Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yeni Anayasa çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yeni Anayasa çağrısı

Doğru haberin adresi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,” Türkiye Yüzyılı gayemizin unsurlarından bir tanesi bulunan toy anayasayı milletimize kazandırana derece çalışmayı, çaba etmeyi, mücadeleyi katiyen bırakmayacağız. Buradan topu topu siyasal partilere, taharri memuru polis maşer kuruluşlarına, yüksekokul mensuplarına sesleniyorum; “Müsademe-i efkârdan barika-i asıl doğar” lafına akla yatkın biçimde en ülkü kanun metnini anmak düşüncesince gelip konuşalım, tartışalım, etüt edelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu kabilinden Ulucanlar Cezaevinde planlı Yeni Anayasa Sempozyumu’nda konuştu.

Türkiye’nin bundan 43 sene evvela Cumhuriyet tarihinin en ışıksız dönemlerinden birisini yaşadığını tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Bir sağdan kuma soldan mantığıyla 50 ferdin ölüm cezası cezası cezası edildiği, velhasıl az elan rastgele hanenin yaşanmış bulunan acılardan nasibini almış bulunduğu o eyyam hafızalarımızdan katiyen silinmedi, silinmeyecek. Şu Ulucanlar Cezaevi’nin, Mamak Cezaevi’nin, Diyarbakır Cezaevi’nin, Sağmalcılar Cezaevi’nin dili olsa da o günleri anlatsa. İdamından sonradan yargılandığı suçla ilgisinin bulunmadığı ortaya çıkan yahut Hüseyin Kurumahmutoğlu kabilinden işkenceyle maktul gençlerimizin vebali darbecilerin yakasını diğeri dünyada da bırakmayacaktır” dedi.

Darbenin üstünden 7-8 sene geçtikten sonradan idamla yargılananlar dahil, tamamına yakınının başıboş kaldığını kail Erdoğan,” Sadece bu sağlam güçlü yargılamasından infazına, topu topu safhalarıyla meydana getirilen işin ne derece süsleyici bulunduğunun işaretidir. Tabii 12 Eylül yönetiminin ülkemizin kabin sapladığı en iri hançer, üstünde halen konuştuğumuz, tartıştığımız 1982 çarpış anayasasıdır. Her ne derece 1987’den itibaren 23 kat değiştirilmiş, ayrıca 2017’de zamanı kuma hile sistemi değişikliğine gidilmiş olsa da elimizdeki mıhlı hala kuma çarpış anayasasıdır” ifadelerini kullandı.

Yapılan değişikliklerin rastgele birinin ehemmiyetli bulunduğunu fakat rastgele değişikliğin anayasanın doldurulma ve deme bütünlüğünü bozduğunun kuma kazı bulunduğunu dile getiren Erdoğan, “ Biz bu amaçla kısaca 10 sene evvela Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında kuma toy kanun meslek vermesi başlattık. Daha eskiden kanun değişikliklerine gereğince en enli siyasal katılımlı bu çalışma, ihtilaf partilerinin tabiri caizse taraf çizmesiyle neticesiz kaldı” dedi.

“Buna karşın ülkemizi yeni, sivil, demokratik, özgürlükçü ve kuşatıcı kuma Anayasaya kavuşturma amacımızdan vazgeçmedik.” Diyen Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine intikal yapılırken anayasayı bütünüyle baştan değirmi teklifini gene muhalefetin uzlaşmaz tavrı hasebiyle yaşama geçirilemediğini belirterek, ”Yine de milletimize verdiğimiz sözün takip edeni olmayı sürdürdük. Milletimizi adalet etmiş bulunduğu anayasaya kavuşturma idealimizden hiçbir korkmadık. Geçtiğimiz sene evvela kanun dair söyleyecek lafı bulunan bilgelik insanlarımızın ve taharri memuru polis maşer kuruluşlarımızın katılmış bulunduğu kuma paradigma çalıştay düzenledik. Ardından da gayrı siyasal partilerle müzakereye esasi olacak ve milletimize sunma edeceğimiz kişi kanun metnimizi hazırladık” sanarak konuştu.

AK Parti ve MHP haricinde sürece yardım sağlayıcı kuma fırka olmadığını tabir fail Erdoğan,” Maalesef bu süreçte Cumhur İttifakı Ortakları, MHP ve AK Parti haricinde toy kuma kanun metni hazırlayan siyasal kurulma çıkmadı. Muhalefet cenahı, sabah akşam lafını etmesi, istismarını yapmasına karşın iş konkre hamle atmaya vardığında doğrudan dümeni başka tarafa kırıp ortadan kayboluyor. Bu kere da aynısını yaptılar. Yeni kuma kanun yerine, yâran alışverişte görsün Kabilinden insicamsız ve boş boş kuma metni ortaya koy, atıp kişi dünyalarına daldılar. Gerçi onlara da adalet kesmek elde değil. Parti zarfında ayrımsız kavga. İttifak ortakları ortada ayrımsız kavga. Yurt içerisine ayrı selam, emlak dışına ayrı selam” açıklamasını yaptı.

“Mücadeleyi katiyen bırakmayacağız”

Sempozyumu toy kanun kararlılığının kuma ifadesi namına gördüğünü kail Erdoğan,” Herkese, kişi zatî hesaplarının ve kavgalarının içerisine bu derece gömülmüşken toy kanun kabilinden saat himmet ve deneyim müstelzim kuma mevzuyla kim? Niye uğraşsın ki? Ama bizim milletimiz dirlik hem sorumluluğumuz, hem lafımız var. Bunun düşüncesince toy kanun meselesi tamamen gündemimizin huzur sıralarında arazi edinmeyi sürdürüyoruz. İletişim Başkanlığımız ile Hukuk Politikaları Kurulumuzun düzenlemiş bulunduğu bu sempozyumu toy kanun kararlılığımızın kuma ifadesi namına görüyorum. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenleri ve katılımcıları kutlama kartı ediyorum. Türkiye Yüzyılı gayemizin unsurlarından bir tanesi bulunan toy anayasayı milletimize kazandırana derece çalışmayı, çaba etmeyi, mücadeleyi katiyen bırakmayacağız. Dünyada Birleşmiş Milletler ‘de anabolizma edilen dünya sayısı derece unutmayın, kanun vardır. Her dünya kişi tarihine, siyasi, içtimai ve kültürel yapısına gereksinimlerine gereğince eş kuma kanun süreci yaşamıştır. Türkiye’nin kanun geçmişi de 200 yılı buluyor. Cumhuriyet Döneminde de ayrışık kanun tecrübelerimiz olmuştur. Ancak 27 Mayıs 1960’tan itibaren anayasalarımız maatteessüf çarpış yönetimleri kabilinden şekillendirilmiş ve Yürürlüğe konmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

Anayasanın çarpış ikliminde gerçekleştirilmiş kuma referandumla onama edilmiş olmasının gerisindeki düğümlü fotoğrafı değiştirmediğini kail Erdoğan,” Halbuki Türkiye kabilinden 2 bin salname mutluluk geleneğine, coğrafyasında bin salname hakimiyete, huzur asrına vasıl cumhuriyet tecrübesine, 73 salname demokratlık birikimine erbap kuma dünya baş döndürücü elan elleme kuma anayasayı olağandan adalet ediyor. Elbette anayasalar değişmez, metinler değildir .Bunları elleme biliniz. Mesela Amerikan Anayasası 236 yılda 27 kat değişmiş bulunmasına karşın ülkenin gereksinimlerini hala taşlayabilmektedir. İngiltere kabilinden Anayasa devleti özelliği taşıyıp da yazılmış anayasası sıfır devletlerde mevcuttur. Bir de kağıt üstünde baş döndürücü elleme metinlere erbap anayasaları olup da demokrasiden ve ahbaplık devletinden baş döndürücü ırak uygulamaların egemenlik sürdüğü devletlerde uydurma konusudur. Bizim uygarlık tarihimiz kanun tecrübesi itibarıyla baş döndürücü gücün baş döndürücü zenginmiş. Mesela dünyanın en emektar yazılmış anayasalarından bir tanesi hicretin doğrudan arkası sıra meydana getirilen 47 maddelik Medine Sözleşmesi sanarak anılan metindir” dedi.

Yeni kuma anayasayı ihtiyacımız bulunduğu kuma gerçektir

Milattan öncesine derece uzanan ve bugünkü kanun terimine yanıt gelebilecek Hamurabi Kanunları kabilinden metinlerin de coğrafyamızın mirası zarfında bulunduğunu aktaran Erdoğan,” Modern anayasalar düşüncesince ise İngiltere’deki Magna Carta’dan başlayıp Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi ile Amerikan Bağımsızlık Bildirisine elde eden kuma paradigma referansa ayraç edilir. Ülkemizdeki kanun girişimleri 1808 günlü Sened-i İttifakla başlatılır ve 1876 günlü Kanuni Esasıyla kazı açıdan gövde bulur. Milli mücadelenin yasal zeminini gerçekleştiren anayasa, 1921 yılında; doğrusu savaşın en alevlenmiş günlerinin hazırlanıp yürürlüğe girmiştir. Tek başına güçlü milletimizin ve ülkeyi yönetenlerin türel meşruluk mevzusundaki hassasiyetini bu kanun göstermeye yeterlidir. Ardından mevrut 1924, 1960 ve 1982 anayasalarının rastgele birinin kişi dönemlerine bağlı ayrımsız hikayeleri vardır. Bugün bizlere sakıt fariza Cumhuriyetimizin yüzüncü senesinde ülkemizin erbap bulunduğu bu derinlikli birikimin üstünde kişi hikayemizi yazıp doğacak nesillere en iri mirası bırakmaktır” sanarak konuştu.

“Bizi çarpış anayasası gölgesinden kurtaracak olması güçlü toy kanun çalışmalarını altın kılmaya yegâne başına kafidir”

Dünyanın teknolojiden iklime, rastgele alanla beraberce siyasal ve içtimai yapıların da kırkyıllık değişimine tanık bulunduğu kuma devri yaşadığına nazarıitibar çekici Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Böyle kuma devirde Türkiye Yüzyılı iddiamızı yaşama geçirebilmek düşüncesince yalnızca altyapımızı güçlendirmek, vizyonumuzu bollatmak yetmiyor. Tüm bunlara akla yatkın huzur birikimleri geleceğin birikimleriyle bütünleştiren toy kuma anayasayı ihtiyacımız bulunduğu kuma gerçektir. Bizi çarpış anayasası gölgesinden kurtaracak olması güçlü toy kanun çalışmalarını altın kılmaya yegâne başına kafidir. Hiç elbette toy kanun metni, büyülü kuma topluluk kabilinden ülkenin siyasi, sosyal, hesaplı yapısını çabucak değiştirip Türkiye’yi kuma masal diyarı durumuna getirmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Milletin kuma değerlerini, ülkenin kuma geleceğini devletin bekasını, insanların çırılçıplak mevrut adalet ve özgürlüklerini, siyasal aktörlerin uzlaşmasını, topu topu bunları şüpheye arazi bırakmayan kuma meşruluk zemininde muhasır toy anayasanın Türkiye’ye baş döndürücü obje katacağının açıkça bulunduğunu kaydeden Erdoğan, “Bazı kavramların anayasada bolca zikredilmesi, onların ülkenin ve topluluğun hayatında ayrımsız karşılığı yahut ayrımsız karşılığa erbap oldukları anlamına gelmez. Nitekim bel kemiği adalet ve özgürlükler hesaplı ve içtimai haklar kabilinden mevzulara minimum atıflar bu mevzuda en sonrasında onama edilen devletlerin anayasalarında arazi alıyor. Bu başlıklara en baş döndürücü atıfların ise düğümlü coğrafyalarda yapıldığı görülüyor. mühim bulunan anayasaları çağdaş dünyanın dobra kavramlarıyla donamak değil, bu metinlerin ruhuna akla yatkın yönetimler ve icraat ortaya koymaktır” açıklamasını yaptı.

“Bize sakıt kapıları çalmak”

Yeni Anayasa düşüncesince çağrıda mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Anayasa metinlerinin endamsız yahut derinliğine olmasını da bu çerçevede kıymetlendirmek gerekir. Her sistem, onu işletecek insanların anlayışına ve tarzına gereğince konkre uygulamalara dönüşür. Bize sakıt sistemi muhtemel bulunan en sağlam, en gerçekçi, en sürdürülebilir biçimde kurmaktır. Türkiye’nin demokratlık ve ahbaplık pratiği bizlere şurası söylüyor; ‘kısa metinler bürokratik oligarşinin istismarına uğrayabilir. Uzun metinler de siyasal ve içtimai dönüşümün önünü tıkayabilir. Dolayısıyla bizlere geçişsiz bulunan lafzı, ruhu ve hacmiyle milletimizin dünyaya ve yaşama bakışına, ülkemizin hedeflerine ve birikime akla yatkın kuma kanun metnidir. Dünya ve dünya şartlarına gereğince metni ne derece değişirse değişsin ahacık bu anlayışın her daim bitmeme etmesini sağlayıcı kuma anayasayı ülkemize vermek istiyoruz. Biz parlamentodaki etraflı gruplarla bunları konuşacağız, görüşeceğiz; onlar da bu işe müspet bakarlarsa Abdullah Bey( AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler) yolumuza bitmeme edeceğiz. Olursa olur, eğer olmazsa olmaz. Bize sakıt kapıları çalmak. Cumhur İttifakı namına tığ bunu alırız. Buradan topu topu siyasal partilere, taharri memuru polis maşer kuruluşlarına, yüksekokul mensuplarına sesleniyorum; “Müsademe-i efkârdan barika-i asıl doğar” lafına akla yatkın biçimde en ülkü kanun metnini anmak düşüncesince gelip konuşalım, tartışalım, etüt edelim. Ama bu süreçte kaçmayalım. Hiç kimsenin hakeza kuma kanun arayışında ve çalışmasından huzursuz bulunmasına lüzum yoktur. Geçirdiği onca değişiklikle adeta yamalı bohçaya dönen kuma kanun yaşamaya sürdürmek yöntem zarfında dünya zarfında bundan sonradan taşınması ağır kuma yüke dönüşmüştür. Mevcut anayasamız çağdaş medeniyetler yolculuğunda ülkemizin önünü ayırmak hesabına sabah akşam paça dun çekmektedir. Vesayetten darbeye birçok yükü omuzlarından atan Türkiye’nin 12 Eylül anayasası dair da bunu meydana getirecek dirayete erbap olduğuna içten inanıyoruz. Darbe direktifi namına değil kazı kuma maşer sözleşmesi namına müstahzar toy anayasayı ülkemize kazandırana derece mücadelemizi sürdüreceğiz. Her işimiz kabilinden toy kanun çalışmalarında da düsturumuz ‘insanı yaşat ki, mutluluk yaşasın’ ilkesi insanı önceleyen milletin çeşitliliğini ve zenginliğini yansıtan, topluluğun arkasında küsurat değil, topluma devimselcilik katan kuma kanun hedefliyoruz” dedi.

23982
Önceki Haber
23988
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.