Fas’taki deprem Fatıma sarıklı ve 5 öğrencisini sevenlerinden ayırdı

Fas’taki deprem Fatıma sarıklı ve 5 öğrencisini sevenlerinden ayırdı

Fas'ta 8 Eylül'de meydana mevrut 7 büyüklüğündeki deprem tahminî 3 bin ferdin yaşamını kaybetmesine sebep olurken, köyde fariza işleyen Fatıma sarıklı ve öğrencilerinin yaşamını kaybetmesi sevenlerini hüzne boğdu.

Doğru haberin adresi.

Rabat

Depremin tarz üssü bulunan Marakeş’in El-Huz bölgesindeki Emseli köyünde muallimlik işleyen Fatıma hoca ve 5 talebesi çökme altında dirilik verdi.

Fas’taki depremde dirilik kaybı 2 bin 946’ya yükseldi

Yıllardır bire müşterek köyde muallimlik işleyen ve köylülerin sevip saydığı Fatıma öğretmen, okulların açılmasıyla dinlence dönüşü felakete yakalandı.

Fatıma öğretmen, depremde yaşamış olduğu karye evinin tavanının çökmesi kararı ölüm ederken, 5 öğrencisinin de felakette ölüm etmesi sevenlerini üzdü.

Faslılar, Marakeş ilkin kazanmak neredeyse nice şehri etkileyen depremin yaralarını sarmaya çalışırken, felaketin biberli tablosu da ortaya çıkmaya başladı.

Görev hesabına döndü, deprem sevenlerinden ayırdı

Emseli köyünde etkin 34 yaşındaki Fatıma öğretmen, dinlence sürecinin bitmesinin peşi esna fariza hesabına döndü.

Fatıma öğretmen, senelerdir ibret verdiği Emseli’de adeta aileden bir tanesi durumuna gelirken, öğrencilerinin yanında karye halkı da onu benimsedi.

Fatıma’nın arkadaşı Melike öğretmen, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, 8 Eylül’de köyde sakinlerinin “korkunç müşterek gece” yaşadığını belirtti.

Melike, Fatıma’nın kaybından şişman sıkıntı duyduğunu dile getirerek, “Okuldan 4 senedir omuzdaşlık yaptığım Fatıma ve nice ferdin vefatı nedeniyle depremden ruhsal manada aşırı etkilendim.” dedi.

Evinin çatısının çökmesi kararı Fatıma’nın yaşamını kaybettiğini kail Melike, Fatıma’nın 5 öğrencisinin de depremde yaşamını yitirdiğini anlattı.

Melike, bire müşterek köyde canlı öğrencilerin ikisinin ikinci, birisinin üçüncü ve öbür ikisinin beş talebesi olduklarını aktardı.

Okul binası asıl hasar gördü

Fatıma öğretmenin ibret verdiği Emseli köyünde mevcut beş da depremde asıl hasar görürken, okuldaki nice yetişek materyali de kullanılamaz bir duruma geldi.

Melike öğretmen, kendisinin de Fatıma hoca derece uzaklardan Emseli köyüne muallimlik gerçekleştirmek neredeyse geldiğini ve buraya yerleştiğini belirtti.

Okulun kullanılamaz bir duruma geldiğine ve köyde nice yapının yıkıldığına dikkati çekici Melike öğretmen, deprem sonra felaketin biberli manzarasıyla yüzleştiklerini vurguladı.

Deprem eğitimcileri ve yetişek kurumlarını da vurdu

Depremin peşi esna oluşan biberli tabloda, Fatıma’nın depremde yaşamını kaybeden yegâne hoca olmadığı, şu anne denli 7 öğretmenin çökme altında kalmış olarak yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

Fas Milli Eğitim Bakanlığı, depremde 7 öğretmenin vefat ettiğini ve 39 öğretmenin de yaralandığını açıkladı.

7 büyüklüğündeki depremin vurmuş olduğu El-Huz, Şişava, Tarudant şehirlerinde tahsile 3 güneş boşluk verilirken, 530 yetişek kurumunda ve 55 leyli okulda da hasar meydana geldiği kaydedildi.

Bakanlık, depremden etkilenen alanlarda fariza işleyen yöneticiler ve meslek müdürlerinin koordinasyonuyla eğitimdeki maddesel zararın yanında depremin terbiyevi manada sonuçlarının ele alınmasını istedi.

Fas’ta 7 büyüklüğünde deprem

Fas’ta 8 Eylül’de evcil saatle 23.10’da tarz üssü Marakeş şehrine ilişkin El-Huz bölgesi bulunan 7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Deprem Marakeş’in yanında hükûmet merkezi Rabat ile Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerini de etkilemişti.

Fas İçişleri Bakanlığı depremde 2 bin 946 ferdin yaşamını kaybettiğini, 5 bin 674 ferdin yaralandığını bildirmişti.

24272
Önceki Haber
24274
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.