Covid-19’un nedeni Güneydoğu Asya’daki yarasalarda bulunan SARS-COV2 virüsü olabilir mi?

Covid-19’un nedeni Güneydoğu Asya’daki yarasalarda bulunan SARS-COV2 virüsü olabilir mi?

Covid-19’un nedeni Güneydoğu Asya’daki yarasalarda bulunan SARS-COV2 virüsü olabilir mi?

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Tayland’daki bir vahşi yaşam rezervindeki yarasalarda Covid-19’a neden olanla benzer bir koronavirüs saptandı. Duke-NUS Tıp Fakültesi’nden Profesör Wang Linfa liderliğindeki bir araştırma ekibi, Güneydoğu Asya’da yarasalara ve pangolinlere odaklanarak gözetim araştırmaları gerçekleştirdi. Söz konusu araştırmada, bu hayvanların Covid-19’a yol açan SARS-CoV-2 ile ilgili virüsler taşıdığı tespit edildi.

Prof. Wang Linfa ve ekibi Tayland’ın doğusunda bir vahşi yaşam sığınağındaki yapay bir mağaradaki, at nalı yarasalarında RacCS203 adlı bir koronavirüsün genomlarının SARS-CoV-2’ye yüzde 91,5 benzer olduğunu ve ayrıca daha önce bulunan RmYN02 ile yakından ilişkili olduğunu buldu. Daha önce BBC’de yayınlanan bir araştırmada da Güneybatı Çin’in Yunnan Eyaleti’nde de aynı kolonideki yarasalarda ve Tayland’ın güneyindeki bir yaban hayatı kontrol noktasında bir pangolinde SARS-CoV-2 nötralize edici antikorlar tespit edildiği vurgulanmıştı. Araştırmacılar, “Bu sonuçları SARS-CoV-2 ile ilgili koronavirüslerin Güneydoğu Asya’nın farklı bölgelerinde dolaştığını gösteriyor” yorumunda bulunuyor.

Çalışma, yeni koronavirüsün kökenini ve ara ev sahibini tam olarak belirleyemedi ancak araştırmacılar, ilgili koronavirüslerin bulunduğu coğrafi dağılımı genişletmeye yardımcı olduğunu söyledi. Prof. Wang Linfa, “Güneydoğu Asya’nın hem ilgili yarasa türlerinin çeşitliliği hem de popülasyon zenginliği nedeniyle, bu tür virüsler için bir sıcak nokta olma olasılığı daha yüksek olabilir” yorumunu yaptı. Wang Linfa, söz konusu virüsün kaynağının acilen bulunması için daha çok araştırma ve gözetim çağrısında bulundu.

4187
Önceki Haber
4193
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.