Boyun fıtığı nasıl geçer? İlerlemiş boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

Boyun fıtığı nasıl geçer? İlerlemiş boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

Boynun ağrılı ve çetince akıntı etmesi ferdin avlu standardını en örgen indirirken boyun fıtığı, enine boyuna yoğun karşılan ortak yorgunluk biçimine gelmiştir. Boyun fıtığı ile savaşım fail eşhas düşüncesince boyun fıtığı nasıl geçer ve belirtileri nelerdir sorularına arazi verdik!

Doğru haberin adresi.

En canlı sulp bölümünü gerçekleştiren boyun alanından sabık atar damarlar ehemmiyetli cisim yapılarını barındırır ve başlangıç düşüncesince adeta birlikte dayanak noktası vazifesini üstlenir. Ancak bu cereyan yeteneğinin genişliği ayrımsız sürede darbelere ve zedelenmelere hâlâ kırılan bulunmasına sebeptir. Bu yüzden, dert sebepleri açısından sulp içre belden sonradan ikinci sıradadır. Peki, boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ

Toplumda iyice kesif tanıdık dert çeşitlerinden bir tanesi bulunan boyun ağrısının en iri sebeplerinden bir tanesi boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı, çoğunlukla 5. ve 6 omurlar arasında, ikinci sıklıkta ise 6. ve 7. kanun maddesi ortada görülmektedir. Bunun sebebi ise bu omurların başlangıç döndürücü canlı olması ve streslere başlangıç döndürücü birlikte tomar verilen kalmalarından kaynaklanır. 

-Boyun, sırt, dizi film ve omuzlarda ağrı

-Kollarda uzlaşma ve kalp kusuru

-Kollarda karıncalanma

-Kollarda çelim kaybı

-Reflekslerde azalma

-Kollarda incelme

Müdahale edilmeyip ayırt edilmemiş ve müterakki hallerde ise hastanın fıtıktan etkilenen bölgelerinde ağız ağıza birlikte kalp kaybı ve selamünkavlen gelişimi olabildiği düşüncesince tetik olunmalıdır.

BOYUN FITIĞINA NE İYİ GELİR?

Öncelikle semptomların şiddetinin ve bu semptomlara adale gücü ve tepke kayıplarının zevcelik yazar etmediği, MR ve başka tetkiklerle saptanan bulguların hastanın muayenesiyle ahenkli olup olmadığının incelenmesi gerekir.

Konservatif tedavi yöntemi, evvel seçilmesi müstelzim otama yöntemidir. Konservatif tedaviye başlanmadan ilkin behemehâl kırık, enfeksiyon, ur kadar sebepler ayrılmalıdır. Esas yerine boyun fıtıklarında esas maslahat asap üstünde efdal tazyik oluşması ve buna ilişkin bulunan sinirin sıkışmasıdır.

BOYUNLUK KULLANIMI

Akut ağrılı hallerde 3-4 günce boyunluk kullanmak konservatif tedavilerin başlangıcında gelir. Özellikle endamsız kesiksiz yolda yada iş sırasında boyunluk kullanılması iyice mühimdir. Boyunluğun levent boylu kesiksiz kullanmak kaslarda kilo verme ve boyun hareketlerinin kısıtlanmasına biçim açacağı düşüncesince ilgi edilmelidir.

Boyun fıtığı haysiyetiyle boyunluk kullanılıyorsa boyunluğun ön tarafı dar, art tarafı ise açık bulunan kısımdan oluşmalıdır. Böylece boynun ön tarafa akilane eğilmesiyle murdarilik üstündeki bası azalır ve parasız hâlâ az dert hissederek konfor sahasını oluşturur.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON TEDAVİSİ

Fizik otama başta aceleci boyun ağrılı hastalarda ağrının kontrolü şartıyla yeğleme edilebilir. Bunlar ortada TENS, Lazer, Ultrason, hamam ve antipatik çalışmalar vardır.

Yüzeysel ısı modaliteleri nice servikal hastalıkta kasları gevşetebilir ve ağrıyı azaltabilir. Diğer yandan aceleci servikal radikülopatide koyu ısıdan kaçınılmalıdır, zira bunlar asap çevresindeki inflamasyonu hâlâ da artırarak ağrının şiddetlenmesine ve asap hasarına biçim açabilir.

BOYUN FITIĞI EGZERSİZLERİ

Tüm adale teşrih rahatsızlıklarında bulunduğu kadar boyun fıtığında da en ehemmiyetli otama cereyan ve egzersizlerdir. Her seansta gelişigüzel birlikte cereyan 8-10 sn sürecek ve 5-10 kat tekrarlanacak halde günde 2-3 projeksiyon yapılır. Germe egzersizleri 6-10 sn sürmeli ve günde 1-4 kat tekrarlanmalıdır.

Tüm bu tedavilerden hastanın özelliğine layıkıyla yararlanılarak hastanın baştan dirim kalitesine ulaşması amaçlanır. Cerrahi prosedür meydana getirilen boyun fıtığı hastalarıyla yapılmayan hastalar karşılaştırıldığında 2 yıl içerisinde dert ve dirim kalitesiyle ait neticelerde maatteessüf birlikte ayırt görülmemektedir.

Bunun yanı sıra otama sırasında ve hemen sonra hastanın boyun pozisyonunu koruması, elverişsiz hareketlerden kaçınması, boyun alternatifini destekleyen yastık kullanmak ve egzersizleri yaşamının birlikte parçası haline getirmesi gerekmektedir.

23974
Önceki Haber
23976
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.