Bakan Yumaklı: Su Temin Projesi’nin, KKTC düşüncesince dirimsel ciddiyete eş bulunduğunun farkındayız

Bakan Yumaklı: Su Temin Projesi’nin, KKTC düşüncesince dirimsel ciddiyete eş bulunduğunun farkındayız

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, "Su Temin Projesi'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) düşüncesince dirimsel ciddiyete cemaat bulunduğunun farkındayız." dedi.

Doğru haberin adresi.

Ankara

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Su Temin Projesi’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) düşüncesince dirimlik ciddiyete cemaat bulunduğunun farkındayız. Bir ada ülkesi olması ve kısıtlanmış natürel kaynakları sebebiyle, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a içme-kullanma, endüstri ve sulama gayeli su götürülmesi, ayrımsız sürede KKTC’nin kalkınmasına ehemmiyetli birlikte husus.” dedi.

Bakan Yumaklı, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’daki birlikte otelde düzenlenen, KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı Açılış Toplantısı’nda konuştu.

KKTC’nin su ve yer kaynaklarının vaziyetini derinlemesine vadeli şekilde ortaya koyacak bulunan Su ve Toprak Kaynakları Master Planı açım çalışmasının hayır olmasını arzulayan Yumaklı, suyun elzem birlikte lütuf bulunduğunu ve etraflı canlıların dirim bilimsel hayatını ve insanoğlu faaliyetlerini ayakta tuttuğunu aktardı.

Yumaklı, suyun, ayrımsız sürede kazançlı ameliyat düşüncesince de akıbet aşama ehemmiyetli birlikte eleman bulunduğunu vurgulayarak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çelimli liderliğinde akıbet 21 yılda suyla dayalı aşırı ehemmiyetli ve açık şümullü yatırımlar gerçekleştirildi. Son aşama ehemmiyetli tesisleri tamamlayarak eren milletimizin kullanımına sunduk.” ifadelerini kullandı.

Bunlar yapılırken, KKTC’nin de su meselesini halletmek hesabına icraat yürütüldüğünü kaydeden Yumaklı, şunları söyledi:

“Bunun düşüncesince de KKTC Su Temin Projesi gerçekleştirildi ve yaşama geçirildi. Bu seçkin projeye ‘Asrın Projesi’ denmesine fırsat bulunan su altından intikal hattı da tamamlanarak Anadolu’nun suyu Kuzey Kıbrıs’a iletilmiş oldu. Bugün itibarıyla hizmete tahsil edilen dağıtma hatlarıyla KKTC’deki belediyelerin tamamına Anadolu’nun suyu kazanmış durumda. Halihazırda, KKTC’de rastgele birlikte içmece suyu problemi, sorunu bulunmamaktadır.”

Bakanlık şekilde sulama suyu temini ile dayalı şekilde yürüttükleri çalışmaların sürdüğünü aktaran Yumaklı, “Su Temin Projesi’nin, KKTC düşüncesince dirimlik ciddiyete cemaat bulunduğunun farkındayız. Bir ada ülkesi olması ve kısıtlanmış natürel kaynakları sebebiyle, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a içme-kullanma, endüstri ve sulama gayeli su götürülmesi, ayrımsız sürede KKTC’nin de kalkınması düşüncesince akıbet aşama ehemmiyetli birlikte ehemmiyetli birlikte husus.” halinde konuştu.

“KKTC İçme Suyu Depo Bağlantı Hatları” çalışmasının ihalesi tamamlandı

İçme suyu meselesinin çözüldüğü kabilinden sulama suyu meselesinin de el ele verilerek çözüleceğini tamlayan Yumaklı, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Günümüz itibarıyla 5,7 kilometre uzunluğundaki Güzelyalı ve Mesarya Ovaları İletim Tüneli, 18 bin 730 dekar araziye sulama suyu temin edecek Orta Mesarya İletim Hattı 1. devre işleri tamamlanarak hizmete sunulmuştu. 44 kilometre uzunluğundaki Mesarya Ovasına sulama suyu iletecek ısı yayımı hattının ikinci devre ihalesi de mamul durumda. Bu hattın getireceği su ile Mesarya Ovası da suya kavuşmuş olacak. Sulu ekincilik ile bu arada bu coğrafya doğrusu değişik birlikte görünüme bürünecek.”

Yumaklı, bunun yanı sıra, 93 yerleşme alegori su temin edecek 207 kilometre uzunluğundaki, “KKTC İçme Suyu Depo Bağlantı Hatları” çalışmasının da ihalesinin tamamlandığını kaydetti.

Su kaynaklarının korunması dair da çalışmaların bitmeme ettiğini vurgulayan Yumaklı, “Tarım ve Orman Bakanlığı şekilde gerçekleştirdiğimiz bu planların ve yaşama geçireceğimiz planların yekûn ücreti 31 milyara ulaştı. Şimdiye genişliğinde bunun 15 bilyon lirası harcandı.” niteleyerek konuştu.

24169
Önceki Haber
24172
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.