Görünümleriyle dikkat çeken Kırgız çadırları, depremzede vatandaşların yeni yuvası oldu

Görünümleriyle dikkat çeken Kırgız çadırları, depremzede vatandaşların yeni yuvası oldu

Doğru haberin adresi.

Depremin vurmuş olduğu Hatay’da kurulan 200 Kırgız çadırı, depremzede vatandaşların yeni yuvası oldu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en iri hasar Hatay’da meydana geldi. Defne ilçesinde de depremin yaralarını kavuşturmak düşüncesince icraat geceli gündüzlü sürüyor. İlçede ortak taraftan katabolizma emek harcamaları bitmeme ederken öbür taraftan da depremzede vatandaşlara yeni dirim alanları oluşturuluyor. Defne ilçesi Koçören Mahallesi’ne mensur edilen 200 Kırgız çadırı, depremzede vatandaşların yeni yuvası oldu. Çadırların içine bulunan; televizyon, iklimleme cihazı ve frijider depremzedelere ev ortamını ortak nebzede olsa hatırlattı.

“Standartlara uygun; kliması, buzdolabı, televizyonu var”

Çadır şehirde canlı Behzat Akar, Kırgız çadırlarının dirim standartlarına makul bulunduğunu anlatım ederek,“Bunlara Kırgız çadırı diyorlar. Defne ilçesi Koçören Mahallesi’nde depremzedeler düşüncesince bu çadırlar kuruldu. Şuan 15 gündür burada yaşıyoruz. Yaşamımız eskisi kabilinden olmasa da çadır yaşamı nite olsun. Standartlara uygun; kliması, buzdolabı, televizyonu var. Yapacak ortak bilinçlilik yok, yaşayacağız. Yeni oluşum, bitik değil” dedi.

“Mutfağımız oldu, kemirmek yapıyoruz”

Çadır şehir sakinlerinden Nedime Çolakoğlu, levent boylu ortak devir sonradan kendine ilişik mutfağı bulunduğunu anlatım ederek,“Rabbime baş döndürücü şükür yuvamız oldu. Açık da değiliz. Ben beğendim fakat eşim baş döndürücü beğenmedi. Çadırda dirim güzel, önceleri de hav tarihi da çadırda yaşardık. Ama bu şimdi güzel, şimdi iyi. Mutfağımız oldu, kemirmek yapıyoruz. Her bilinçlilik veriyorlar yani” biçiminde konuştu.

24589
Önceki Haber
24591
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.