BAŞKAN SEÇER MTSO NUN KONUĞU OLDU

BAŞKAN SEÇER MTSO NUN KONUĞU OLDU

BASKAN SECER MTSO’NUN KONUGU OLDU (2)

Başkan Seçer, MTSO Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katılarak Mersin’in markalaşması adına hayata geçirilen projeler ve yatırımlar hakkında konuştu. Mersin’i markalaştıracak yatırımlarda herkesin el birliği içinde hareket etmesi gerektiğini belirten Başkan Seçer, “En modern toplu taşımayı sağlayacaksınız, kültürünüz, sanatınız, bir sembol yapınız olacak, standardınız yüksek olacak, imarınız çarpık olmayacak, sokaklar temiz olacak. Marka kent, elinizi taşın altına koyarak olunuyor” dedi.

Hayata geçirdikleri önemli sosyal projeleri tek tek anlatan Başkan Seçer, “Türkiye’de sosyal belediyecilik konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi örnek gösterilen bir belediye haline gelmiştir” diye konuştu. Seçer, çevre grup yolları yapım çalışmalarına da değinerek, “Kent içi ve bize bağlı çevre grup yollarında son bir yıldır çok ciddi atak yaptık. Yaptığımız işi kaliteli yapmak istiyoruz ve bu konuda epey yol aldık. Anamur’da yol çalışmamız var ve ilçemiz için çok önemli bir proje. Mersin merkezde de var. Şu anda 6 bin 75 metrelik 3. Çevre Yolu yapılıyor. 4. Çevre Yolu’nu bitirdik. Aynı model” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katıldı. MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol başkanlığında yapılan toplantıda Başkan Seçer, hayata geçirdikleri projeler ve yatırımları anlattı. Mersin’i markalaştıracak yatırımlarda herkesin el birliği yapması gerektiğini belirten Başkan Seçer, “En modern toplu taşımayı sağlayacaksınız, kültürünüz sanatınız olacak, bir sembol yapınız olacak, standardınız yüksek olacak, imarınız çarpık olmayacak, sokaklar temiz olacak. Marka kent, elinizi taşın altına koyarak olunuyor” dedi.

“Pandemide en iyi sınav veren belediyelerin başında Mersin Büyükşehir geliyor”

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ’nin bürokratları ve daire başkanlarıyla birlikte katıldığı toplantıda Meclis üyelerinin sorularını da yanıtladı. Türkiye’nin en saygın kurumlarından biri olan MTSO’nun çatısı altında bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Seçer, ekonominin insan yaşamındaki önemini anlattı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 3’üncü yılını tamamladığını anımsatan Başkan Seçer, “Koltuğa oturduktan kısa süre sonra, kendimi 30 yıldır orada görev yapan bir görevli gibi hissettim. Bu bir duygu. Bu duyguyu sizinle paylaşmak istedim. Çünkü kenti tanıyıp biliyorum. Kentin son yıllarında tüm sorunların içinde olmuşum. Ben 2007-2019 yılları arasında o 12 yıl ya milletvekiliydim ya da halkın sorunlarıyla ilgiliydim. Bu rahatlatıcı unsur oldu ve sorunlara çok daha hakim olma ve müdahale imkanı sağladı” dedi. Süreç içerisinde pandemiyi de yaşadıklarını söyleyen Başkan Seçer, sosyal politikalara büyük önem verdiklerini, bu çalışmaların seçim bildirisinde de yer aldığını söyledi. Seçer, “Özellikle sosyal politikalar konusunda ağırlıklı bir belediyecilik anlayışı ve ilk işe sosyal politikalarla başlamamız pandemi ile çakıştı. Bu konuda en iyi sınav veren belediyelerin başında Türkiye’de Mersin Büyükşehir Belediyesi geliyor” diye konuştu.

Pandeminin hafiflemesi ile “gerçek gündemleri” konuşmaya başladıklarını aktaran Başkan Seçer, Mersin’in gelişen, iş ve ticaret sahaları açısından her geçen gün artı yönde büyüyen bir kent olduğunu belirtti. Mersin’de yapısal sorunların çözümü noktasında da beklentilerin olduğunu dile getiren Başkan Seçer, bunların imar, nakliyeciler sitesi, lojistik merkezi, bulvarlar, köprülü kavşaklar gibi konular olduğunun altını çizdi. Mersin’de yıllarca metronun konuşulduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Parasal anlamda ağırlığı olan ve kentte kalıcı olabilecek projelere başladık” dedi.

“Elinizi taşın altına koyarak marka kent olunuyor”

Metro inşaatının başladığını ve devam ettiğini anımsatan Başkan Seçer, çalışmaların öz kaynaklarla ilerlediği bilgisini paylaşarak, “Bu ay ikinci hak ediş ödenecek. Daha hızlı olamaz mı? Aslında daha hızlı olacak. Şu anda ona engel sadece bizim finansman kullanamamamız değil. Doğal olarak sözleşme yaptı bu firma, her şeyi garanti altına aldı. İnşaat başladı ve bu proje gerçekleşir. Neden? Çünkü yaptığımız çok keşfedilmemiş, ne olacağı belli olmayan bir proje değil. Marka kentlerin 150 yıl önce yaptığı projeleri biz 150 yıl sonra yapıyoruz” diye konuştu. Başkan Seçer, Mersin’i markalaştıracak yatırımlarda herkesin el birliği yapması gerektiğini belirterek, “En modern toplu taşımayı sağlayacaksınız, kültürünüz sanatınız, bir simgeniz, sembol yapınız olacak, standardınız yüksek olacak, imarınız çarpık olmayacak, sokaklar temiz olacak. Marka kent böyle olunuyor, elinizi taşın altına koyarak olunuyor” dedi. Başkan Seçer, metro yapımında Büyükşehir Belediyesi’nin mali bütçe konusunda iyi olduğunu ancak bürokraside zaman kaybedildiğini sözlerine ekledi.

 

“Şu anda 6 bin 75 metrelik 3. Çevre Yolu yapılıyor”

Grup yolları hakkında da konuşan Başkan Seçer, “Kent içi ve bize bağlı çevre grup yollarında son bir yıldır çok ciddi atak yaptık. Yaptığımız işi kaliteli yapmak istiyoruz ve bu konuda epey yol aldık. Anamur’da yol çalışmamız var ve ilçemiz için çok önemli bir proje. Mersin merkezde de var. Şu anda 6 bin 75 metrelik 3. Çevre Yolu yapılıyor. 4. Çevre Yolu’nu bitirdik. Aynı model. Yine Tarsus merkezde çalışmalarımız var. Her noktada grup yollarında çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinde sosyal projeleri öncelediklerini vurgulayarak, ‘Hamile Bakım Sütü’‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’‘El Bebek Gül Bebek’‘Evde Sağlık ve Bakım’‘Dosthane’ gibi hayata geçirdikleri önemli sosyal projeleri anlattı. Seçer, “Samimiyetimle söylüyorum; Türkiye’de sosyal belediyecilik konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi örnek gösterilen bir belediye haline gelmiştir” ifadesini kullandı.

“Gülnar’daki yurdu açtık, eski üniversite hastanesinde yeni yurt da bitti”

Eğitim konusuna da ağırlık verdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, Eğitim, vazgeçemediğimiz bir konu ve bu alanda her geçen gün yatırımlarımızı artıracağız. Mersin Üniversitemizin desteğiyle; müteşekkiriz Sayın Rektörümüze; hem Gülnar’da hem Mersin merkezde atıl vaziyette duran üniversitenin binalarını yönetime gelir gelmez aldık. Bu eğitim ve öğretim sezonun başında Gülnar’da 108 yataklı yurdumuz faaliyete girdi. 5 yıldızlı otel gibi. Gülnarlılar çok memnun. Şu anda 120 yataklı merkezde bitirdik. Eski üniversite hastanesi bitti. Şu anda mefruşatları tamamlanıyor ve gelecek eğitim ve öğretim yılına da hazır olmuş olacak. Yurt konusunu önemsiyoruz. Bizimkiler ticari yurtlar değil, yani özel yurtlar tarifesinde değil. Bizim yurtlarımız son derece sembolik ücretlerle hizmet veriyor” dedi.

Başkan Seçer, değerlendirmelerinin ardından Meclis üyelerinin sorularını da yanıtladı. Mersin limanının Atatürk Parkı’na doğru genişlemesi yönündeki gelişmeyi değerlendiren Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak net bir tavır ortaya koyduklarını ve bu konuda yapılmak istenenin uygun olmadığını söylediklerini belirtti. Seçer, “İkinci limanın, ana konteyner limanının önünü keseceği düşüncesiyle de biz buna karşı çıkıyoruz. Biz büyümeye karşı değiliz. İstihdam alanı olsun, dünya ticareti gelsin, merkez olsun Mersin. Bizim gayretimiz bu yönde” dedi.

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, sohbet havasında gelişen toplantının Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in samimi ve iletişimi güçlü kişiliğinden kaynaklandığını söyleyerek, Mersin’in daha da gelişmesi noktasında yapılması gerekenlere ilişkin şu görüşleri paylaştı:

“Daha önce de birkaç kez dile getirmiştik. Mersin’in kalbi olan çarşının canlanması için yapılması gereken en önemli şey; Sakarya Caddesi’nin kesintisiz şekilde otoyola uzanması. Çalışıyorsunuz biliyorum. Caddenin kesintisiz otoyola çıkması Adana, Maraş, Antep’ten gelen yazlıkçıların kısa sürede şehir merkezine girmesini sağlayacak. Büyük otoparklarla desteklenmesi lazım şehir merkezinin. Kasaplar Çarşısı ile ilgili çalışma başlattınız kamulaştırılmasıyla ilgili. Biz her türlü desteği veririz bu konuda. Sizin kararlı tavrınız bu duruma getiriyor. Çarşıyı açık hava alışveriş merkezine dönüştürmek istediğinizi de biliyorum.”

MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol da “Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer ve ekibi bizi bu toplantıda şereflendirdi. Kendi adıma ve divanım adına Sayın Başkanım hoş geldiniz, ekibinizle birlikte şeref verdiniz” dedi.

Toplantı, Meclis üyelerinin Başkan Seçer’e kent gündemi ve sektörel sorunları aktarması ve Başkan Seçer’in de bilgi aktarmasıyla devam etti.

12096
Önceki Haber
12102
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.