Fadıloğlu, Dülük Antik Kenti Keber Tepesi’nde incelemede bulundu

Fadıloğlu, Dülük Antik Kenti Keber Tepesi’nde incelemede bulundu

Doğru haberin adresi.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Dülük Antik Kenti Keber Tepesi Doliche yakasında bitmeme fail hafriyat çalışmalarını inceledi. Başkan Fadıloğlu, Kazı Başkanı Almanya Münster Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Michael Blömer ve Arkeolog Dr. Dilek Çobanoğlu’ndan icraat için bilim aldı.

Dünyanın en emektar iskân dallarından bulunan Dülük Antik Kenti Keber Tepesi Doliche yakasındaki hafriyat emekleri gece gündüz bitmeme ediyor. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Özatıcı ile beraberce hafriyat çalışmalarını durumunda inceledi.

Almanya Münster Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Michael Blömer ve Arkeolog Dr. Dilek Çobanoğlu, Antik Kenti görüşme fail Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na bu yılki kazılar için ehemmiyetli bulgulara ulaştıklarını, Başkan Fadıloğlu’na iletti. Çalışmaların sonuç evresine bağlı bilim paylaşımında mevcut Kazı Başkanı Prof. Dr. Michael Blömer, kente ilişik kültürel ve zamanı zenginliklerin yanında an evvel ortaya çıkarılması namına kadrosuyla beraberce koyu yanında emek vermek yürüttüklerini kaydetti.

“Bu çalışmalarda kez almış edinmek bizi fazlasıyla bahtiyar ediyor”

Yaptığı araştırmaların peşi sıra açıklamada mevcut Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Yaklaşık 15 senedir bitmeme fail yanında hikaye, yanında serüven. Tabii başta bu kazıların hakeza 3 yılda, 5 yılda neticelenmesi belkili değil. Aynı sürede darülfünun içerisinde kazılıyor olması münasebetiyle yılın makul günleri fakat bu işler yapılabiliyor. Alman Münster Üniversitesi’nden hocalarımız ve Dilek eş bu işin başlangıcında yıllardır. Öncelikle elan evvel hamamın bulunmuş yer aldığı yerle beraberce ibadethane esas hedefti onun bulunmasıyla ilgili. Bu seneki meydana getirilen çalışmayla kestirmece şekilde kontronün de mahsus olduğu, kestirmece 65’e 40 eninde yanında iri tapınak. Kolon kesitleri az elan 1 metreye yaklaşan bulunan büyüklükte yanında yapı. Tabii Dilek hanımın da bahsetmiş yer aldığı kabil burada belgelik baş döndürücü önemli. Burayı tarihlendire aşina edinmek adına, buralardaki olandan bitenden haberli olabilmek adına, arşivdeki malzemeye ulaşmamız lazım. Bununla ilişik mevcut mühürler az buçuk ihtimal kez gösterecek fakat elan etraflıca icraat bitmeme edecek. Biz Şehitkamil Belediyesi şekilde burada geri hizmet dayanak noktası ödeme noktasında, evren firez mirasının açığa çıkması noktasında desteğimizi bundan evvel yer aldığı kabil bundan hakeza da sürdüreceğiz. Keşke olanak olsa da burada 2 ay değil de 365 güneş hafriyat yapabilsek. Tabii bunlar giderek ve iktisadi durumlarla akıllıcasına orantılı. Yine de bu çalışmalarda kez almış edinmek bizi fazlasıyla bahtiyar ediyor. Ben hepsi ekibin ellerine emeklerine esenlik diyorum” halinde konuştu.

“Kültürel ve zamanı zenginliklerin ortaya çıkarılması namına koyu yanında biçimde çalışıyoruz”

Arkeolog Dr. Dilek Çobanoğlu ise, “Dülük köyünde toprak düzlük Doliche yakasındayız Temmuz’un sonlarından buyana hafriyat emekleri bitmeme ediyor. Almanya’dan geldik. Başkanımızın desteği ile salim olsun. Çalışmalarımıza bitmeme ettik. Üst tarafta ibadethane dalında çalışmalara başlamış bulunduk. 4-5 hafta orada emekleri yürüttükten sonra, belgelik binasına emekleri kaydırdık ve kestirmece 2 hafta elan burada çalışıp, bu sezonun çalışmalarını bütünlemek istiyoruz. Tapınak dediğimiz şu an görmesek de tapınağımız Güneydoğu Anadolu’da en iri tapınaklardan birisi bulunduğunu düşünüyoruz ve belgelik binasını aramaya bitmeme ediyoruz. Asıl hafızaya ulaşmaya çalışıyor. Yani belgelik binasının burada olmasını kestirim etmemizin sebebi, koyu yanında biçimde damga baskılarının çıkmak olması, bulunmuş olması. Yaklaşık 5 bin nüsha damga bulundu zerre şekilde yahut etraflı olarak. İyi yanında yolda ilerlediğimizi düşünüyoruz. Kente ilişik kültürel ve zamanı zenginliklerin yanında an evvel ortaya çıkarılması namına ekibimizle beraberce koyu yanında biçimde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fadıloğlu, Dülük Antik Kenti Keber Tepesi’nde incelemede bulundu

23576
Önceki Haber
23578
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.