CHP eski PM Üyesi Öymen, CHP Genel Başkanlığına aday bulunduğunu duyurdu

CHP eski PM Üyesi Öymen, CHP Genel Başkanlığına aday bulunduğunu duyurdu

Doğru haberin adresi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Parti Meclis Üyesi Örsan Eymen, Cumhuriyet Halk Partisi’nde yapılacak bulunan normal kurulda CHP Genel Başkanlığına aday bulunduğunu duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi eski Parti Meclis Üyesi Örsan Öymen, CHP Genel Başkanlığına aday bulunduğunu CHP Genel Merkez binasında gerçekleştirdiği matbuat toplantısında açıkladı.

“Ne eyvah ki bulunan dümen oy oranında artma sağlayamamıştır”

Öymen, bulunan yönetimin 13 yılda 12 seçme kaybettiğini anlatım ederek, “5 saylav seçimi, 3 cumhurbaşkanlığı seçimi, 2 halk oylaması ve 2 şehremaneti seçimi. Belediye seçimlerinden birisinde İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya neredeyse şehirlerin kazanılması bağıntılı ortak başarıdır yalnız Türkiye çapında yitik ortak seçimdir. İkinci tespit, CHP’nin oyu yüzdelik 22 ile 26 bandı ortada takılmıştır. Partimiz etraflıca senelerdir oylarını artıramamaktadır. Üçüncü belirleme yüzdelik 48 tahsil edilen oy tabii önemli, önemsiz değil ancak elan geçmiş cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aykırılık partilerinin gösterdikleri cumhur reisi adaylarının almış olduğu hep oy ile aynı. Daha öncede aykırılık partilerinin gösterdikleri adaylar vardı, onların oylarını topladığın devir o da yüzdelik 48 ediyor. Tek adaylı girmiş olması ehemmiyetli ortak evolüsyon yalnız ne eyvah ki bulunan dümen oy oranında artma sağlayamamıştır” sanarak konuştu.

“Demokratik ortak ülkede ortak umumi başkan, ortak yahut dü seçme kaybetmiş olduğu devir istifa ayar yahut baştan aday olamayacağını açıklar”

CHP’de ortak dümen değişikliğinin olmaması yerinde 31 Mart Yerel Seçimlerinde de kalburüstü ortak akıbet alınamayacağını tez fail Öymen, “Bütün araştırmalar, halktan mevrut tepkiler ve kaymakamlık kongrelerindeki iklim bunu göstermektedir. Ne eyvah ki CHP tabanında da aşırı ağır ortak aksülamel oluşuk durumda. Normalde demokratik ortak ülkede ortak umumi başkan, ortak yahut dü seçme kaybetmiş olduğu devir istifa ayar yahut baştan aday olamayacağını açıklar. Bu demokratik devletlerde ortak teamüldür, demokrasinin gereğidir. Ne eyvah ki partimizde hakeza ortak evolüsyon yaşamadık” değerlendirmesinde bulundu.

“Kazanacak adayın belirleme edilmesi konusu ağır ilmî ortak şekilde araştırılsaydı, aday tespiti dair da elan akla yatkın ortak değişmeyen alınabilirdi”

Parti meclisinde detaylı ortak ağız dalaşı yürütülmeden tahsil edilen kararların şişman hatalara kez açtığını vurgulayan Öymen, “Oyu yüzdelik 2-3’ü bulmayan siyasal partiler, CHP listelerinden 39 saylav elde etmiştir. Bu gerçekte halkın egemenliği ilkesine temsiliyet ilkesine karşıt ortak durum. Bu bire ortak sürede temsiliyetin gasp edilmesi anlamına geliyor. Bu örgütlerimizle detaylı ortak şekilde tartışsaydı bu şişman yapılmazdı ve örgütün seçime hazırlanması düşüncesince elan şişman güdeleme sağlanabilirdi. Kazanacak adayın belirleme edilmesi konusu ağır ilmî ortak şekilde araştırılsaydı, aday tespiti dair da elan akla yatkın ortak değişmeyen alınabilirdi. Bunlar hastalık hakeza olmadı zira tartışılmıyor” açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisinin kimliğini yitirdiğini, kaybettiğini ve ilkelerinden uzaklaştığını kail Öymen, CHP’nin ortak üyesi kongre çeşidinden belirlenen asliye ilkelerine Genel Başkan da karışma kazanmak neredeyse her insanın uymakla görevli bulunduğunu belirtti.

Öte taraftan Öymen, CHP’de ideolojik birlik sağlanamadığını ve bu durumun halkta itimat problemine kez açtığını kaydetti.

“Üçüncü yolu ayırmak düşüncesince 38. Olağan kurultay’da CHP Genel Başkan Aday Adayı olmaya değişmeyen verdim”

Öymen, CHP’nin statükocular ve ‘sahte’ değişimciler ortada sıkışıp kaldığını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Bir çorak fasit daire uydurma konusudur. CHP sokak sokağın içerisindedir. O sebeple bizim üçüncü kez açmamız gerekiyor. Bu kez Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur. Bu yol, Atatürk’ün ışıma devrimlerinin, altı okun yoludur. Bu yol, demokratik solculuğun yoludur. Bu yolu ayırmak düşüncesince 38. Olağan kurultay’da CHP Genel Başkan Aday Adayı olmaya değişmeyen verdim.”

24530
Önceki Haber
24532
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.