Cumhurbaşkanı Erdoğan: 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız

Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’nda mütekellim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amacımız insanlarımızı ve şehirlerimizi gözdağı fail yer sarsıntısı gerçeğine hakkında elimizdeki en ehemmiyetli anahtar bulunan kentsel dönüşümü en sağlıklı, aceleci ve adaletli birlikte halde yürütecek türel ast yapıyı kurmaktır. Rantın değil, insanoğlunun ön planda bulunduğu kentçilik anlayışından en ıvır zıvır ödün vermeden yer sarsıntısı bölgelerinden başlayarak 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız. dedi.

Doğru haberin adresi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çeşidinden Şişli’de ortak otelde planlı ‘Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’ başladı. Yeni hazırlanacak hareket yasasının madun yapısının oluşturulacağı ve 3 gündüz sürecek şuranın açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Burada mütekellim Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Komisyonlarda yapılacak tartışmaların ve ortaya çıkma raporların kentsel dönüşüm çalışmalarımıza kudret tutacağına inanıyorum. Şura süresince yürütülecek müzakerelerden hazırlıklarına başladığımız hareket yasası düşüncesince de en serbest halde yararlanma edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılında, facia bölgesi düşüncesince 1 trilyon vahdet eşme tahsis edeceklerini de belirtti.

“AMACIMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ EN SAĞLIKLI, HIZLI VE ADİL BİR ŞEKİLDE YÜRÜTECEK HUKUKİ ALT YAPIYI KURMAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amacımız insanlarımızı ve şehirlerimizi zılgıt fail hareket gerçeğine erinç elimizdeki en ehemmiyetli taşıt bulunan kentsel dönüşümü en sağlıklı, çabuk ve adaletli ortak halde yürütecek türel madun yapıyı kurmaktır. Sizler de tanık oluyorsunuz. Bir bölümü doğrusu aramızda bulunan bilgelik insanlarımız yakın tehlikeye erinç kamuoyunu gelişigüzel gündüz ihtar ediyor. Yürütme yerine biz, gelişigüzel ikaza kulak veriyoruz. Çıkacak kanunla yasama, şu demek oluyor ki meclisimiz de dair düşeni yapmış olacak. Yargının da bu sürece emekleri zorlaştırıcı değil, kolaylaştırıcı ortak iyilikle karışma olacağına inanıyorum. Kentsel dönüşüm planlı yerlerde canlı yurttaşlarımızdan beklentimiz, devletin kâffesi unsurlarıyla ehil çıkmış bulunduğu bu çalışmalara dayanaklık etmek vermesidir. Küçük hesaplarla yahut meal getirmeyecek taleplerle geciktirilen gelişigüzel kentsel dönüşüm projesinin hareket gerçeğiyle yüzleştiğimizde enkaza dönen binalar, kaybettiğimiz canlar, kararan gelecekler, yıkılan umutlar yerine karşımıza çıkacağını unutmamalıyız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız

“81 VİLAYETİN TAMAMINI DEPREM BÖLGESİ OLARAK KABUL EDEREK ÇALIŞMALARI YÜRÜTMEMİZ GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilim insanlarımızın sonuç devirde kalın pıtrak dile getirmiş bulunduğu ortak hakikatı şimdi burada hatırlatmakta kâr görüyorum. Ülkemizin, hareket haritasında belli kırık çizgileri var. Uzun seneler süresince depremle alakalı icraat bu haritalara uyarınca yürütüldü fakat sonuç devirde bu haritalara uyarınca çarpışma yaşanmaması müstelzim sağlam aşırı yerde hareket meydana geldi. Dolayısıyla bundan böyle ülkemizin 81 vilayetinin tamamını hareket bölgesi yerine benimseme ederek emekleri yürütmemiz gerekiyor. Ülkemiz tarihinin en şişman afeti bulunan 6 Şubat depremlerinde gördük ki şehirlerimizdeki yapıların ehemmiyetli bölümü hararetli ortak depreme dayanacak vaziyette değildir. Bilhassa 1999 depremi önceleri mevzuata uyarınca meydana getirilen binaların hali hakkıyla vahimdir. Nitekim 6 Şubat depremlerinde yıkılan yapıların yüzdelik 90’dan dahası 1999 önceleri düz yazı edilenlerdir.” dedi.

“2024 YILINDA, AFET BÖLGESİ İÇİN 1 TRİLYON LİRALIK KAYNAK TAHSİS EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Can kaybımızın 50 binin üstünde bulunduğu 6 Şubat depremlerinin bilançosunu ezcümle anımsamak üstelik bizlere erinç karşıya olduğumuz facianın boyutlarını göstermeye yeterlidir. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 680 bini konut, 170 bini ticari düzlük iktisap etmek az daha 850 bin özgür departman kullanılamaz bir vaziyete gelmiştir. Depremden etkilenen kişi sayısı 14 milyonu, taşımalık illerde canlı depremzede sayısı 1,9 milyonu bulmuştur. Rakamlar, Avrupa’daki bazısı devletlerin mecmu ikametgâh ve ticari düzlük büyüklüğünden fazladır. Bir başka deyişle, kılıç 6 Şubat depremlerinin arkası sıra adeta mutedil büyüklükte ortak ülkeyi dünkü gene düz yazı etmekle erinç karşıya kaldık. Şu anne genişliğinde facia dalında 200 bin konutun inşasına bilfiil başladık. 210 bin ikametgâh düşüncesince de durumunda dönüşüm başvurusu aldık. Yerinde dönüşüm projeleri ruhsattan oturuma genişliğinde kâffesi aşamalarıyla bakanlığımızın disiplin denetimi altında yürütülecek. Hazırlıkları tamamlanan sakınma bölgelerde dünkü temeller atmayı sürdürüyoruz. Önümüzdeki aylarda, yapımı tamamlanan konutları doğruluk sahiplerine konfirmasyon ederek, şehirlerimizin gene yapımı önünde dünkü ortak safhaya geçeceğiz. Amacımız temeli atılmış gelişigüzel konutu ortak sene süresince doğruluk malikine konfirmasyon etmektir. Konut inşaatları bitene genişliğinde depremzedelerimizin kâffesi gereksinimlerini karşılayacak mekanizmaları da oluşturduk. Bugün sebebi ile bölgede ortalama 186 bin konteynerden oluşan 345 taşımalık kent kurduk. Artık dernek yok, çadırları ağız ağıza kaldırdık ve konteynere dönüştük. Rekor sıcakların yaşandığı ortak sene geçirdiğimiz düşüncesince konteynerlerimizin 160 bine yakınına iklimleme cihazı da taktık. Faaliyette bulunan taşımalık kentlerimizde 580 bin vatandaşımız barınıyor. Yaptığımız icar yardımından ortalama 327 bin hanedeki 1 milyon 310 bin vatandaşımız yararlandı. Bugüne genişliğinde 6 bilyon 276 milyon vahdet icar katkısı ödemesi gerçekleştirdik. Destek, taşınma, vefat, enkaz, yadımlama ve gayrı başlıklar altında depremzedelerimize 82 bilyon vahdet finansal yardımda bulunduk. Bu yardımların ortalama yarısını bağışlardan gayrı yarısını bütçeden karşıladık. Konteyner kentlerdeki yurttaşlarımızdan toplumsal iane hakkı olanlar ile emeklilere market alışverişlerinde kullanılmak az daha içerisine gelişigüzel ay 3 bin vahdet yüklenen Esen Kart dağıtımına başladık. Bugüne genişliğinde 53 bin 500 vatandaşımıza ulaştırdığımız Esen Kartın dağıtımı halen sürüyor. Temmuz ayındaki ek bütçe ile hareket alanına 762 bilyon lirayı ayırdık. 2024 yılında, facia bölgesi düşüncesince 1 trilyon vahdet eşme tahsis edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız

“KONUT VE KİRA FİYATLARINDAKİ ARTIŞLARIN ÖNÜNÜ DE KESECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçen hafta kamuoyumuzla paylaştığımız mutedil vadeli programda da önceliği hareket bölgesinin yaralarının sarılmasına verdik. Burada sayamadığımız sağlam aşırı çeşit destekle dünkü yuvalarına kavuşana genişliğinde yurttaşlarımızın beraberinde olmaya bitmeme edeceğiz. Böylesine serbest istidatlı ortak afette dünyanın başka tek durumunda bu etap hızlı, şümullü ve devamlı destek, yardım, düz yazı faaliyeti yürütülmediğine inanıyorum. Allah devletimize gündüz dikilmesi vermesin. Milletimizin birliğini ve beraberliğini daima kılsın. Biz hareket dalında elden ikametgâh yapmıyoruz. Ticari alanlarıyla, meydanlarıyla, firez ve zanaat yapılarıyla, spor tesisleriyle, parkları ve bahçeleriyle medeniyetimizin kent anlayışını çağcıl çizgilerle yoğuran geleceğin şehirlerini de düz yazı ediyoruz. Rantın değil, insanoğlunun ön planda bulunduğu kentçilik anlayışından en önemsiz ödün vermeden hareket bölgelerinden başlayarak 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız.  Son devirde sıkça yakınma aldığımız ikametgâh ve icar fiyatlarındaki akılla, mantıkla, ahlakla, açıklama edilemeyecek artışların önünü de sonunda keseceğimize inanıyorum. Sadece felaketler değil, unutmayın, olanaklar da ortak imtihandır. Biz milletimiz ve türkiye düşüncesince en iyisini yapmanın peşindeyiz. Küçük menfaatler düşüncesince ellerindeki imkanı, milletin ve ülkenin huzurunu kaçıracak halde kullananlara erinç müstelzim yönetsel ve türel yaptırımları uyguluyoruz. Bu cins yollara girişme edenler esas cezayı ise mahşeri vicdanda yargılanarak alacaklardır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız

“TÜRKİYE YÜZYILINI AFETLERLE MÜCADELEDE KONUSUNDA DA HEDEFLERİMİZE ULAŞTIRACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletçe bu ahlaka ehil çıktığımız müddetçe tek felaket, tek kriz, tek atılım bizi yıkamaz, deviremez, geriletemez. Bu ahlakı kaybettiğimizde ise doğrusu içi çürümüş, boşalmış, kökleri kurumuş ortak dikme aşama kendiliğinden yıkılıp gitmeye mahkumuz demektir. 6 Şubat depreminde gördük ki milletimiz değerlerine hala disiplin sıkıya bağlıdır. Bu safiha geleceğimize ümitle bakmamız düşüncesince bizlere yeterlidir. Eksikleri, aksaklıkları yanlışları düzelterek yolumuza bitmeme edecek, Türkiye yüzyılını gelişigüzel bölgede bulunduğu aşama afetlerle savaşım dair da hedeflerimize ulaştıracağız. Elbette, bunları yaparken dostlarımızı, kardeşlerimizi ve gerekseme sahiplerini boşlama etmeyeceğiz. Türkiye’nin elden 780 bin kilometre kareden ibaret olmadığını, yaşanmış bulunan gelişigüzel hadisede gine gene görüyoruz. 6 Şubat depremlerinde dünyanın 100’ü fazla ülkesinden yardımlar geldi. Arama istirdat ekipleri afetzedelerimiz düşüncesince seferber oldu. Biz de tek yanıt beklemeden deprem, âşık ya da sel felaketiyle savaşım fail kardeşlerimizin imdadına koşuyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 81 ilimizin tamamının çehresini kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız

“LİBYA’YA 3 UÇAK VE 3 GEMİ GÖREVLENDİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Köklü zamanı bağlarımızın bulunduğu Libya, geçtiğimiz günlerde aşırı şişman ortak felaketle sarsıldı. Gerek Libya makamlarının açıklamaları, gerekse bizim sahadan aldığımız bilgiler şu an 12 bin bulunan ölüm sayısının şimdi da artacağını gösteriyor. Haberi alır almaz AFAD’a, Kızılay’a, Silahlı Kuvvetlerimize ve gayrı alakalı birimlerimize müstelzim emirleri verdik. Uçaklarımız, gemilerimiz, şu anda Libya’daki bu karabulut düşüncesince kâffesi imkanlarımızla oradayız. Libya’ya insanca iane kapsamında şu an sebebi ile 3 tayyare ve 3 sefine görevlendirdik. Deniz Kuvvetlerimize ilişik Sancaktar ve Bayraktar gemilerimiz dün tün ezanı sebebi ile Libya’ya intikale başladı. Bu gemilerimiz aralarında 10 ambulans, 30 istirdat ve karışma aracı, 12 TIR’ın da bulunduğu mecmu 122 ara bulucu Libya’ya ulaştırıyor. Gemilerimizde başkaca 360 personel, 3 badiye hastanesiyle ayrışık iaşe, korunma ve sıhhi malzemeler gönderiyoruz. Bu güç günleri çelimsiz müddette atlatmaları düşüncesince Libyalı kardeşlerimize yardımlarımız gece gündüz bitmeme edecek. Bir kat şimdi Libya halkına önceki olsun dileklerimi iletiyor, yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara çabuk şifalar diliyorum. Türkiye’nin iane eli yerine sahada fedakarca etkin görevlilerimize ve çırçıplak maşer kuruluşlarımızın mensuplarına teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.

24546
Önceki Haber
24549
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.