BEBEKLER İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ İLE BESLENMELİ

BEBEKLER İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ İLE BESLENMELİ

BEBEKLER ILK 6 AY SADECE ANNE SUTU ILE BESLENMELI

BEBEKLER İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ İLE BESLENMELİ

 

SONAY KILIÇ: “ANNE BEBEĞİNİ EMZİRDİKÇE SÜT OLUŞUMU ARTACAKTIR”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi, “1-7 Ekim Emzirme Haftası” dolayısıyla emzirmenin önemine dair bilgilendirme yaptı. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hemşire olarak görev yapan ve ‘anne sütü ve emzirme danışmanlığı sertifikası’na sahip Sonay Kılıç, bebek için mucizevi bir besin olan anne sütünün önemi ile emzirmenin, hem anne hem de bebek sağlığı açısından önemine vurgu yaptı.

“Anne sütünün içeriği, bebekleri birçok hastalıktan koruyor”

Sonay Kılıç anne sütünün bebekler, emzirmenin ise anne için önemine değinerek, “1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası olarak kutlanmakta. Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı olarak, halkımıza anne sütünün önemi ve emzirme hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz. Anne sütü mucizevi bir besindir. Annelerin, bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemeleri gerekmektedir. Çünkü anne sütünün içeriği; bebeği mikroplardan, ileride oluşabilecek zehirli ishal, zatürre gibi hastalıklardan koruyor. Anne sütüyle beslenen bebeklerde, ilerleyen yaşlarda obezite oluşmadığı da görülmektedir” dedi.

“Anne sütü, bağışıklığı kuvvetlendirme açısından çok değerli bir besin”

Doğumdan hemen sonra emzirmenin bebek için önemine dikkat çeken Sonay, “Annelerin özellikle doğumdan sonraki ilk yarım saat, bir saat içerisinde bebeğini emzirmesi gerekiyor. Özellikle ilk 3 günde oluşan kolostrum dediğimiz süt, bebekleri mikroplardan koruma açısından, bağışıklığını kuvvetlendirme açısından çok değerli bir besin. Anne sütünün ve emzirmenin, bebek için ve anne için birçok önemi var. Anne için baktığımızda, anneyle bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirmekte. Bebeklerde diş ve çene gelişimini arttırmakta. Anne sütü sterildir, hiçbir katkı maddesi olmadığı için, direkt anneler bebeğini kucağına aldığında emmeye başlayacaktır. Anne de bebeğini emzirdiğinde, doğum öncesi kilosuna daha çabuk gelecektir” diye konuştu.  

Sonay, emzirirken annelerin rahat bir ortamda ve pozisyonda olmaları gerektiğini anlatarak, “Anne rahat bir pozisyona oturup bebeğini kucağına aldığında, bebek zaten otomatik olarak emmeye başlayacaktır. Anne bebeğini emzirdikçe de süt oluşumu artacaktır. Annelerin, muhakkak bebeklerini emzirmelerini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bu mucize besinden bebeğimizi mahrum bırakmayalım”

Toplum genelinde doğru bilinen yanlışlardan da bahseden Sonay, “Genelde halkımız şöyle düşünüyor; annelerimiz bebeğinin doymadığını, kilo almadığını düşünerek sütünün yetmediğini düşünüyor. Ama aslında öyle değil. Bebek emdikçe, süt oluşmaya devam edecektir. İlk 6 ay, başka hiçbir ek gıda verilmesine gerek yok. Anneler süt için, yeterli ve dengeli beslenmeye devam etmeli ve bol sıvı almalı. Bebeğini beslemek annenin, anne sütü ile beslenmek de bebeğin en doğal hakkıdır. Bu mucize besinden bebeğimizi mahrum bırakmayalım” dedi.

13377
Önceki Haber
13384
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.