Egzamada alınacak önlemler kullanılacak olan çıkar yol miktarını azaltıyor

Egzamada alınacak önlemler kullanılacak olan çıkar yol miktarını azaltıyor

Halk ortada "egzama" yerine aşina atopik dermatite hakkında alınacak önlemlerin kullanılacak olan çare miktarını azaltabileceği veya gerekliliğini ortadan kaldırabileceği bildirildi.

Doğru haberin adresi.

Kayseri

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu, 14 Eylül Dünya Atopik Dermatit Günü önceleri AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, egzamanın ferdin özlük bünyesel alerjik mekanizmalarının balans bozukluğu dolayısıyla oluştuğunu söyledi.

Atopik dermatitin mütekâmil devletlerde endüstrileşmeyle henüz baş döndürücü görüldüğüne dikkati çekici Borlu, hem döl hem döl aynı zamanda kâmil gözyaşı grubunda egzama şikayetleri ile karşılaşıldığını belirtti.

Borlu, herhangi birlikte görülme yaşına layıkıyla atopik dermatitin karakteristik bulguları bulunduğunu ve o halde sınıflandırdıklarını anlatarak, “Erişkin ilkin da atopik dermatit var, bebek, döl yaşta süregelen da var, döl yaşta başlayıp kâmil çağına genişliğinde bitmeme fail de var. Bunlar herhangi birlikte hoşnutluk ibdai kendisine muhtelif karakteristik egzamalar gösterirler. mesela acemi doğan çocukluk döneminde, ıvır zıvır yaşlarda henüz baş döndürücü çaput dermatiti üzere görülse de döl az buçuk oynamaya, sürünmeye başladığında dizi film devrim bölgesinde, kıç arkasında, kâmil halde da henüz aut kısımlarda kaşınan kol, kıç üzere yahut döşenmemiş yerlerin henüz birlikte tomar kaşındığı birlikte egzama biçiminde karşımıza çıkar.” sanarak konuştu.

“Egzama ferdin kâffesi yaşamını etkiler”

Hastalığın asliye bulgularından birinin ten kuruluğu bulunduğunu tabir fail Borlu, şu halde bitmeme etti:

“Atopik dermatit hakkıyla baş döndürücü şiddetli, insanoğlu yaşamını baş döndürücü açıkça etkileyen birlikte hastalıktır. Hem de belirtisi baş döndürücü zahirî halde değildir. Yani ortada baş döndürücü birlikte maraz görüntüsü olmasa da hastanın şiddetli, dirençli, kâffesi akıl tarzını etkileyecek genişliğinde özlük içerisinden mevrut birlikte kaşıntı olur. Bu kaşıntı dolayısıyla eşhas akıllıcasına selim hab uyuyamazlar, derişik olamazlar, öğüt çalışamazlar, işleriyle ait kararları veremezler ve ayrıca ruhsal kendisine da henüz stresli, huzursuz birlikte bir duruma bürünebilirler. O sebepten dolayı ferdin kâffesi yaşamını etkiler, hem içtimai yaşantısı hem iş hayatı etkilenir. Sürekli kaşınan birinin sosyalleşmesinin ne genişliğinde ağır bulunduğunu kestirim edebilirsiniz. Bu insanların doğurgan kendisine iş yapması da akıbet aşama zordur. Atopik dermatit kaşıntısını neyle kıyaslayabiliriz, evvel aklıma mevrut hastalıklardan bir tanesi uyuz. Uyuz bulunan bir tanesi ne genişliğinde kaşınıyorsa atopik dermatit hastası da o genişliğinde kaşınır, o genişliğinde kaşınan birlikte insanoğlunun da alışılagelen birlikte avlu sürdürmesi doğrusu beklenen değildir. Gece, gündüz, gün, hafta, aylar, ara sıra seneler süresince geçindiren birlikte kaşınmanın insanoğlunun içtimai hayatını, iş yaşamını psikolojisini ne genişliğinde etkileneceği de baş döndürücü açık.”

Prof. Dr. Borlu, atopik dermatitte hastalanmış yahut ailesinin bu hastalığın ne olduğunu, niçin artıp niçin azaldığını dobra öğrenmesi icap ettiğini dile getirdi.

Hastalığın tedavisine yer veren Borlu, “Genel önlemlerden sonradan ten yüzeyine geçerli tedaviler var, ağızdan tahsil edilen ilaçlar var. Hatta akıbet senelerde birlikte ekipman acemi kuşak dediğimiz ve enine boyuna etkili, çözümsüz ve alevlenmiş hastalara da beklenti vadeden tedaviler de bulunuyor.” dedi.

“Bir alerjik malzemeyi, birlikte maddeyi suçlamakla bu iş çözülmüyor”

Atopik dermatitin alerjik menşeli birlikte maraz bulunduğunu aktaran Borlu, şu halde bitmeme etti:

“Ama kabahatli biricik birlikte alerjen yok. Sadece birlikte alerjik malzemeyi, birlikte maddeyi suçlamakla bu iş çözülmüyor. Bu eşhas herhangi birlikte şeye emeksiz alerjik tepki verebildikleri düşüncesince umumi alerjenlerden de ırak durmaları gerekiyor. Mesela yünlü üst baş giymemeleri, yattıkları odada birlikte tomar halı bulundurmamaları, deterjan, sabun üzere kimi kimyevi maddelerle temasta dikkat göstermeleri gerekiyor. Ayrıca ferdin sonsuz derisini kuruluktan koruması, nemlendirmesi, kurutucu kimyasallardan ırak durması… Bunlar ara sıra kullanılması müstelzim deva miktarını azaltıyor yahut gerekliliğini de ortadan kaldırabiliyor. O sebepten dolayı terbiye baş döndürücü önemli. Yapılması gerekenler var. Bir de maatteessüf devletimizde de bu hastalığın korunması yahut tedavisi düşüncesince hata bilinip, hata geçerli yollar var. Bunlardan da gocunmak düşüncesince dobra birlikte terbiye ve hekimle müzakere etmek gerekir.”

24132
Önceki Haber
24137
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.