BÜYÜKŞEHİR SAHA PERSONELİ DİLEK CANSIZ ATIKLARI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR

BÜYÜKŞEHİR SAHA PERSONELİ DİLEK CANSIZ ATIKLARI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR

BÜYÜKŞEHİR SAHA PERSONELİ DİLEK CANSIZ ATIKLARI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin saha temizlik personeli Dilek Cansız, mesai arkadaşları ve kendisinin temizlik sırasında bulduğu atıkları sanat eserine dönüştürüyor. Bozuk para, evsel atık ve diğer pek çok farklı atığı değerlendirerek birbirinden güzel eserler ortaya çıkaran Cansız, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yaptığı tablolardan bir tanesini Başkan Seçer’e hediye etti.

Cansız’ın eski mutfak dolabı kapağı üzerine bozuk paralar ve iple kadın figürünü bir ağaç gövdesi şeklinde ortaya çıkardığı tabloyu beğenen Başkan Seçer, “Çok şık bir hediye. Emeğine sağlık” dedi. Dilek Cansız,

“Tablodaki bozuk paralar biz kadınları, bu anahtar da Başkanımızın bize sağladığı iş imkanını anlatıyor”

dedi. 3 çocuk annesi 41 yaşındaki Dilek Cansız, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından daha güzel ve temiz bir Mersin için sahada görev yapmak üzere istihdam edilen kadın çalışanlardan bir tanesi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Temizlik Şube Müdürlüğü’nde temizlik personeli olarak sahada görev yapan Dilek Cansız, mesai arkadaşları ve kendisinin temizlik sırasında bulduğu atıkları sanat eserine dönüştürüyor.

Doğada bulduğu atıklardan yaptığı tabloyu Başkan Seçer’e hediye etti

Özellikle bozuk para, evsel atık ve diğer farklı pek çok atığı değerlendirerek birbirinden güzel eserler ortaya çıkaran Dilek Cansız, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yaptığı tablolardan bir tanesini Başkan Seçer’e hediye etti. Dilek Cansız’ın eski mutfak dolabı kapağı üzerine bozuk paralar ve iple kadın figürünü bir ağaç gövdesi şeklinde ortaya çıkardığı tabloyu Başkan Seçer çok beğendi.

Ziyarette saha temizlik personeli Dilek Cansız’a, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir de eşlik etti.

Atıklar Dilek’in elinde hayat buluyor

1.5 yıldır Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan Dilek Cansız, bugüne kadar toplam 18 tablo ve onlarca dekoratif ürün ortaya çıkardı. Cansız’ın yaptığı tüm eserler, çevreye vatandaşlar tarafından atılan atıklardan oluştu. Dilek Cansız bugüne kadar tencerelerden duvar saati, çaydanlıktan avize ve farklı pek çok atıktan duvar süsü yaptı.

Ziyarette Başkan Seçer’e tabloyu hediye eden Dilek Cansız,

“Bu eski mutfak dolap kapağı. Bozuk paraları arkadaşlarla birlikte topladık, ekip arkadaşlarımızla temizlik sırasında. Bunları pudra, sıva boyası ile yapıştırıcı karıştırarak yaptım. Sağdaki anahtar da bizi işe aldınız ya, Belediye’ye. Bizim anahtarımız, kapımızı açan anahtar”

dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,

“Çok teşekkür ediyorum. Çok şık bir hediye. Emeğine sağlık. Çok güzel. Kılıfı da geri dönüşümden, çok güzel”

diye konuştu.

Cansız:

 “Bu anlamlı günde bu tabloyu Başkanımız’a hediye ettim”

Eserlerinde tamamen atıkları kullandığını anlatan Dilek Cansız,

“Arkadaşlarımla birlikte bulduğumuz paraları, bulduğumuz çevre atıklarını değerlendirdik. Bu anlamlı günde de bu tabloyu Başkanımız’a hediye etmek için, bizi de kabul ettiği için çok teşekkür ediyorum. Bize iş imkânı verdiği için çok teşekkür ediyorum. Tablodaki bozuk paralar biz kadınları anlatıyor. Bizi anlattım. Kökünü yine kadın olarak yaptım. O da biz kadınları anlatıyor. Bu anahtar da Başkanımız bize iş imkânı verdiği, Belediye kapımız açıldığı için bizim anahtarımız o. Onu anlattım. Evde tencerelerden saat yapıyorum gazoz kapaklarından. Çaydanlıktan avizeler yaptım. Bulduğum her şeyi bir şekilde değerlendiriyorum. Vatandaşlara yapmamalarını, atmamalarını, değerlendirmelerini söylüyorum. Biraz daha dikkatli olalım”

dedi.

Halisdemir: “Personelimiz Mersin’in daha temiz, huzurlu, mutlu olması için elinden geleni yapıyor”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir de 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü, 5-11 Haziran’ın da Çevre Haftası olarak tüm dünyada çevre konusunda farkındalık belirtmek için kutlandığını hatırlatarak,

“Çevremizin temiz olmasını, atıkların atılmamasını, denizimizin, doğamızın kirletilmemesini çok istiyoruz. Kutlamadan ziyade farkındalık günü olarak biz belirtiyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı personelleri gece-gündüz, 24 saat esaslı olarak Mersin’in daha temiz, daha huzurlu, daha mutlu olması için elinden geleni yapıyor”

diye konuştu.

“Mersin daha temiz kalsın istiyoruz”

Çevre konusunda herkesten duyarlılık beklediklerini ifade eden Halisdemir, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızdan şunu bekliyoruz. ‘Nasılsa temizliyorlar’ mantığını bırakmaları gerekiyor. ‘Nasılsa temizleyen var!’ diye yere, sağa, sola, ormana, denize, derelere çöp ve benzeri atıkların atılmaması gerekiyor. Biraz duyarlı olmalarını, mümkünse bu atıkları yanlarında taşıyıp, çöp kovaları, çöp konteynırı ve benzeri yerlerde bertarafını sağlamaları, mümkünse de atmamalarını, daha az atık çıkartmalarını istiyoruz. Bizler elimizden geleni yapacağız arkadaşlarımızla birlikte. Bu kenti temiz tutacağız. Başkanımız çok hassas. Kentte herkes mutlu olsun, kent temiz olsun, ‘Kentimiz mis gibi olsun’ sloganını getirdi. Bizi de çok destekliyor. O açıdan da çok şanslıyız ve teşekkür ediyoruz. Arkadaşıma da teşekkür ediyorum. Gerçekten şu anda arkadaşımız bir birey olarak burada ama bütün arkadaşları temsilen burada. Yaklaşık 400-500 personelimiz var bu şekilde. Başkanımız bu konuda gerçekten bir farkındalık yarattı. Mersin’e kadın eli değdirdi. Kadın eli değdikten sonra Mersin’de hissedilir derecede bir temizlik görülmeye başlandı. Daha hassaslar çünkü. Biz de çok memnunuz. Teşekkür ediyorum kendisine ve gıyabında tüm personelimize. Mersin daha temiz kalsın, Mersin yeşille mavinin barıştığı, denizin her bölgesinin temiz olduğu bir yer olsun diyoruz. Bu hepimizin görevi. Hep beraber bunu başaracağımıza inanıyorum.”

7806
Önceki Haber
7814
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.