İYİ Partili Zorlu’dan, Bakan Koca’ya ‘Eris varyantı’ soruları

İYİ Partili Zorlu’dan, Bakan Koca’ya ‘Eris varyantı’ soruları

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, koronavirüsün 'Eris' varyantı ile ait Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması düşüncesince Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi verdi.

Doğru haberin adresi.

İYİ Partili Zorlu, toplumsal iletişim araçları hesabından icra ettiği açıklamada, “Covid-19’un dünkü varyantının Avrupa’da çoğalma gösterdiğinin açıklanmasının peşi sıra Türkiye’de de görülüp görülmediği Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya sorulmuş ve 23 Ağustos 2023 tarihinde Sayın Bakan Eris varyantına Türkiye’de daha rastlanmadığını ifade etmişti. Bugün ise Sayın Bakan, Covid-19 varyantı Eris üzerine vatanımızda 9 şahısda görüldüğünü açıkladı. Yetkililerin bizlere verdiği bilgiye layıkıyla Başkent’te daha dünkü varyanta rastlanmamış. Fakat sınav yapılmış oranın baş döndürücü ceninisakıt olması, hastalarımızda ne belirtiler olduğunda sınav yapıldığı ve bu testlerin herhangi bir hastanede yapılmadığından ötürü sunulan sayının realist olup bulunmadığı vatandaşlarımızda soru işaretleri uyandırmaktadır. Ayrıca akıbet devirde şifahane çabuk servislerine muhtelif belirtilerle başvuran baş döndürücü sayıda hastanın bulunduğu belirtilmektedir” ifadelerini kullandı. 

Zorlu, TBMM’de soru önergesi ile Sağlık Bakanı Koca’ya şu soruları ilettiklerini açıkladı:

“1- Ülkemizde gündeş Covid-19 hikâye sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı hastanede yatmaktadır? Varsa yatan hastaların kaçı koyu bakımda otama görmektedir?

2- Bu hastalıkta tanıdık en koyu belirtiler nelerdir?

3- Olası müstevli düşüncesince ne kadar önlemler alınmaktadır?

4- Ülkemiz Dünya Sağlık Örgütü’ne bu kapsamda data akışı oluşturmakta mıdır? Sağlıyor ise bunlar nelerdir?”

24524
Önceki Haber
24526
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.