BAŞKAN GÜLTAKTAN SALGIN UYARISI – ÇEMBER ÇOK DARALDI

BAŞKAN GÜLTAKTAN SALGIN UYARISI – ÇEMBER ÇOK DARALDI

BAŞKAN GÜLTAKTAN SALGIN UYARISI - ÇEMBER ÇOK DARALDI

Akdeniz Belediye Meclisi, Gültak Başkanlığı’nda Aralık ayı toplantısı birinci oturumunu gerçekleştirdi. Açılış ve yoklamanın ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden toplantı, Meclise sunulan önergelerle devam etti.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve Meclis üyeleri, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla meclis toplantısı sırasında turuncu maskeler taktı. Başkan Gültak; “Kadınların her zaman yanındayız. Onlara kalkan eller kırılsın. Yeni kanun ve düzenlemelerle birlikte kadınlara yapılan şiddet ve eziyetin sona ermesini diliyorum” dedi.

“Çember çok daraldı, bu işin şakası yok!”

Konuşmasında; Koronavirüs salgınına da dikkat çeken Başkan Gültak, virüsün her geçen gün daha da yayıldığına işaret ederek; “Akdeniz Belediyesi olarak bizler de tedbirlerimizi arttırıyoruz. Hükümetimiz de tabi yeni tedbirler aldı. Çember artık çok daraldı. Bu işin şakası yok. Salgın artık her an karşımıza çıkabilir. Her yerde farkındalık yaratmamız, tehlikeyi anlatmamız gerekiyor. Hastalık, 30 ila 50 yaş arasındaki insanlarda da ölümcül olabiliyor. Kovit olan belediye meclis üyelerimize ve mesai arkadaşlarımıza da geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum” dedi.

“Kendimiz ve toplumun sağlığı için kurallara uyalım”

“Herkesin, hepimizin çok dikkat etmesi, kurallara uyması gerekiyor” diyen Başkan Gültak, maske, mesafe ve hijyenin önemine dikkat çektiği konuşmasında; “İnsan sağlığı kadar önemli hiçbir şey yok. Lütfen sağlığımıza çok dikkat edelim. Belediye personelimiz arasında testi pozitif çıkan arkadaşlarımız var ve tedavi görüyorlar. Temaslı olan personellerimiz de evlerinde karantinada.  Sağlığımız çok önemli, lütfen hem kendimiz dikkat edelim hem de çevremizdeki insanları mutlaka uyaralım ve duyarlı olalım” ifadelerini kullandı.

Meclis’te görüşülen gündem maddeleri

Başkan Gültak’ın Pandeminin yayılma riskine dikkat çektiği açıklamasının ardından gündem maddelerine geçildi. İlk olarak, bir önceki toplantıya ait tutanak özeti oylandı, sonrasında 5620 Sayılı Yasanın Geçici 1. maddesi kapsamında çalışan geçici işçi vizeleri ile ilgili teklif görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi. Konya Büyükşehir Belediyesi ile Akdeniz Belediyesi arasında yapılacak olan Kardeşlik Anlaşması ile ilgili protokol hazırlama ve sözleşmeler imzalama konusunda Belediye Başkanı Gültak’a yetki verilmesi ve Kardeş belediye ilişkisi kurulması ile ilgili teklif, meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

Beyaz Melekler Tüm Engelliler Derneği’nin, “Geleceğiniz Çöp Olmasın / Hayatın İçinde Biz de Varız” adlı projesi kapsamında yapılan çalışmaları yerinde görmek ve incelemek amacıyla, Almanya’da bulunan çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların yapacağı çalışmaları yerinde görmek için Akdeniz Belediyesi’nden 10 kişinin; Mersin Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği’nden 2 kişinin; 2021 yılı içerisinde belirlenecek tarihler arasında, masrafların tamamının (iaşe, yol, konaklama vb.) davet sahibi tarafından karşılanacağı proje gezisine katılmaları ile ilgili teklif, meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi.

Akdeniz Belediyesi ile MEYEM arasında protokol

Mecliste; tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan kişilerin zorunlu mesleki yeterlilik belgelendirilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı akreditasyon belgeli MEYEM’e (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi) 500.000,00 TL (Beşyüzbin Türk Lirası) teminat mektubu verilmesi ve MEYEM ile Akdeniz Belediye Başkanlığı arasında protokol yapılarak, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’na sunulması konusunda, Başkan Gültak’a yetki verilmesine ile ilgili teklif de üyelerin oybirliği ile kabul edildi.

Akdeniz İlçesi, Bahçe, Barış ve Mahmudiye Mahallelerini kapsayan ve Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilen alanın, yaklaşık 27 hektar alanı içeren 1. Bölge Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanında hazırlanan İmar Planı teklifini içeren komisyon raporları da görüşülerek, komisyondan geldiği gibi oylanıp oybirliğiyle kabul edildi.

İhtiyacı olan okul, cami ve kamu kurumları yenilenecek

Meclis’te; Akdeniz sınırlarındaki okul, ibadethane ve benzeri yerlerin bakım, onarım ve tadilat işlerinin (boya, asma tavan, marangoz, kaynak, inşaat, park ve bahçe düzenlemeleri, kilit taşı, karo yapımı, asfalt işleri vs.) yapılması konusunda, 5.000,000 TL’ye kadar protokol imzalama konusunda Başkan Gültak’a yetki verilmesini içeren raporlar görüşüldü. Acil durumlarda bu bütçenin 1 buçuk milyon TL’sinin kullanılması için Başkan Gültak’a oybirliğiyle yetki verildi. Kalan tutarla ilgili olarak da ayrıntılı rapor hazırlanması ve talep gelen kurumların ihtiyacına göre planlanmasıyla ilgili Meclis üyelerine bilgi verilmesi kararı alındı.

Mersin’de yaşayan Roman vatandaşların, işe alınmada ve kültürlerini yaşayabilecekleri, ayrıca el emekleriyle elde edilen sanatsal ürünlerini sergileyebilecek bir alan ve yer sağlanmasını içeren Çevre, Eğitim ve Kültür, Kadın Erkek Eşitliği ile Hukuk ve Toplumsal Adalet Komisyon Raporları da oybirliğiyle kabul edildi.

Meclis’te; salgına rağmen aralıksız ve özveriyle çalışan belediye personelinin belirlenip takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi için belediye memurlarına ikramiye ödenmesi, lojistik merkezi kurulması ile imar planı değişiklikleri ve revizyon uygulama imar plan çalışmalarıyla ilgili çeşitli gündem maddelerinin görüşülüp komisyonlara havalesinden sonra, belediyede yapılan atama ve görevlendirmeler hakkında Meclis üyeleri bilgilendirildi. Ardından önergeler okunup komisyonlara havale edildi. Meclis’in 4 Aralık 2020 Cuma günü saat 10:00’da tekrar bir araya gelmesinin karara bağlanmasından sonra toplantı sona erdi.

2197
Önceki Haber
2204
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.