CHP Tarsus İlçe Başkanı Av Ozan Varal

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av Ozan Varal

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av Ozan Varal

“Cumhur İttifakı demek; sürekli yoksulluk, derin bir fakirleşme, zulümle eşdeğer bir gelir dağılımı adaletsizliği, intihara sürükleyen bir işsizlik, yürek yakan bir pahalılık demektir”

“İNSANIMIZ ADIM ADIM AÇLIĞA SÜRÜKLENİYOR!”

“AKP İktidarının halkımıza ettiği zulme ortak olan, bugüne kadar AKP İktidarının Tarsus‘a hizmet etmemesine tek kelime eleştiri getirmeyen, Tarsus‘un haklarını AKP iktidarına karşı savunmayan Cumhur İttifakı‘nın küçük ortağının İlçe Başkanı‘nın; “Halkı ön planda tutan çalışmalarıyla daha önce partimize oy vermeyen kesimlerin de takdirini kazanan Cumhuriyet Halk Patili Tarsus Belediyesi’nin çalışmalarına iftira atarak , kendi tabanlarına “bak ben eleştiriyorum” mesajı vermesinin kendilerine bir fayda sağlayamayacağını yapılacak ilk seçimde net şekilde görecekleri açıktır.”

*

*

*

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, iktidarın ranta, betona, ithalata dayalı hatalı politikaları nedeniyle ülke insanının adım adım açlığa sürüklendiğini söyledi. Anadolu coğrafyasının binlerce yıldır insanlığa kucak açtığını ve bu kadim toprakların en önemli özelliğinin ise tarım yapılabilir alanlarının çok olması olduğunu hatırlatan Başkan Ozan Varal, “Maalesef ki bu toprakların en önemli özelliği olan tarımın yapılabilirliği, iktidarın işbilmez politikaları nedeniyle günden güne azalmaktadır.

Neden mi? Düne kadar atadan, dededen kalma toprağını işleyerek evine aş, çocuklarının geleceğine umut olmaya çalışan üreticilerimiz; astronomik rakamlara ulaşan gübre, ilaç, mazot, tohum ve tüm girdi maliyetlerinin artmasından dolayı ekim yapamamakta, boş kalan, elinden alınan tarlalarına gözyaşları içerisinde bakmaktadır” diye konuştu. Son 3 aylık dilimde gübreye %135 zam yapılan bir dönemde, traktörüne mazot dahi koyamayan üreticilerin feryatlarına kulak tıkayan iktidar mensuplarının ve onların destekçilerinin, sığ siyasi düşüncelerle, gündemi değiştirme adına çabalamalarının halk nazarında artık bir önem arz etmediğini vurgulayan CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Gübre üretiminde sıkıntı yaşanırken, üre fiyatları 8.2 TL, amonyum sülfat yani şeker fiyatları 4.5 TL’ye yaklaşmış durumda. Taban gübresinin tonu da 6 TL’ye dayanmış vaziyette. Bu durumda çiftçi ne yapabilir? Binbir emekle üretilen limonun sezon açılış fiyatı geçen yıl 3,00 TL. iken bu yıl sezon başında dalında 1.7 TL ye inmiş iken, şu an 70 kuruşa müşteri bulamıyor! Üretici Narenciye‘yi toplayamamaktadır. Mallar dalında kalmıştır. Ürünlerin toplanması durumunda ederinin işçilik maliyetini dahi karşılamayacağı açıktır. İktidarın üreticinin sesini duyması zamanı gelmiştir. İktidar artık çiftçiyi rahatlatacak açıklama ve çözümleri ortaya koymalıdır. Tüm bu gerçekler net şekilde ortada dururken, iktidar mensupları ve destekçileri, bunları görmezden gelip, sığ söylemlerle günü geçiştirmeye çalışıyor. Kısacası, gelinen noktada Cumhur İttifakı, adında bulunan “cumhur” kelimesinin çok ötesinde, küçük bir azınlığın mutluluğunun ittifakı olmuştur” dedi.

MANTAŞ KÖYÜNDE ÜRETİCİLERLE BULUŞTU!

Üreticilerle sık sık bir araya geldiğini vurgulayan Başkan Varal, “Üreticilerimizle sık sık bir araya geliyoruz. Mantaş köyünde gerçekleştirdiğimiz ziyarette limon üreticisi İskender Başbüyük’ün, ‘Yıllardır yürütülen yanlış politikalardan dolayı mağdur durumdayız. Pazar yaratamıyoruz, olan pazarı da birileri kendi tekeli haline getiriyor. Hal’e götürdüğümüz limon 50 kuruş, pazarda ise 2.5-3 lira! İstanbul’da 7-8 lira! Bunun tek nedeni denetimin olmaması, küçük üreticinin değil kartellerin korunmasıdır. Ürünlerimiz dalında kaldı. Ciddi anlamda mağduruz. Sadece limonda değil, portakal ve mandalinada da aynı durum geçerli. Tarım Kredi Kooperatifleri ortakları olarak gerekli olan ürünü bulamıyoruz. Kooperatife gittiğimiz zaman mal yok, diyorlar. Hükümet buna çare bulacak. Her anlamda sıkıntı içerisindeyiz’ sözleri çiftçimizin içinde bulunduğu durumun net bir fotoğrafıdır” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ ÇIKMAZA GİRDİ”

Dünyanın en bereketli toprakları arasında gösterilen Çukurova’da dahi çiftçilerin çıkmaza girdiklerini belirten CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Çiftçimiz çıkmaza girmiştir, ne yapacağını bilememektedir. Çiftçilerin yaşadıklarına kulak tıkayanlar ise 19 yıldır olduğu gibi ithalat önceliğini kullanacaklardır. Böylece çiftçi ekmeyecek, tarladan daha da uzaklaşacaktır. Dolar’ın hızla yükselişi de engellenemeyince halk daha da fakirleşecektir. Bu durum, önümüzdeki günlerde örneğin 1 tek ekmeğin 5 TL’den, 1 litre yağın 50 TL’den, 1 kilo patatesin 15-20 TL’den satılmasına neden olacaktır. Kısacası halkımız kıtlığa, açlığa sürüklenmektedir! Bu çok acı” diye konuştu. Başkan Varal, “1 Dolar’ın, 10 TL sınırına dayandığı bir dönemde, halka hesap vermesi gerekenlerin, özellikle pandemi döneminde uygulamaya koydukları sosyal projeler, tüm toplumu kucaklayıcı çalışmalar ile rantı değil halkı ön planda tutan çalışmalarıyla takdir toplayan Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin çalışmalarına laf atarak, kendi tabanlarına “bak ben eleştiriyorum” mesajı verdiklerine şahit oluyoruz… Bundan siyasi bir fayda sağlayamayacaklarını yapılacak ilk seçimde net şekilde göreceklerdir. Bugün başta Mersin olmak üzere Cumhuriyet Halk Partili pek çok belediye sayesinde Türk insanı ‘Tarımsal Kalkınma, Tarımsal Destek Kooperatifi, üreticinin desteklenmesi’ gibi kavramlardan haberdar oldu. Özellikle pandemi döneminde Cumhuriyet Halk Partili pekçok belediye de olduğu gibi Mersin Büyükşehir ve Tarsus Belediyesi de üreticilerin hep yanında oldu” dedi. Varal, “Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor.” Bu nedenle Hiç vakit geçirmeden, hemen erken seçim istiyoruz!” dedi.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

TARSUS İLÇE BAŞKANI

AV. OZAN VARAL

10462
Önceki Haber
10470
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.