Boston-Malatya hattındaki ilmî düzentileme 33 karaciğer hastasını sağlığına kavuşturdu

Boston-Malatya hattındaki ilmî düzentileme 33 karaciğer hastasını sağlığına kavuşturdu

ABD'de vazifeli Türk bilgelik insanı Prof. Dr. Sönmez ve Prof. Dr. Ünver'in geliştirdiği algoritmanın İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsünde uygulanması sebebiyle karaciğer hastaları sağlığına kavuşuyor.

Doğru haberin adresi.

Malatya

ABD’nin Boston College’de fariza karşıcı Türk bilgi insanı Prof. Dr. Tayfun Sönmez ve Prof. Dr. Utku Ünver’in algoritma ve elektronik beyin yazılımı kullanarak icra ettikleri karaciğer nakli düşüncesince vericileri eşleştiren sistemi uygulayıcı Malatya’daki İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde 33 marazlı nakille sağlığına kavuştu.

Malatya’da meydana gelen çapraz karaciğer nakliyle 7 marazlı sağlığına kavuştu

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, AA muhabirine, kadavradan aza bağışının akıbet etap ehliyetsiz olduğunu, zımnında karaciğer nakli iktisap etmek talip hastaların behemehâl müşterek donör bulduğunu söyledi.

Enstitülerinde şu anne genişliğinde 3 bin 500’ü epey aktarım yaptıklarını tamlayan Yılmaz, bu nakillerin yüzdelik 85’inin enerjik vericiden, yüzdelik 15’inin ise kadavradan gerçekleştirildiğini kaydetti.

Canlı vericilerin güçlükle yüzdelik 30-40’ının hastaya mevzun olduğunu, kişi hastasına ahenksiz bulunan bireyin başkasına mevzun olabildiğini özetleyen Yılmaz, donörlerin takas edilmesiyle baş başa çapraz naklin yapıldığını ve herhangi müşterek dü hastanın da şifaya kavuşabildiğini belirtti.

2019’da 5 karaciğer naklini bire müşterek anda yaptıklarını, bu ameliyatın peşi sıra çapraz aktarım sistemini geliştiren Prof. Dr. Sönmez’in hastanelerine geldiğini ve geliştirdikleri sistemi burada uygulamaya değişmeyen verdiklerini dile getiren Yılmaz, şu halde konuştu:

“Çoklu çapraz karaciğer nakilleri sistemi Prof. Dr. Tayfun Sönmez ve Prof. Dr. Utku Ünver kabilinden gerçekleştirildi. Bu modele Tayfun Sönmez, kaybetmiş olduğu benzeri ‘Banu Bedestenci Sönmez Çapraz Karaciğer Nakli Sistemi’ ismini verdi. Çok kaslı müşterek sistem. Bana layıkıyla hayattaki en ehemmiyetli hesap modellerinden müşterek tanesi. Havuzda gözleyen hastaları eşleştiriyor yekta ikiliden artma çoklu çapraz nakiller gır konusu. Tabi çoklu çapraz karaciğer nakilleri dendiğinde de akla Malatya geliyor. Boston College’teki iktisat profesörleri gerçekte ‘dünyanın öteki vatanlarında bu modeli uygulayabilir miyiz’ niteleyerek düşünmüşler, Kore’ye gitmişler, orada müşterek ekipman icraat yapmışlar güçlükle Malatya’da hakeza müşterek çoklu karaciğer naklinin yapıldığını duyar duymaz Tayfun Sönmez Amerika’dan Malatya’ya geldi. Bunu burada yapabileceğimizi anlattı, toplantılar, konferanslar yaptık. Sonuçta burada bu sistemi uygulamaya değişmeyen verdik. Bu dünyanın öteki yerlerinde baş döndürücü seyrek yapılmış. Hindistan’da, Pakistan’da birer kat 3’lü çapraz aktarım yapılmış. Ama Malatya’da 3 adet 3’lü ve baş döndürücü sayıda gene 4’lü çapraz karaciğer nakli yapıldı. Çoklu çapraz karaciğer nakilleriyle hâlâ müşterek tomar kişiye en azından aza nakli şansı sunabiliyorsunuz.”

Depreme karşın nakiller sürdü

Kovid-19 sürecinden ötürü bu sistemi 2021’in böylecene infaz etmek yerinde kaldıklarını, “asrın felaketi” adına nitelenen depremlere karşın april 2023’te 3’lü çapraz naklini gerçekleştirdiklerini tabir fail Yılmaz, “Daha sonraları da flaşör çapraz aktarım yaptık. Bu baş döndürücü iri nağme getirdi. İnsanlar herhangi müşterek şeyden evvel müşterek halde sağlığına buluşmak düşüncesince ahenksiz donörleri de olsa bunları bundan hakeza getirip bu havuzda rahatlıkla algoritma sebebiyle müşterek halde transplant ika şansına ulaştı niteleyerek düşünüyorum. Karaciğer hastası olanlar ahenksiz donörü de olsa behemehâl İnönü Üniversitesine başvurmalı. Burada havuzda baş döndürücü rahatlıkla apayrı müşterek donör kendilerine makul olabilir, takas sistemi ile karaciğer nakli imkanına kavuşabilir.” dedi.

Yurt dışındaki bilgi kullanıcılarını Malatya’ya tahsile geldi

Gerçekleştirdikleri nakillerle evren genelinde dikkatleri üstlerine çektiklerini aktaran Yılmaz, “İngiltere Birmingham’daki Quen Elizabet Hastanesi ki bu sayrılarevi transplant tarihinde akıbet etap ehemmiyetli müşterek yere sahiptir, Belçika Gent Üniversitesi, Hollanda’dan gene müşterek darülfünun enerjik vericili karaciğer aktarım programını kurabilmek, geliştirebilmek düşüncesince bizim merkezle bağlantı halindeler. Buraya yetişek neredeyse akademisyenlerini gönderiyorlar. Bu da ne genişliğinde ehemmiyetli müşterek yerde olduğumuzun göstergesi.” niteleyerek konuştu.

“Merkezimiz Avrupa’nın ve dünyanın ehemmiyetli merkezi”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise çoklu karaciğer nakillerini meydana getiren Türkiye’deki müşterek adet biçim olduklarını, 5’li, 6’lı nakillerin hazırlığını yaptıklarını söyledi.

Çapraz nakillerin esenlik turizminde de dünkü müşterek düzlük açtığını dile getiren Kızılay, şu halde dedi:

“Bunu esenlik turizmine de uygulayacağız. İnönü üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitümüz, Türkiye’nin, Avrupa’nın dünyanın ehemmiyetli merkezi. Biz dünyada 2 numara, Türkiye ve Avrupa’da müşterek numaraydık. Çapraz nakillerle bundan hakeza dünyada müşterek numarayız. Başka merkezlerde ‘yapılamaz’ denilen apayrı merkezlerde dokunulmayan ağırbaşlı hastalara merkezimizde aktarım yapılmakta. Dünyanın herhangi müşterek ülkesinden bizlere karaciğer nakli düşüncesince marazlı gelmekte. Şu anda 20’nin üstünde ecnebi tabiiyetli hekim bizde yetişek almakta. Dolayısıyla bizim karaciğer nakli enstitümüz, dünyanın en ehemmiyetli yetişek sağlayan merkezlerinden biri ve devletimizde ve nice ülkede buradan yetişen cerrahlar, aktarım hemşireleri karaciğer naklini kişi merkezlerinde gerçekleştiriyor. Bu yönüyle de hem hastalara onma dağıtan müşterek merkeziz bununla beraber bu bölgede baş döndürücü ehemmiyetli yetişek karşıcı müşterek merkeziz. Üçüncü müşterek özelliğimiz de karaciğer nakli ile ilişik karaciğerle ilişik baş döndürücü ehemmiyetli kontrolleri karşıcı ve dünkü metotlar tanımlayan tıbba dünkü yollar kazandıran müşterek ilmî araştırı merkeziyiz. En akıbet geldiğimiz noktada çapraz karaciğer nakli ile baş döndürücü ehemmiyetli müşterek açılımı ülkemize ve dünyaya elde etmiş olduk. Daha evvel böbrek çapraz nakillerini karşıcı kadro Nobel ödülü aldı. umut ediyorum ki karaciğer çapraz nakillerini karşıcı bizim ekibimiz de Nobel ödülü alarak bu dobra başarıyı taçlandıracağız.”

23948
Önceki Haber
23950
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.