Baharat kategorisinde AB Komisyonunun tescillediği ilk ürün safran oldu

Baharat kategorisinde AB Komisyonunun tescillediği ilk ürün safran oldu

Doğru haberin adresi.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde arazi meydan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen boya, yemek, kozmetik, çare ve besin sahası kabilinden nice bölgede geçer not safran, çeşni kategorisinde Avrupa Birliği Komisyonu çeşidinden tescillenen ilk ürün oldu.

Ağırlığının 100 bin sert denli sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten hemen 500 gr. üretilebilen Safranbolu Safranı, ‘Dünyanın en fiyatlı baharatı’ adına adlandırılıyor.

Ekimi Ağustos ayında meydana getirilen safran, Ekim ve Kasım aylarında boyu 15-30 santim uzunluğa vardığında hasat ediliyor.

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odasının girişimiyle 2022 yılının Ağustos ayında Safranbolu Safranı’nın tescili düşüncesince Avrupa Birliği Komisyonuna tescil düşüncesince müracaat yapıldı.

1 salname çalışmanın arkası sıra Safranbolu Safranı AB Komisyonu çeşidinden 7 Eylül 2023 tarihinde çeşni kategorisinde tescillenen ilk ürün oldu.

Düzenlenen görüşmede mütekellim Karabük Valisi Mustafa Yavuz, “Ülkemizde bildiğiniz hakkıyla aşırı yeğleme edilen, hakkıyla başarıya da tahsil edilen nice üniversitede şu anda tıbbi hoş kokulu bitkilerle ilişik bölümümüz var. Aslında bu mevzuyu üniversitemizde de ele almamız lazım. Belki Safranbolu’muz da olanaklı yada ilimizdeki ortak manzume yüksekokulumuzda olabilir. Bence tıbbi hoş kokulu bitkilerle ilişik bölümümüzü açıp ayrımsız halde ilimizde bunun ilmî açıdan da üniversiteli işin içine katarak bence bu yolda bu yolculukta rastgele daim baş başa yürümemiz geçişsiz sanarak düşünüyorum” dedi.

Coğrafi işaretle ilişik süreci Safranbolu’nun ve şehrin turizmine de ulama sağlayacak ortak noktaya getirilmesi icap ettiğini tamlayan Yavuz, “Ama rastgele şeyden önemlisi üretimi arttırmamız lazım. Bence bundan böyle piyasa ticarileştirme noktasında artırmayı gerektiriyor. İsmail Bey’ kabilinden cesareti acemi üreticilerimizle baş başa safran üretimini ağırbaşlı halde bundan böyle üretmemiz lazım. Çünkü Avrupa Birliği coğrafi ayraç aldıktan sonraları bundan böyle etraflı dünyada tanınır olacak ve amma velakin anlaşılan talepler artacak. Bu talepler noktasında bizim arzı artırmamız lazım. Bu da üstünde ihtimal çalışmamız müstelzim konulardan bir tanesi olacak” sanarak konuştu.

AK Parti Karabük Milletvekili Ali Keskinkılıç, üretime kilitlenmek ve yükseltmek icap ettiğini aktararak, ortak ürünün menşeini yahut mahrecini almanın ehemmiyetli olmadığını, onun üretimini, sanayisini elinde avlamak icap ettiğini söyledi.

Keskinkılıç, hususi teşebbüse de safranın gelişmesi, üretiminin artırılması düşüncesince ellerinden mevrut desteği vereceklerini kaydetti.

Safranın keyif noktasında ehemmiyetli ortak noktayı bulunduğunu özetleyen Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Bunun indinde bizim kentimize en iri yararımız da gezim açısından oldu. Bunun ekmeği de bu aylarda safran hasadının bulunduğu Ekim Kasım aylarında etraflı şehir adına yaşıyoruz olayı” ifadelerini kullandı.

Safranbolu Safranının tescili ile elde edilmiş kazanımlar karşı bilim sağlayan Geleneksel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener de, “Baharat kategorisinde ilk ürün Türkiye’den ve Safranbolu safranıyla olması. Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası adına meydana getirilen bu müracaatta AB komisyonunda şu anne denli müracaat tarihlerine baktığımızda ilk kere Esnaf ve Sanatkarlar Odası adına arazi alması bizi iri ortak talih verdi. Stratejik ortak ürün bulunan Safranbolu Safranının aşırı çelimsiz ortak proses içinde anons edilmekte olması. Bu bizlere neyi gösteriyor? Artık hemen Safranbolu değil. Türkiye değil. Avrupa Birliği Komisyonu’nun tamamında etraflı devletleri ünlü bir duruma mevrut Safranbolu’nun bellik kıymeti bulunan Safranbolu Safranının tescil yolunun açıkça olması” biçiminde konuştu.

24333
Önceki Haber
24339
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.