dünyanın en soğuk şehri

dünyanın en soğuk şehri

dünyanın en soğuk şehri

Dünyanın en soğuk kenti’ unvanına sahip olan Yakutsk kenti. Yakutsk‘da bu hafta sıcaklık -40 ile -71 arasında değişiyor. Rusya’nın Sibirya bölgesinde yer alan Yakutsk‘da 250 bin kişi yaşıyor. 1632’de Lena Nehri kıyısında kurulan Yakutsk şehri, Rusya Federasyonu’na bağlı özerk Yakutistan Cumhuriyeti’nin de başkenti.

Saha uzak kuzeydeki Henrietta Adasına kadar uzanır ve Arktik okyanusunun Laptev ve Doğu sibirya denizlerine yakındır. Bu denizler kuzey yarım küredeki en soğuk ve buzlu sulardır öyleki yılın 9-10 ayı boyunca buzla kaplı olurlar.Yeni sibirya adaları Saha Cumhuriyeti topraklarının bir parçasıdır.Nunavut da Kanada’nın kuzeybatı topraklarından ayrıldıktan sonra,Saha dünyadaki en büyük alt ulusal varlık(subnationalentity-statoid)olmuştur.

Cumhuriyet, 3.103.200 km²’lik bir alanı kaplar ve bu alan, Rusya topraklarının beşte biridir. Yakutistan dünyadaki en büyük yüzölçümüne sahip olan özerk ülkedir. Başkenti Yakutsk‘tur (Yakutçada Dokuuskay). Özerk cumhuriyettir.

4589
Önceki Haber
4595
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.