GÜLDÜNYA’NIN İSMİ TOROSLAR’DA YAŞAYACAK

GÜLDÜNYA’NIN İSMİ TOROSLAR’DA YAŞAYACAK

GÜLDÜNYA'NIN İSMİ TOROSLAR'DA YAŞAYACAK

GÜLDÜNYA’NIN İSMİ TOROSLAR’DA YAŞAYACAK

Başkan Yılmaz:

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Biz De Varız”

Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitlik Şartı’nı imzalayarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda rol model olan Toroslar Belediyesi, şiddete maruz kalan kadınlara desteğini sürdürüyor.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 2004 yılında töre cinayetine kurban giden Güldünya Tören’in adının yaşatıldığı Hatıra Ormanı’na fidan dikerek;

“Bu hatıra ormanını kadına yönelik şiddete karşı verilen mücadeleye atfediyoruz”

dedi.

Uluslararası Rotary 2430 Bölge Kulüpleri ve Anka Üreten Kadın Derneği işbirliğiyle Toroslar İlçesi Doruklu Mahallesi’nde oluşturulan Güldünya Hatıra Ormanı’nda, şiddete kurban giden kadınların adını yaşatmak amacıyla bağışlanan 10 bin fidan toprakla buluştu.

Başkan Yılmaz da Güldünya Hatıra Ormanı’nın açılış törenine katılarak şiddete maruz kalarak hayatlarını kaybeden kadınlar anısına fidan dikti. Fidanlara, son 10 yılda Türkiye’de kadın cinayetine kurban gitmiş kadınların isimleri verildi. 

“Güçlü Kadın, Güçlü Toplum Demektir”

Fidanlara can suyunu veren Başkan Yılmaz;

“Şiddetin her türlüsünü kınıyoruz. Kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte mücadele edeceğiz”

ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz;

“Doruklu Mahallemizde, Uluslararası Rotary 2430 Bölge Kulüpleri ve Anka Üreten Kadın Derneği ile birlikte Güldünya Hatıra Ormanı’nı oluşturduk. Böyle bir projede bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Güldünya Tören, 2004 yılında töre cinayetine kurban gitti ve kadın cinayetleri ile ilgili bir sembol haline geldi. Bu nedenle bu ormana Güldünya ismi verildi. Ne yazık ki kadın cinayetleri her geçen gün artıyor. Bunun sosyal olarak da incelenmesi ve çözümlerinin  bulunması gerekir. Güldünya’nın ve kadın cinayetine kurban gitmiş kadınların ismini yaşatmak ve bu konuda bir farkındalık oluşturmak amacıyla buradayız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tür projeleri her zaman desteklemeye devam edeceğiz. Sağlıklı bir toplum inşa etmek için sağlıklı ve güçlü kadınlara ihtiyacımız var. Bu da ancak bilinçlendirme çalışmalarıyla ve atılan somut adımlarla gerçekleşecektir. Bu konuda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

şeklinde konuştu.

Rotary 2430 Bölge Dönem Guvernörü Serhan Antalyalı ise kadın cinayetleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Anka Üreten Kadın Derneği ile birlikte Güldünya Hatıra Ormanı’nı oluşturduklarını belirterek; “Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşın Yılmaz’a ve Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’ne desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Anka Üreten Kadın Derneği Başkanı Devrim Gündeşli de kadına yönelik şiddetin daha ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini vurgulayarak;

“Daha güzel bir sebeple bir araya gelerek orman açılışı yapmayı isterdik. Bu ormanda, 2008 yılından beri kadın cinayetine kurban gitmiş kadınların isimlerinin kayıtları var. Hepsi için bir fidan dikiliyor. Her zaman olduğu gibi bugün de bizleri yalnız bırakmayan Toroslar Belediye Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ederiz”

diye konuştu.

2169
Önceki Haber
2175
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.