Bakırcılık Erzincan’da yaşatılmaya çalışılıyor

Bakırcılık Erzincan’da yaşatılmaya çalışılıyor

Doğru haberin adresi.

Erzincan’da bakır ustaları, hediyelik pırtı ve günce aş damı gereçleri kullanımlarıyla kaybolmaya beniz tutmuş bakırcılığı yaşatmaya efor gösteriyorlar.

Bakır aş damı eşyalarına talebin rastgele güzeşte devir azalması ile başlangıç başa unutulmaya beniz markajcı bakır ürünleri, sağlığın ehemmiyet kazanmasıyla başlangıç başa gine istek görmeye başladı. Daha metin olması dolayısıyla Erzincan’ın binlerce salname tarihine enerji markajcı bakır mahsulat vatandaşların tercihi oluyor. Erzincan’da bakır atölyesi bulunan Recep Karakaş, evren genelinde bulunduğu kabil Türkiye’de de yükselen döviz, kıymetli ve gümüşten sonraları bakır madeninin fiyatının da çabucak arttığını kaydetti. Bakır madeninin kilogramının pandemi başlarında 45 TL iken demincek 302 TL’yi bulduğunu anlatım fail Recep Karakaş, “13 yaşlarında başladığım bakırcılık mesleğini 40 senedir sürdürüyorum. Bakıra bundan böyle eskisi denli istek yok. Eleman bulmada zorlanıyoruz. Eleman yetişmiyor. Kendi imkanlarımızla bu mesleği yaşatmaya çalışıyoruz. Eskiden Erzincan’da bakıra bulunan arzu enine boyuna çoktu. Erzincan bakırla özdeşleşmiş yanında şehirdi. Bakır borsası dolara endeksli bulunduğu düşüncesince sonuç senelerde enine boyuna fiyatı arttı. Ürünlere bindirim yapmamak düşüncesince direniyoruz lakin bakır madeninin kilogramı pandemi başlarında 45 TL iken demincek 302 TL’yi buldu.” dedi.

Bakır aş damı taşıt gereçlerinin elan metin bulunduğunu kaydeden Recep Karakaş, “Bakır çaydanlık ve semaver hamam suyu tez ısıtır geç soğutur. Çaydanlık ve semaverlerdeki çayın lezzetini apayrı tek şeyde alamazsınız. Bakır sürahi ise ilgisiz suyun ısınmasını önler. Suyun içerisindeki bakterileri öldürür” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı yanında dirim düşüncesince rastgele evde bakır mamüllerin bulunması gerektiğine nazarıitibar çekici Karakaş, bakır mamüllerin imal ve işlemesinin aşırı ağır bulunduğunu ve dört başı mamur aşamalarının atölyede yapıldığını anlatım ederek, “Bakır önceki evvela polisajdan keçeye girer. Daha sonraları sıvamaya girer ve burada yöntemini alır. Bakırın parlaması düşüncesince fırça işlemi uygulanır. Bir ahir evrede yıkanıp, kurutularak izole bant işlemine geçilir. Bant işleminden sonraları boyanan ve vernik atılmış bakır donama düşüncesince el işi ve büyük işlemlerinden geçerek sonuç durumunu alır” dedi.

Yaz aylarında babasına araştırma görevlisi bulunan darülfünun talebesi Batuhan Karakaş’ta, “Okulun bulunmadığı vakitlerde babama araştırma görevlisi oluyorum. Artık eskisi kabil bakırcılıkta öge bulunmuyor. 10 senedir elden çabucak bu halde babama araştırma görevlisi oluyorum.” niteleyerek konuştu.

Yeraltı Çarşısında bakır esnaflığı karşıcı Necmi Taş ise Erzincan ekonomisine ulama sağlayıcı bakır fiyatının doları, akaryakıtı geçtiğini söyledi.

Taş, “Baba mesleği bakırcılığı sürdürüyorum. Aynı sürede da imalatçıyım. Bakır aşırı pahalandı. Fiyat artışlarıyla başlangıç edemez bir vaziyete geldik. Yaz aylarında gurbetçiler geliyor. Buna da şükür diyoruz. Bakırın fiyatı da rastgele devir değişiyor. Aynı sıvıyakıt tutarları kabil oldu. Doları, akaryakıtı solladı. Allah sonumuz faydalı kılsın” niteleyerek konuştu.

Bakırcılık Erzincan’da yaşatılmaya çalışılıyor

24391
Önceki Haber
24395
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.