Hareketsiz yaşam bel düzleşmesine neden olabiliyor

Hareketsiz yaşam bel düzleşmesine neden olabiliyor

Doğru haberin adresi.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Sili, gelişmemiş nezdinde hayatın bel düzleşmesine neden olabileceğini söyledi.

Medicana Sivas Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Sili, bel düzleşmesi karşı ehemmiyetli bilgiler verdi. Sili, mıhlı insanoğlu omurgasında bel kemiğinin ana rahmi içine akla yatkın nezdinde keman çizdiğini söyleyerek, “Bu keman bireyin ağırlık taşıması ve esnemesi itibarıyla ehemmiyetli nezdinde yapıdır. Bu yapıya ’bel çukuru yahut bel kavisi’ ismi verilir. Bel düzleşmesi omurgadaki bu kavisin kaybedilmesi ve hasebiyle beldeki akım mekaniğinin bozulmasıyla ilişik nezdinde hastalıktır. Bel düzleşmesinin en kalın nedeni, omurganın peşinde mevcut bel kaslarının kilo vermesi ve omurganın esnekliğini kaybetmesidir. Omurganın esnekliğini kaybetmesiyle beraberce omurganın duruşu değişir. Kasların kilo vermesiyle oluşan beldeki düzleşme, arada sırada sürekli bir duruma gelebilir” dedi.

Kemik erimesi bel düzleşmesine neden olabiliyor

Sili, mızrap erimesinin bel düzleşmesine neden olabildiğini tabir ederek, “Omurganın peşinde mevcut kasların kilo vermesinin değişik sebepleri olabilir. Ancak en ehemmiyetli sebeplerinden biri gelişmemiş nezdinde yaşam tarzıdır. Özellikle etraflıca müddet masa başlangıcında ayrımsız pozisyonda idman mecburiyetinde olanlar riziko altındadır. Bununla birlikte; çok şişman insanlarda de bel düzleşmesi yaşanabilmektedir. Kemik erimesi kısaca osteoporoz gelişen insanlarda bel düzleşmesi riski altındadır. Skolyoz yahut değişik temel hastalıkları bel düzleşmesi sebebi olabilmektedir. Bel düzleşmesinin en kalın belirtisi ağrıdır. Ağrının oluşmasındaki etmen eklemlerin gerilmesi ve adale tendonlarının buna haremlik etmesidir. Bel düzleşmesinde yaşanmış bulunan ağrılar ataklar halinde gelişebilir. Bazen yaşanmış bulunan dert atakları incitici ve kitleyici tarzda olabilir. Yaşanan ağrılar hasebiyle hastanın duruşunda bozukluklar yaşanabilir. Ağrı bireyin yürümesine bariyer olacak biçimde hararetli olabilir” sanarak konuştu.

“Hareketlenmekle oluşan erke ve ısı bel düzleşmesi ağrısı azaltabilir”

Hareketlenmekle oluşan erke ve ısının bel düzleşmesi ağrısı azaltabileceğine değinerek, “Hastanın duruşunun incelenmesi ve doktorun elle muayenesi esnasında mızrap çıkıntılarının geriye akla yatkın hissedilebilir nezdinde gidiş alması ehemmiyetli nezdinde bulgudur. Doktor muayenesinin yanı esna tanısı netleştirmek düşüncesince radyolojik görüntülemelerden yararlanılabilir. Bel düzleşmesinin teşhisinde Manyetik Rezonans (MR) en kalın yeğleme edilen görüntüleme yöntemidir. Bel düzleşmesi ağrısına güzel mevrut nice otama yöntemi bulunmaktadır. İlk akla mevrut mıhlı nezdinde yatakta istirahattir. Egzersiz ve akıllıca hareketlerle bel kaslarının ısınması ayrımsız gündüz içinde güçlü ağrıyı geçirebilir. Hareketlenmekle oluşan erke ve ısı bel düzleşmesi ağrısı azaltabilir. Ağrı stoper ve adale gevşetici derman kullanması da dert kontrolü itibarıyla önemlidir. Masaj ve el kitabı terapiler bel düzleşmesi ağrısı düşüncesince kullanılabilen yollar arasındadır. Ancak bu uygulamaların tesirleri çoğu kez arızi olmaktadır. Isı ve tens kabil fizik tedavisi uygulamaları da bel düzleşmesi ağrısı düşüncesince beğenilen otama şekilleri arasındadır. Bel düzleşmesi ağrısı düşüncesince arada sırada lastik kullanması yarayışlı olabilmektedir. Şiddetli olaylarda epidural enfeksiyonlar, omurgaya steroid enjeksiyonları ağrıya güzel gelebilmektedir” sanarak konuştu.

Bel düzleşmesindeki en sonuç adım çıkıntı yapabilir

Bel düzleşmesinde nezdinde ahir evrenin tümseklik bulunduğunu belirterek, “Bu konuda, ’Bel düzleşmesinin ati etabı nedir?’ buyurmak hâlâ doğrudur. Bel düzleşmesinde nezdinde ahir adım kamburluktur. Belde tümseklik lomber kifoz yerine da tanımlanır. Lomber kifoz ehemmiyetli vakfe bozukluklarına ve bedenin öne eğilmesine yol açan ağır nezdinde esenlik problemidir. Sagittal balans denilen bedenin ön – art ağırlık dağılımının ati derecede bozulması ve öne katlı vakfe durumudur. Bu sonuç kadar ağrılı ve erinçsiz edici nezdinde tablodur. Lomber düzleşmenin nezdinde ahir aşamasıdır” halinde konuştu.

24292
Önceki Haber
24294
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.