi egemenliğine ve özgürlüğüne kavuşturan, demokratik bir düzen içerisinde çağdaşlaştıran, Türk Milleti’ni medeni cihanda layık olduğu mevkiye çıkaran; büyük devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 82’inci yılında rahmet ve özlemle anıyoruz. Bu önemli günde; mahallemize kazandırılan Atatürk Büstü’nün yapılmasında emeği geçen, başta Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak ve ekibine de Kazanlı halkı adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Akdeniz Belediyesi tarafından Kazanlı Mahallesi’ne kazandırılan Atatürk Büstü’nün açılışı törenle gerçekleşti. Başkan Gültak, vatandaşlarla birlikte büstün etrafına karanfiller bıraktı.

Diğer yandan; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yılında, Akdeniz’e bağlı İhsaniye Melemez (Bağcılar) Mahallesi’ne de görkemli bir Atatürk Heykeli kazandıran Akdeniz Belediyesi, daha önce de Çamlıbel Mahallesi’nde, uzun yıllar bakımsız kalan Atatürk Büstü ile çevresini de baştan sona yenilemişti.

 

1461
Önceki Haber
1471
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.